Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Asperger szindrómás/autista...

Asperger szindrómás/autista kisgyermekek anyukái, mit tanácsolnátok?

Figyelt kérdés
Kisfiam 3,5 éves, egy éve gyanakszunk, hogy nem egészen átlagos a viselkedése, de a nevelési tanácsadóban bagatellizálták eddig a problémát, most keressük tovább a kivizsgálási lehetőségeket. Így egyelőre nincs segítségünk, ami a nevelési kérdéseket illeti. Nagy szeretetben neveljük őt, de a helytelen viselkedésre minden hatástalan. Az erőszakmentes kommunikáció rendkívül emberséges, és talán később működni is fog, de egyelőre semmi hatása. A klasszikus értelemben vett büntetéseket nem pártoljuk, de volt rá példa, hogy próbáltuk (3 percre el kellett vonulnia), szintén teljesen hatástalanul. Ha dühös, és ezt a dühöt szinte kiszámíthatatlanul, bármi kiválthatja, üt-ver, ahol ér, egészen komolyan, kora ellenére. Lefogni is nehéz, legutóbb úgy sikerült, hogy meglátszottak utána az ujjaim nyomai a kis csuklóján, ettől megrémültem, milyen erő lehetett benne, ha csak így tudtam lefogni, de hát épp bántani akarnám legkevésbé! Mi a megoldás? Természetesen a sok beszélgetésen, magyarázaton túl vagyunk, és még természetesebb, hogy mi sem ütünk, tehát ilyen példa nincs előtte.
2016. aug. 28. 14:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ezt így ennyiből nehéz megmondani. Az autizmusnál a dührohamoknak mindig van valami kiváltó oka, nem jönnek úgy a semmiből. Pl. a napi rutin felborulása (lehet olyan kis mértékben is, hogy neked fel se tűnik, pl. ha öltöztetésnél mindig a jobb lábára húzod először a zoknit, most viszont a balra, vagy ilyen apróságok). Ezekre figyelj oda, hogy mikor mi okozhatja. Egy 3,5 éves gondolom, már beszél (mondjuk az is utalhat autizmusra, ha még nem). Meg is kérdezheted tőle, hogy mi bántja. Magyarázd el neki, hogy ha elmondja neked, mi ijesztette meg vagy mi dühítette fel, akkor tudsz tenni az ellen a dolog ellen, ha viszont csak tombol és üvölt, azzal semmit nem fog megoldani. Ha ezt elég sokszor hallja, előbb-utóbb ki fogja próbálni, hogy tényleg így működik-e.
2016. aug. 28. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%
Keressétek fel a körzetes gyerekpsz8chiátriát. Bp-en ez a SOTEn van. Ott egy hetes megfigyeléses kivizsgálás van és tudnak segíteni.
2016. aug. 28. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Hát nem vagytok könnyű helyzetben.

Mi is így kezdtük. 3 évesen Nevtan, ott azt mondták semmi baja, csak mi vagyunk türelmetlenek. Ennyiben maradtunk, kerestük a fejlesztési lehetőségeket, de mindennek ellenállt. A gyerektornán is csak azt kaptam, hogy teljesen alkalmatlan vagyok az anyaszerepre, mert nálunk a gyerek a főnök. Tény és való, hogy én mindenben próbáltam keresni a konfliktusmentes helyzeteket, ha tudtam, hogy valami feldühíti, akkor azt nem csináltam. A férjem meg persze próbálta a Nevtan által tanácsolt nevelést bevezetni, de abból szó szerint napokig tartó hiszti volt.

Az egy hetes kivizsgáláson is túl vagyunk, ott is annyit mondtak, hogy a helytelen szülői magatartás miatt szorong a gyerek. Megoldást nem javasoltak. Jelenleg Magyarországon az ilyen gyerekek szülei teljesen magukra vannak hagyva a problémával.

Mi tavaly kaptuk a Megyei Szakértői Bizottságtól a diagnózist, pervazív zavar. A gyerekpszichiáter totál ki volt akadva, amikor mondtam, hogy mi 3 éve azt hallgatjuk, hogy alkalmatlan szülők vagyunk. Kapunk heti 4 óra autista szakértőt az oviban. Ennyit tudtak tenni, hogy mi mit csináljunk vele otthon, arról még mindig senki semmit nem mond.

Csak azt tudom, amit olvastam itt-ott.

A hagyományos nevelési/fegyelmezési elvek náluk csődöt mondanak. Ne is próbáld a viselkedése miatt sarokba állítani, vagy a szobájába küldeni, mert nem használ, csak még jobban kiborul miatta. Amit tudsz tenni, hogy kerülöd a konfliktust, és amiben tudsz engedsz neki. Persze ésszerű keretek közt. A férjem hatalmi harcnak élte meg ezeket a hisztiket, ő persze nem akart engedni, de pedig az a jobb. Ha a gyerek hisztizik amiatt pl. hogy ő nem veszi fel a kék pulóvert, hát akkor nem veszi fel. Ebből nem jössz ki győztesen.

A napirendi kártyákat szokták még javasolni. A fiam 6,5 éves, mi már nem vezetjük be, mert elég jó a kommunikáció, de 3 évesen pl. szinte semmit nem beszélt. Akkor jó lett volna. Mi most szavakkal készítjük fel. Ha valami változás lesz a napirendben, jó előre szólj neki, beszéld meg vele, hogy ez lesz, és bizonyosodj meg róla, hogy meg is értette. Pl. délután megyünk vásárolni. Ha a szavakat még nem érti, tényleg érdemes bevezetni a napirendi kártyákat.

Az állandóság nagyon fontos nekik, a meglepetéseket nehezen tűrik. Mi pl. csak a járda egyik oldalán mehetünk az oviba, ha a másik oldalon megyünk, akkor kiakad.

2016. aug. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

mindenkinek köszönöm a válaszokat! Igen, nehéz ügy. Nem elfogultság mondatja velem, hanem mások meglátása szerint is korához képest átlag felett intelligens, így egyébkén sok mindenben tud kompenzálni is közösségben, persze csak ha akar. bölcsiben sem hatotta meg semmilyen "büntetés" (pár percre ki kellett szállnia a játékból, ha megütött valakit pl:(, és itthon sem. Én is azt hallom,hogy azért ilyen, mert ő a főnök, nem neveljük. Pedig ez nem így van, nyilván nem vagyunk hibátlanok,és nem csináljuk tökéletesen, de feketén-fehéren elmondjuk, anítjuk, mutatjuk, hogy mi helyes és mi nem, de semmi megfelelni akarás nincs benne, ezért továbbra is úgy tesz mindent, ahogy elképzelte. Annak ellenére, hogy intelligens, a büntetésnél látom rajta, hogy tényleg nem érti, mi rosszat csinált, akkor sem, ha előzőleg is, utólag is többször elmagyarázzuk. csak annyi marad meg benne, hogy büntetést kapott, igazságtalanságnak éli meg. És mindent ott folytat, ahol abbahagyta, vagy még jellemzőbb, hogy üt dühében. tényleg az egyetlen dolog, ami úgy-ahogy működik, ha kínosan ügyelek arra, hogy minden a kedve szerint legyen, ne dühítsem fel, és már tényleg csak akkor ne engedjek, ha valami veszélyes vagy kárt okoz.Ez kívülről úgy látszik persze, hogy ő irányít és mindent ráhagyok, vagyis nem nevelem. Mostanáig sokat ostoroztam magam, csak mos kezd igazán egyértelművé válni, hogy bár biztosan hibázok sokat nap mint nap, mégsem miattam ilyen:(


Közben pedig egy kifejezetten jó humorérzékű, kedves,különlegesen egyedi gondolkodású gyermek,akinek élvezet lenne a társaságában lenni, ha kapnánk hozzá"kulcsot"....

2016. aug. 28. 20:37
 5/16 A kérdező kommentje:
Kedves 3. válaszoló: hol voltatok egy hetes kivizsgáláson és hogy kerültetek végül a megyei szakértői bizottság elé?
2016. aug. 28. 20:39
 6/16 anonim ***** válasza:
52%
Első válaszoló vagyok, én enyhébb fajta autizmussal (Asperger-szindróma) élek. Nem jártam fejlesztésekre, és nem diagnosztizáltak gyerekként, de ha esetleg lenne bármi kérdésed a kisfiaddal kapcsolatban, hogy jobban megérthesd őt, nyugodtan fordulhatsz hozzám :)
2016. aug. 29. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, nem írtad hogy hol laktok.

Amennyiben Bp. vagy környékén tudom ajánlani a fejlesztőházat: [link]

A fiamnál is felmerült a gyanú, most várunk időpontra a korai fejlesztőhöz.

2016. aug. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

3-as vagyok, hát akkor tényleg hasonló a helyzet.

A fiammal a mai napig az van, hogyha megbüntetem valamiért, akkor ezzel jön:-Anya, te nem is szeretsz engem.

Kb. ennyit fog fel az egészből, hogy rosszat csinált, azt nem.

Alapvető hiba, amit a diagnosztizáláskor elkövetnek a szülők, hogy a Nevtanba nem szabad menni!!!

Ugyanis ha egyszer oda bekerültél, akkor az ő hatáskörükbe fogsz tartozni, és ha ők úgy látják, akkor az életben nem küldenek tovább, és nem fogtok kapni fejlesztést.

Én többször is voltam náluk, az ovi és a védőnő is ezt javasolta. Könyörögtem, hogy segítsenek, de még csak egy btm-et sem kaptunk. Elmagyarázták, hogy hogy kell a hisztit kezelni, ennyi.

Én jelenleg úgy kezelem a hisztit, hogy próbálok kikapcsolni, és megvárni, amíg elmúlik magától. Emiatt évekig nem is jártunk sehova, boltba is inkább nélküle mentem. Pl. volt, hogy meglátott egy játékot, és elkezdett érte hisztizni, én meg mondtam, hogy nem veszem meg, és részemről a vita le volt zárva. Amúgy is kb 2 évvel idősebbnek néz ki a koránál, így egy 7 éves forma gyerek elég fura, amikor az áruház közepén ordít egy kisautóért. Volt olyan öreg mamika, aki rászólt, gondolván, ha az anyja nem teszi meg, majd ő rendet tesz. Érdekes.

Alapban 6 éven aluli gyerek szülei kérhetik a Megyei Szakértői Bizottságnál a kivizsgálást, és azért ott jobban értik a dolgukat. Általában van auti szakértő is.

A Nevtan is ide irányítja a gyerekeket, akiket indokoltnak látnak, bár nem tudom létezik-e olyan egyáltalán, ha már az autizmus szerintük nem probléma.

Szóval én elmentem a Vadaskertbe, és ők írtak egy 6 oldalas szakvéleményt. Ezt elfogadja a Nevtan, hozzájuk kellett bevinni, és ők erre felterjesztették sni-re a gyereket. De persze nagy harc volt, mert ment a duma, hogy várjam meg az éves felülvizsgálatot, meg nagyon le akartak pattintani, de nálunk szerencsére az óvodavezető is bemászkált hozzájuk, így végül vagy fél év volt mire a vadaskertes szakvéleménytől számítva megkaptuk az sni-t.

Amúgy még a Vadaskert szerint sem autista, de nem nagyon tudták megmondani, hogy mi, szerintük adhd vagy csak rosszul nevelem.

A Szakértői Bizottságnál is kétszer 3 órát voltunk, megnézte két gyógypedagógus, logopédus, meg egy autista szakértő gyermekpszichiáter. Voltaképp egyáltalán nem foglalkoztak a Vadaskert szakvéleményével, az összes vizsgálatot újra végigcsinálták. A gyereknek meg már annyira elege volt mindenből, hogy kijelentette, hogy ő aztán ugyan nem csinálja meg ezeket. 6 éves múlt, hát csak lestek, hogy ugye nem akarom még iskolába vinni. Hát én 3 éve pofázom, hogy nagy a baj! De hiába. Hát ők írták ki a fejlesztést, maradunk még egy évet oviba, itt most remélem nagyon felfejlesztik, mert erősen félek, hogy mi lesz a suliban.

2016. aug. 29. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Szóval hogy konkrétan a kérdésedre válaszoljak, ha autizmus a gyanú, akkor a Vadaskertet szokták javasolni vagy az Autista Alapítványt.

A Vadaskertben ha egyértelmű a helyzet akkor kb. fél óra után megmondják, nálatok nem az, nálunk sem volt az. Bennünket beutaltak 1 hét "táborba". Ez olyan, mint egy ovi, játék és egyéb csoportos szitu közben figyelték a gyerekeket, meg egyéb teszteket oldottak meg vele. Ez ingyenes. Ha vidékiek vagytok, anya kérhet szállást, ez is ingyenes 6 éves korig, de a kaját ki kell fizetni. De ez sem volt valami nagy összeg, igaz, hogy nem volt elég és elég rossz volt. Ha pestiek vagytok, kb 4-kor elviszed haza. Akkor van vége a programnak. Ennek ellenére én nem nagyon javaslom, nekem elég sokan mondták, hogy nem tudták kitalálni, hogy mi a baja a gyereknek, nem mi voltunk az egyetlenek. Persze az is lehet, hogy ők más kritériumok szerint dolgoznak, egy ilyen átmeneti helyzetben lévő gyereket nagyon nehéz diagnosztizálni. Viszont nekem leírták, hogy komoly a helyzet, és sni, intenzív fejlesztés kell. Ennyi értelme volt.

Az Autista Alapítványnál állítólag nem fognak mellé, én oda már nem vittem el. Ez egy fél napos vizsgálat, 35.000 Ft, és itt is van vagy féléves várólista. Erről többet nem tudok, de sni-t csak a Megyei Szakértői Bizottság adhat ki, szóval gondolom az ő papírjukat is oda kell majd bevinni. Illetve nálatok is úgy, mint nálunk, hogy a Nevtannak beküldeni, és ők küldik tovább.

Én ezekről hallottam, de gondolom van még más diagnosztika. Azért ilyen enyhe esetekben nagyon nehezen tudják megmondani. Én nem is vagyok meggyőződve róla, hogy valóban autista a fiam, már sokat szelídült. Nem is kéne nevesíteni, csak simán fejlesszék, és ennyi. Ha azt mondják, hogy autista, mindeni egyből egy életképtelen, szellemi fogyatékosra gondol, vagy egy érzelemmentes matekzsenire, holott ez éppen egyik sem igaz a legtöbb aspergeres gyerekre.

2016. aug. 29. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Vadaskertben is csak a koruetileg odatartozókat fogadják. Már Bp. pesti oldaláról sem mehettünk.
2016. aug. 30. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!