Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Asperger szindrómás/autista...

Asperger szindrómás/autista kisgyermekek anyukái, mit tanácsolnátok?

Figyelt kérdés
Kisfiam 3,5 éves, egy éve gyanakszunk, hogy nem egészen átlagos a viselkedése, de a nevelési tanácsadóban bagatellizálták eddig a problémát, most keressük tovább a kivizsgálási lehetőségeket. Így egyelőre nincs segítségünk, ami a nevelési kérdéseket illeti. Nagy szeretetben neveljük őt, de a helytelen viselkedésre minden hatástalan. Az erőszakmentes kommunikáció rendkívül emberséges, és talán később működni is fog, de egyelőre semmi hatása. A klasszikus értelemben vett büntetéseket nem pártoljuk, de volt rá példa, hogy próbáltuk (3 percre el kellett vonulnia), szintén teljesen hatástalanul. Ha dühös, és ezt a dühöt szinte kiszámíthatatlanul, bármi kiválthatja, üt-ver, ahol ér, egészen komolyan, kora ellenére. Lefogni is nehéz, legutóbb úgy sikerült, hogy meglátszottak utána az ujjaim nyomai a kis csuklóján, ettől megrémültem, milyen erő lehetett benne, ha csak így tudtam lefogni, de hát épp bántani akarnám legkevésbé! Mi a megoldás? Természetesen a sok beszélgetésen, magyarázaton túl vagyunk, és még természetesebb, hogy mi sem ütünk, tehát ilyen példa nincs előtte.
2016. aug. 28. 14:06
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a felajánlott segítséget kedves 1-es válaszoló, és köszönöm a részletes tájékoztatást is kedves utolsó előtti:)


Hát nálunk nem egyértelmű a helyzet, mert az autista teszten 0 pontos a fiam, biztosan nem kifejezetten autista, többszörösen összetett, bővített mondatokban beszél egy éve például, választékos szókinccsel, azonban a minimum a súlyos figyelemzavar, és hiperaktivitás, és vannak még nehézségek, pl. a legutóbbi időkig a déluáni alvásból kelve min.30-90 percen át nem volt önmaga,nem lehetett szólni hozzá,arcon ütött, ha csak mosolyogva ránéztem, stb. Vagy pl. nyár beköszöntével képtelen volt váltani a hosszú ruházatról (nadrág, felső) rövidre, és 40 fokban őrjöng ha rövidet akarok rá adni, évszakváltáskor ugyanez fordítva. Van, ami már finomodott, de jött helyette más rigolya, vagy minek nevezzem. a legnehezebb az ütéseit lereagálni és a megfelelni akarás olyan tökéletes hiányát, hogy gyakorlatilag csak azt csinálja, amihez kedve van, teljesen öntörvényű. És bár rengeteget fordítok a nevelésére, mégis teljesen neveletlen:( Féltem őt, az ovi mlg csak hagyján, de mi lesz az iskolában, ha nem kap megfelelő fejlesztést és ha szükséges, az sni-ről papírt. De ha már csak segítséget kapnék, mint aiket itt is írtatok, hogy mi az, ami biztosan nem működik nála, és mivel érdemes próbálkozni, az is nagy segítség. És igen, jobb mindent ráhagyni, ami csak lehet, de nem könnyű ez sem felnőttként, hogy kb. mintha egy elmegyógyintézetben lennék ápoló, inkább ráhagyok mindent, teéjesen irracionális dolgokat is, pl. 40 fokban a kesztyűt, nehogy dührohama legyen.....

2016. aug. 30. 15:13
 12/16 A kérdező kommentje:

A Vadaskertet én is néztem, ellentmondó információim vannak, egyrészt a honlapon feketén-fehéren szerepel, hogy csak a körzetileg oda tartozók mehetnek, ennek ellenére több vidékiről tudom, hogy voltak ott.


Elnézést, ha értetlen vagyok: akkor végülis érdemes egyből - a Nevtant megkerülve - a Megyei Szakértői Bizoságnál kezdeni, ha vidéki vagyok, és mivel szinte biztosan nem autizmus a pontos diagnózis, hagyjam az autizmus alapítványt? Vagy ők más eltérés gyanújával is vállalják a kivizsgálást?


A Megyei Szakértői Bizottsághoz kell gyermekorvosi beutaló vagy óvónőktől véleményezés, ilyesmi?


Köszönöm a válaszaitokat!


(Egyébként én sem címkézni szeretném őt, nem ez a fontos, hanem, hogy tudjam, merrefelé tájékozódjak a továbbiakban, legyen az gyógypedagógia, gyógytestnevelés, terápia, szakkönyv, minden, amivel megkönnyíthetem az életét, és az egész családét, de a legfontosabb, hogy ne a "rossz gyerek" címke ragadjon rá, és megkapjon minden fejlesztés és lehetőséget, amivel a képességei szerinti legjobbat tudja nyújtani a tanulmányai során és az életben is majd...)

2016. aug. 30. 15:32
 13/16 anonim ***** válasza:

Autizmust diagnosztizáló helyek listája:

- Autizmus alapítvány (kiváló szakemberekkel!)

- Korai Fejlesztő Központ( szintén nagyon jó szaki, aki az autit vizsgálja)

- Cseperedő alapítvány (Simó doktornő is profi diagnoszta)

Bethesda Kórház korai fejlesztő részlege

-Sote gyermekklinika

- Vadaskert

Csak itt képesek az autizmus diagnosztizálására, kizárására. Minden autista ember más, az enyhe eseteket csak szakavatott szem veszi észre,a kár hosszabb vizsgálat után.

Az autizmus, ha enyhe, nagyon jól kezelhető bizonyos vizuális viselkedésterápiás módszerekkel (a szabályokat vizuális formában kell tanítani és betartatni), kiszámítható képes (később írásos) napirenddel, megfelelő motivációs rendszerrel (szakember által) és szociális, kommunikációs fejlesztéssel. A dührohamoknak mindig oka van, ezeket ki kell deríteni és meg kell előzni lehetőség szerint. A viselkedés zavarok oka nagyon gyakran az autizmusban jelen lévő szenzoros túlérzékenység, mely a gyermekben sem tudatosul. (túlhallás, erős fények, erős szaginger, vagy mindezek ellenkezője stb) Ezeket a szenzoros csatornákat is célszerű feltérképezni, erre vannak tesztek.

2016. aug. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Mi Fejér megyében lakunk, és fogadtak a Vadaskertben tavaly szeptemberben. Nem tudom azóta változott-e már a helyzet.

Ez egy gyermekpszichiátriai intézet, mindenféle problémával foglalkoznak, nem csak az autizmussal.

Amúgy a súlyosabb adhd és enyhe autizmus sok mindenben hasonló tüneteket mutat, illetve az aspergeresek gyakran még adhd-sok is, ezek szeretnek együtt járni. Szerintem a mi esetünk sem egyértelmű, mert nem hozza a tipikus autista tüneteket. Szemkontaktust tartja, igényli a barátokat, a társas kapcsolatokat, nagyon sokat kell szeretgetni, játszik szerepjátékokat.

Viszont a ruházkodás nekünk is sokáig probléma volt, most már 6 évesen szerencsére felfogja, hogy hidegben felöltözünk.

Új cipőt venni még most is nagyon kínos vele.

És a mértéktelen ellenálllás, ami még jellemző rá, három gyógypedagógust is otthagytunk, mert nem tudtak vele mit kezdeni, az oviban a logopédus is csődöt mondott. A Szakértői Bizottság szerint pont ezért autista, de én azt olvastam, hogy az adhd-sok is ilyenek. A fene sem tudja.

Ha már voltatok a Nevtanban, a Megyei Szakértői Bizottság nem fogad, csak akkor, ha a Nevtan felterjeszti a gyereket. Amúgy szülői kérésre megvizsgálnák, persze a vizsgálatra kérnek minél több szakvéleményt, az óvónő a minimum, de ha jár pl. logopédushoz, vagy gyógypedagógushoz, akkor tőle is.

Amúgy nem is biztos, hogy érdemes kijárni az sni-t, sok helyen nincs ellátás, főleg vidéken, nem találnak szakembert. Nem tudsz esetleg magánúton keresni valami fejlesztő pedagógust?

Hogy szülőként mit tehetsz még? A Vadaskertnek vannak szülőtréningjei. Én nem mentem el, mert olyan lehetetlen időpontban van, hogy nem tudtam megoldani. Fizetős, de nem vészes az ára. Több ismerősöm elvégezte, van, aki azt mondja, hogy semmit nem ért, van aki azt mondja, hogy nagyon jó volt. Főleg a képes napirendet tanítják meg állítólag, de a honlapjukon van tematika. Ide tuti, hogy bárki mehet, aki kifizeti a díját.

2016. aug. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm a segítséget! Kisfiam holnap kezdi az óvodát, kicsit több időm lesz délelőttönként feltérképezni a lehetőségeket, és mire érdemben el tudok indulni valamerre, talán már az óvónő is ki tudja egészíteni a képet. A bölcsiben természetesen látták-érzékelték, és messzemenően elfogadással kezelték a különcségeit,a vezető gondozónő szerint ezeket még ki is nőheti, és valóban van, ami már lecsengett. Még abban kérném a segítséget, hogy bármelyik intézményhez jelentkezek is be, érdemes előre egy részletesebb emailben megfogalmaznom a jelenségeket, pár szóban összefoglalni ezeket nehéz...
2016. aug. 31. 12:54
 16/16 anonim ***** válasza:

Én mindenképpen kivizsgáltatnám azon helyen egyikén, melyeket linkeltem. Az autizmus egy olyan fejlődési rendellenesség, mely széles spektrumon mozog és minél koraibb életkorban történik a korrekció, annál nagyobb az esély arra, hogy később a gyermek képes legyen a legönállóbb életre.

Szóval a legkevésbé sem szabad elbagatellizálni, mert a minőségi eltérések (mind a kommunikációban, mind a szociális interakciókban) nem fognak maguktól elmúlni. Viszont speciális fejlesztéssel rengeteg mindent el lehet érni. Ez a fejlesztés a gyermeknek jár, ha van papírja az autizmusról. Emellett jár az emelt családi pótlék, a gyes a gyermek 10 éves koráig, parkolási igazolvány és közgyógy kártya is. Ezek sem elhanyagolható dolgok.

2016. aug. 31. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!