Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Van valami megoldásotok,...

Van valami megoldásotok, hogyan lehet csendes pihenőre bírni egy 3 évest az oviban?

Figyelt kérdés

Bocsánat, hosszú lesz…

A kisfiam 3 éves és mindig borzalmasan rosszul aludt. Ha egyszer elalszik, nincs baj, de az altatás kriminális. Jó ideje (kb 2 éve) az ágyában altatjuk simizéssel, de nagyon nehezen alszik el még mindig, átlag 1 óra az altatás. Próbáltunk teljesen sötétet, éjszakai fényt, nyugtató zenét és teljes csendet, aludt a saját szobájában és mellettünk is, de sehogy se könnyebb. A legnagyobb baj, hogy közben hangoskodik, lemászkál az ágyról, folyamatosan történeteket mesél és kérdezget. Ez itthon is probléma, de az oviban még inkább, mert nem hagyja aludni a többieket és sokszor el se alszik. Itthon amúgy minden délután alszik kb 2 órát, csak az altatással kell megküzdenünk.

Az a baj, hogy úgy látom nyáron könnyebb, mert jobban lefárad, ha sokat vannak kint, de most gondolom nem olyan sok a kint töltött idő.

A másik probléma, hogy sokat beteg és mivel én veszélyeztetett terhességgel vagyok itthon és kb fel se kelhetek az ágyból, csak mosdóba, amikor beteg volt, anyukám, vagy a nagynéném vigyázott rá és ők nem igazán tudják elaltatni, így 2 hét otthon, 1 hét az oviban… nem nagyon szokja az ovis alvási rendet.

Ma eléggé kétségbe is estem, mert az óvónő azt mondta ha ez így megy tovább, ki lesz küldve az öltözőbe egyedül. Így se szeret járni, nem tudom mi lesz, ha magában kell lennie kint órákig, már sírok ahogy írom a kérdést.

Egyébként szófogadó, kedves gyerek, csak az alvás nagyon nehéz.

Van esetleg valaki hasonló problémával? Hogy sikerült megoldani? Nevelési tanácsadóban foglalkoznak ilyesmivel? A védőnőnek már mondtam párszor, de csak annyi volt a válasz, hogy ő ilyen, azért mi mindig altassuk el.

Mindenképp szeretnénk megoldani a dolgot, nekünk is egyszerűbb lenne és nem szeretném, ha szomorkodna az oviban.



2023. febr. 27. 17:03
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
80%

Hát nézd, 3 évesen te otthon még bármit csinálsz vele, annak semmi köze nem lesz az óvodai viselkedéséhez. Még kicsi, hiába beszéled meg vele reggel, hogy babám hallgass a Janka nénire és majd maradj csendben alvásidőben, nem érsz el vele semmit. Az ilyen kicsiknél még ott helyben az óvónőknek/dajkának kell megoldania a dolgot, következetesen mindig ugyanúgy, és akkor megtanulja, hogy ott az oviban hogy kell viselkedni. Te ezzel otthonról nem igazán tudsz mit kezdeni.

Azzal tudsz kísérletezni otthon, hogy az alvásidő helyett milyen módszerekkel foglalod le tartósan, amikkel csendben marad. Nálunk 2,5 éves a nagylányom, 3 hónapos a kicsi, a nagy már sokszor inkább kihagyja a napközbeni alvását (én ennek egyébként örülni is szoktam, mert akkor 10 helyett 8kor már alszik és az altatás nettó 1,5 órás küzdelem helyett le van tudva 10 perc alatt), viszont a kicsi miatt ugye van, amikor csendben kell lenni. Ilyenkor mesekönyvet lapozgatunk, gyurmázunk, kirakósozunk, stb, szóval a nagy zajjal járó játékokat mellőzzük és rá is van szólva, hogy most ne hangoskodjon, mert alszik a kicsi. Ilyesmi csendes tevékenységet nyilván az oviban is lehetne csinálni, csak ugye ehhez kellene legalább egy fő, aki lefoglalja azokat, akik nem alszanak (amúgy meglepődnék tényleg, ha kizárólag a te gyereked lenne ébren, elég sok ovis nem alszik délután, főleg ha vegyes csoportról beszélünk- lehet, hogy egy 3 éves még alszik, de a 6 éves, mindjárt iskolás már teljesen normális, ha nem).

2023. febr. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
34%
A kérdező nem tudta elérni otthon sem, hogy a gyerek ne ordítson. Az ő feladata lett volna és ennek sem tudott megfelelni. Az óvodában nincs külön személyzet az ilyen esetekre. A sok pampogó szülő, aki a feljelentéssel dobálózik fogjon össze és a neveletlen gyerekeiket felváltva tartsák kordában.
2023. febr. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
41%
Persze 3 éves gyereket nem hagyunk kint egyedül a folyosón de a te feladatod elmagyarázni és megértetni hogy ha nem alszik akkor feküdjön csendben. Ha nem megy akkor hozd el ebéd után! Te vagy a szülő, nehogy már a 3 éves gyerek hordja a nadrágot és őfelségéhez igazodjon a többi gyerek...
2023. febr. 27. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
85%
Kérdező: "ovis élet eszterrel" instagramon (Ittzés Eszter), konkrétan az ovis korúak nappali alvása a szakterülete és ebből is írta a szakdolgozatát. Biztos vagyok benne, hogy nektek is tudna segíteni!
2023. febr. 27. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:

Nem gondoltam, hogy ilyen vita lesz ebből. Azért azt kikérem magamnak, hogy lógattam a lábam itthon és nem neveltem. Ezen kívül minden rendben vele, mindenhol tud viselkedni és meg is szokták dicsérni, hogy jólnevelt… csak alvásnál is dől belőle a szó. Nem ordibálni szokott, csak hangoskodik, ami nálam annyit takar, hogy folyton mesél és kérdezget, néha magában dudorászik. Ez nyilván azért zavarja a többieket, próbáljuk is arra szoktatni, hogy legalább az oviban ne csinálja és itthon se alvás előtt akarja megbeszélni a világ dolgait. Beszélgetünk egyébként sokat, kérdezgetjük mi volt az oviban, mesélünk, a könyvről is beszélgetünk, amit épp olvasunk. Altatásnál pedig mondjuk neki, hogy “ezt majd megbeszéljük, miután felébredtél”.

Köszönöm szépen 14-es, meg fogom nézni ezt az oldalt. :)

Valamelyik válaszoló kérdezte, hogy mi az altatás menete náluk. Nos először mesét olvasnak, aztán altatásnál akinek igénye van rá, simit is kapnak. Szóval nem mondom, hogy nem próbálkoznak. Azt is megértem, hogy nekik lenne dolguk, amíg a gyerekek alszanak és ez így senkinek se jó. Ezért próbálok bevált ötleteket keresni, amit a neten találtam, vagy ismerősöktől hallottam, már próbáltam.

Sajnos az se megoldás, hogy rajzoljon vagy gyurmázzon, mert közben is sokszor beszél… nem tudom ez egyébként mennyire átlagos, mi a férjemmel mindketten visszahúzódó emberek vagyunk, ő viszont a társaság közepe, mindenkivel baromi nyitott és barátságos, de ez már talán túl sok. Szóval nem tudom, hogy csak valami jó módszer kellene a lecsendesítésére, vagy többre van már szükség, nem szeretném, ha emiatt rossz lenne neki.

2023. febr. 27. 21:06
 16/22 anonim ***** válasza:
25%

Hogy neked mi lenne a megoldás azt nem tudom. Az ilyesmik mindig a hozzáállástól függnek.


Én pl amióta vannak emlékeim (kb 4 éves korom óta) nem aludtam délután. Tini koromig konkrétan azt hittem, hogy délutáni alvás, óvodai altatás csak az amerikai rajzfilmekben van. (Olyan oviba jártam, ahova csak azért vitték a gyerekeket, hogy legyenek egy kicsit oviban. Egyre hazavittek mindenkit.) Ha az én gyerekem nem akarna majd aludni, én se várnám el tőle, hogy aludjon. Nem akar, nem tud, kész. Miért erőltessem, vagy miért erőltesse bárki más?

Itt az óvónők nem végeznék el kokrétan az egyetlen munkájukat, (hogy vigyázzanak a gyerekre), mert kizárnák egy külön helységbe. A gyerekmegőrzes lenne az egyetlen feladata elméletileg az ovinak. Hohy vigyázzanak a gyerekre, míg a azülő dolgozik . Hogy nem teljesítik a kötelességüket? Akkor számítsanak a balhéra.

Hogy hogy oldják meg az az ő bajuk. Tőlem átvihetik máshova rajzolni, nézhetik ahogy játszik az udvaron, olvashatnak neki mesét, vagy valami. A lényeg, hogy a minimumot azért teljesítsék, ha már óvodában dolgoznak.


A kérdésedből ítélve (már kétségbe vagy esve, sírsz) viszont nem hinném, hogy képes lennél az alapvető jogaid érvényesítésére...

Szóval konkrétan csak az óvónők jószándékában bízhatsz.

2023. febr. 27. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
36%
16. Nem az az óvónő feladata, már, ha délután egyáltalán van, hogy 1 gyereket pátyolgasson. Ott van a többi 20. Hülyeségeket írsz. Vigye haza az anyuka vagy délutánra fogadjon mellé valakit, akivel otthon lesz.
2023. febr. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
41%
12-es, nem tudom, hol olvastad azt, hogy a gyerek ordít. Ha te nem vagy álmos, akkor mennyire tudsz elaludni? A gyerek ugyanúgy nem bír. Ha a te 3 éves gyereked képes csendben-mozdulatlanul feküdni másfél órát ébren, akkor valami gond van vele. Az óvodának továbbra is feladata felügyelni a rábízott gyerekre. Az nem felügyelet, hogy kiteszik egyedül a folyosóra, ahol bármi történhet vele. Nem tudom, te mit szólnál, ha a te gyerekedet tennék ki egyedül.
2023. febr. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
18%
18. Olvasd már el. hogy mit írt az anyja. otthon van, veszélyeztetett terhes, ami kb. azt jelenti, hogy nincs semmi baja. A többi gyereknek van joga a pihenéshez, akkor az ő szüleik is nyugodtan szólhatnak a gyerek ellen.
2023. febr. 27. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
88%

Írta, hogy feküdnie kell, de te biztos jobban tudod. Mindenki magából indul ki. Nem mondtam, hogy nincs joguk hozzá, hanem azt, hogy oldja meg az óvoda, mert az ő dolguk, hogy legyen pihenés és minden gyerek felügyelet alatt legyen. Ennyi.

A mi óvodánkban is megoldották érdekes módon. Senki nem ült kint a folyosón, és aki akart, aludt.

2023. febr. 27. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!