Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Miért hallja az 5 éves gyerek...

Miért hallja az 5 éves gyerek a különbséget a betűk között, ha mi mondjuk és miért nem veszi észre, ha ő mondja?

Figyelt kérdés
Van egy unokatesóm Lacikának hívják és 5 éves. Olyan 3 éves kora óta kb tud beszélni. Lacika a saját nevét mindig Jancikának ejti, azt hiszi, hogy helyesen mondja. Elkezdtük Jancikának, Jancsikának hívni, de valahogy, ha mi mondjuk hallja a különbséget és be is szól érte. Miért van az, hogy ha mi mondjuk hallja az L és a J közötti különbséget, de ha ő mondja nem hallja, hogy rosszul ejti az L betűt.

2022. júl. 23. 23:03
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
Mert nem a hallásával van baj, hanem a hangképzéssel. Ő Lacikát akar mondani, csak nem sikerül neki. 5 éves korban egy-két nehezebb hangot leszámítva azért ez már nem jellemző, én megmutatnám logopédusnak. Más szavakban sem ejti ki a l-t?
2022. júl. 23. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Egyszer nem hallottam még tőle L betűt a kóla is kója például :/ De azt még mindig nem értem, hogyha ő hallja a különbséget akkor miért nem tudja h ő se Lacikát mondd. Logopédushoz eddig nem vitték de nagyon is ráférne

Köszönöm a válaszod

2022. júl. 24. 04:10
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

Mert csak 5 éves, nem kell külön felismernie a hangokat a szavakban, különben már tudna betűzni, olvasni. Amúgy is 5 éves, fogalma sincs mi az a hang/betű, de lehet, hogy a ti J hangotok tisztább, az övé meg j-l, vagy egyszerűen hallja a gyerek a különbséget, vagy tagadja.


Beszédproblémás volt a gyerekem, tőlem felismeri, ha rosszul mondok valamit, a beszédértése magnóról viszont gyenge volt, de azt ilyen alapzajokban vizsgálták. A kiejtése mikor még nem ment annyira, akkor volt, hogy hallotta, hogy rosszul mondta, volt hogy közepeseknél nem hallotta. Logopédus kell hozzé, nyelvállás, felvenni videóra, megmutatni neki, aztán újra is újra, nyelvgyakorlatok is.. Sok meló, egy idő után rá fog érezni.

2022. júl. 24. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A te peldád alapján ez így néz ki


Lacika: Nem Jancika vagyok, hanem Jancika.


És nem hallja h ugyanazt mondja :)


Utolsó óvoda évben el kell hogy jusson logopédushoz az ovi által is

2022. júl. 24. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Mert nincs gond a fülével meg az eszével, hanem nem tudja kimondani, rosszul tartja a nyelvét-ajkát hozzá. (Akár lenőtt nyelv is lehet az okozója vagy a szájban lévő izmok nem elég erősek vagy pont túl kötöttek... stb.) Pöszeségnek hívják. De ez még fejlődhet magától is. Nagyon sok gyerek beszédhibás, aki nem növi ki nagycsoportra, azt majd az oviban meg elsőben logopédushoz küldik. (Kb. 5-6 évesen van az a kor egyébként, hogy már fel tudja ismerni, a szóban hol hallja az adott hangot.)

De csúfolni, kinevetni, vicceskedve "tanítgatni", azaz ingerelni a saját hibájával nem szabad, hazavágod az önbizalmát, aztán nem mer majd megszólalni és pont rögzül, hogy ő ebben nem jó (tipikus, aki azért dadog felnőttként is, amikor izgul, mert már attól izgul, hogy dadogni fog). 5 évesen már el lehet vinni saját zsebre is logopédushoz, ő adhat gyakorlatokat, amiket aztán otthon is lehet, sőt érdemes ismételni. Addig is inkább nyaljon sok fagyit - nekünk ezt javasolták feladatoknak :)

2022. júl. 24. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert ahogy írták, nem a hallásával van gond, a hangot nem tudja képezni (nagycsoportban van kötelező logopédiai szűrés, akkor kezdik javítani a kiejtés hibákat. Elötte csak ha érthetetlen a beszéde vagy más gond is van). Az enyémnek a hallásával volt gond, ő tényleg nem hallotta a különbséget: a példádnál maradva, hogy Lacika vagy Jacika, mert volt egy enyhe halláscsőkkenése (amit azóta korrigáltak)
2022. júl. 24. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem magát valahogy máshogy hallja az ember. Én felnőttként is valamennyire pösze vagyok, az S, ZS, CS hangokkal van problémám. Amikor beszélek, egyáltalán nem hallom, hogy rosszul ejtem ezeket. De mikor felvételről hallom magam vissza, akkor nagyon. Volt olyan, hogy egyetemen interjút kellett készítenem, utána legépelni a felvétel alapján. Hát alig tudtam emiatt végig hallgatni, annyira rossz volt így hallani a saját beszédhibámat.

De nem tudom amúgy ez miért lehet, csak tény, hogy én is hasonlóan vagyok.

2022. júl. 24. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!