Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit tehet egy óvónő ha a...

Mit tehet egy óvónő ha a csoportjába hiperaktív gyerek jár, aki rengeteg figyelmet követel?

Figyelt kérdés

A szülőknek már lett jelezve ,nevelési tanácsadóban diagnosztizálták a hiperaktivitást.

Mégsem nevelik megfelelően,mert a gyermek változatlanul nem működik együtt a csoportfoglalkozások alkamlmával.


2011. febr. 15. 11:36
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Valóban szülő vagyok,egy olyan anyuka aki éjszakákat beszélget át a párjával a hiperaktív kisfiúkról,félünk attól,hogy valamit elrontunk,hogy nem tudjuk kellően jól irányítani,segíteni Őt,hogy elkallódik majd kamaszkorában,vagy nem tudják őt elfogadni az oviban,iskolában.

Rosszul esik a környezet értetlekedése vádlása.

Bizonyára érzed a mondataimból,hogy csak egy szerető,aggódó szülő képes így fogalmazni.

2011. febr. 15. 13:39
 12/23 A kérdező kommentje:

Amiktől a falra mászok:

-érdekes az én gyerekemet tudtam úgy nevelni,hogy nem viselkedett így

-el kell neki mondani,hogy jól viselkedjen mielőtt oviba indul,hogy szót kell fogadni az óvonéniknek

-valószínű az a baj,hogy nem vagytok következetesek azért lett ilyen

-azért ilyen sovány,mert nincs megfeleő hangulat teremtve az étkezéshez


Persze mindezeket nem sorstárs szülőktől,vagy pszichológustól,hanem az óvonéniktől,környezettől.Az óvónéni egyenesen jól látthatóan haragszik ránk,mert jól kiszurtunk vele,hogy ilyen gyerekneveléssel elrontottuk és most ő megszenvedi a mi hibánkat.

2011. febr. 15. 13:45
 13/23 anonim ***** válasza:

Meggyőztél, most már tényleg elhiszem, hogy nálatok van gond. Csak az a kezdeti kavarodás a kérdéseddel...

Amúgy biztosan hiperaktív a fiad? Ne nézz hülyének a kérdésért, csak gyakran keverik össze a hiperaktivitást a figyelemzavarral, részképességzavarral. Érdemes lenne keresnek egy jó fejlesztőpedagógust, Ő jobban meg tudná ezt ítélni, mint a nevelési tanácsadóban, és talán jobban a segítségetekre is lenne.

Tudom, hogy nagyon nehéz a környezet hozzáállását kezelni. Nem elég, hogy otthon vért izzadsz a gyerekkel, még meg is bélyegeznek, mint rossz szülőt.

Pont ma írtam egy hasonló kérdésre választ, két történetünkkel fogalmaztam meg, mennyire nehéz ez szülőként.

3 hetes volt a kisbabánk, amikor behívtak rendkívüli szülői értekezletre. Ott nekünk estek azzal, hogy Ők utánaolvastak a témának. Az gyerek attól ilyen, hogy nem foglalkozunk, játszunk vele, nem szeretjük. Nagyon eldurvult az a bizonyos szülői. Végül ránk küldték a gyermekvédelmet. Az már más téma, hogy bocsánatot kértek távozás előtt.

Másik eset: a fiam rohant elém az oviban, és véletlenül fellökött egy kislányt. Másnap a kislány két felső tagozatos testvére leszedte a bicikliről az 5 éves fiamat és összerugdosta. Az óvó néni szerint nem szabad rájuk haragudni, mert csak gyerekek.

Pokol volt akkoriban az életünk.

Azt kérdezted, mit tehet az óvónő? Rengeteget. Ő az, aki a gyerekeken keresztül a szülőkkel is el tudná fogadtatni a fiadat. Ő az, aki kitalálhatna olyan játékokat, ami érdekli a gyereket, és sikerélményt nyújt számára.

Még egy jó tanács: Ne keseredj el. A gyerek érzi, sőt tudja, ha miatta vagy szomorú. És bár nem mindig látszik rajta, szenved ettől. Hidd el, nem maradnak ennyire rosszak a dolgok. Az én fiam most már 17 éves. Nem mondom, hogy problémamentes kamasz, de kialakultak az emberi kapcsolatai, barátnője, hobbijai vannak. Most már igyekszik úgy élni, hogy megfeleljen a normáknak. Nem mindig sikerül, de a pokol kapujától már nagyon messze vagyunk. Szóval fel a fejjel!!!

2011. febr. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Nagyon félek az előttünk álló időszaktól,én már mikor bölcsibe ment a kisfiam akkoriban is éreztem,hogy az átlagtól igen eltér mozgékonyságban,rosszul aludt,nagyon vékonyka volt.

Az oviba kerüléskor rövidesen jelezték az óvonénik,hogy nevelési tanácsadásra szorulunk,nálunk is a kistesó kb 3 hetes volt mikor kitelefonált a vezető óvónő,hogy közölje,hogy jelenésünk lenne a nevelési tanácsadóban a férjemmel együtt,azt sem tudtam hol áll a fejem akkoriban,mondtam a vezető óvónőnek,hogy a férjem 100 % ,hogy nem tud elszabadulni a melóhelyről ezért most,a válasz ez volt "Azért mert,te normális vagy a férjed még lehet egy agresszív alkoholista" :-O !!!A férjem aki nem iszik,nem dohányzik,imádja és elfogadja ilyennek a kisfiúnkat,türelmes vele,foglakozik vele.

Nagyon dühösnek és tehetetlennek éreztem magam,hogy ilyen hangnemet használtak velem.

A nevelési tanácsadóban azt mondták,hogy egyértelműen hiperaktivitás gyanúja miatt járunk oda,de még nincs 5 éves,ezért nem etikus rámondani ,mert addig még van pár hónap,az IQ-ja átlagosnak ítéltetett,figyelemzavart is gyanít a pszichológusnő,mert sokszor nem figyel ha szólnak hozzá.

Akár hosszasan leköthető,ha őt érdeklő dologról van szó,viszont ami nem érdekli azzal képtelen hosszabban foglalkozni.

Írnál nagy vonalakban ,hogy milyen egy 17 éves hiperaktív gyerek?Napi konfliktusok vannak a szülővel,hajlandó azért a fontosabb dolgokban hallgatni rátok?A tanulásban egy közepes eredményt azért sikerül teljesítenie?

Csak annyit látok jelenleg,hogy nehezen tudom rábírni arra amit szeretnék kérni tőle,hogy sokszor ellenkezik és meggondolatlanságokkal bánt meg,amit ha komolyan vennék tőle,de mindig 10-ig számolok,mert tudom,hogy fontos higgadtnak maradni és türelmesnek.Néhány dologban nem engedek és nagyon határozottan kitartok,persze nem veréssel érek el bármit,hanem szépen megfogom és felöltöztetem,ha nem akar akkoris.

MIt tudnál javasolni,hogyan neveljük,mit látsz fontosnak,mik a hibák?

2011. febr. 15. 23:43
 15/23 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, hogy nem írtam eddig, de ma kora reggel Pestre mentem és most értem haza. Ígérem holnap válaszolok a kérdéseidre. Addig is jó éjszakát.
2011. febr. 16. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Hiperaktív fiam van és az iylen szülőktől minidg a falra másztam, mint kérdező:-((((((((((((((((((((((((((
2011. febr. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Szia!


Ne haragudj, hogy csak most volt időm írni. Elismerem, nem vagy könnyű helyzetben. Régen a hiperaktív, vagy figyelemzavaros gyerekre egyszerűen rámondták, hogy rossz kölyök, félre van nevelve és kész. Aztán megszületett a hiperaktivitás diagnózisa, de sajnos nem sok minden változott. A nem érintett szülők továbbra sem tudnak róla semmit, és amint látod, a pedagógusokkal sem túlzottan más a helyzet. Nálatok is felmerült a kérdés, hogy az apuka nem alkoholista -e, holott nem ettől függ az egész.

Sajnos intézményi szinten nem tehetsz mást, mint érdeklődsz, keresgélsz és reménykedsz.

Otthon viszont nagyon sokat tudsz tenni. Az ilyen gyerekek számára nagyon fontos az elfogadó szeretet. Ez nem azt jelenti, hogy mindent rá kell hagyni, de sokkal finomabban kell terelgetni, mint egy átlag gyereket, és mindig éreznie kell a szeretetedet. De soha nem szabad adni alá a lovat. Itt arra gondolok, hogy ha azzal jön haza, hogy hülye volt az óvó néni, te meghallgatod, és te is úgy érzed, hogy hülye volt, ezt nem szabad megmondanod, mert vissza fog élni vele. Hallgasd végig, mondd, hogy megérted, és az óvó néninek esetleg tényleg másként kellett volna tennie, de Ő meg azt értse meg, hogy az oviban az óvónéni szava ugyanolyan szent, mint otthon apáé és anyáé. A legfontosabb, hogy mindig érezze, bármit tett, Te szereted Őt.

Kérdezted, milyenek a napok egy 17 éves hiper gyerekkel? Hát nem egyszerűek, de sokat javult a helyzet az évek alatt. Az én fiamnak nagyon hullámzó a hozzáállása a dolgokhoz. Az egyik pillanatban imád engem, a másikban én vagyok a legnagyobb ellensége. Nehezen tűri a kritikát, nagyon finoman kell vele szemben fogalmaznunk. De a napi bajoknak, iskolai problémáknak már vége. Az általánost 3-as átlaggal fejezte be, most vendéglátóipariba tanul. Az átlagnál nehezebben szerez barátokat, de a barátságai hosszan tartóak, mélyek. Fontosak számára a közös programok. De ha vita alakul ki valami miatt, az nagyon el tud durvulni. Komoly barátnője van,és a leányzóval szemben nagyon vissza tudja magát fogni, és mérhetetlenül kedves.

Ez így leírva lehet, hogy durva, de a régi énjéhez képest hatalmas fejlődésen ment keresztül, és a mostani életünk már nagyon jól élhető a múlthoz képest. Ebben nagy segítséget nyújtanak a testvérei is, sokat finomítottak rajta.

Szóval fel a fejjel. Szeresd, fogadd el olyannak, amilyen, terelgesd, és egyszer csak egyre jobb lesz minden.

2011. febr. 19. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

16:21 -esnek

Köszönöm ezt a nagyon részletes jellemzést.

Néha úgy érzem,hogy nem létezik olyan nevelési stílus ami által kezelhetővé tudnám tenni a fiamat,ha éppen fáradt,túlpörgött akkor rondán beszél velünk,aztán egyszercsak azt mondja,hogy "anya jobban vagyok,megnyugodtam,szeretlek".

Nagyon sajnálom őt,mert látom rajta,hogy képtelen a tetteit,indulatait kontrollálni,amikor túlfáradt leginkább.

Azt a határt pedig amit el kéne találnom,hogy ne legyek sem túl szigorú,sem túl elnéző,általában az engedékenység felé tolom el,mert különben egyfolytában menne itthon a cirkusz,persze próbálkozom határokat szabni,de rendszerint kudarcot vallok.

2011. febr. 19. 18:10
 19/23 anonim ***** válasza:

16:21 vagyok.

Nem feltétlenül az engedékenység a célravezető. Jobb módszer, ha a tiltást tudod olyan formában, csomagolásban elfogadtatni vele, ami számára is elfogadható. Ez így bonyolultan hangzik, de a lényege az, mindig érezze a gyerek, hogy szereted, akkor is, amikor éppen tiltasz, vagy olyan dolgot próbálsz vele megcsináltatni, amit nem szeret.

A nagyobb kitöréseknél pedig az a javaslatom, hogy azonnal emeld ki a szituációból. Nem szabad vele kiabálni, esetleg bántani. meg kell fogni, és ki kell vinni egy másik szobába. nem baj, ha visszamegy, újra ki kell vinni, és mindig elmondani, hogy amint megnyugszik, újra bejöhet. Tudom, hogy türelemjáték, de működik.

2011. febr. 19. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:

Nagyon értelmes és hasznosítható dolgokat írtál,én még nemrég szembesültem vele,hogy a kisfiam hiperaktív és kezdtem rájönni,hogy nem működnek azok a nevelési módszerek esetében mint egy másik kisgyereknél,csodát tenni nyílván nem lehet,mindenképpen nehezek a napjaink,már azzal is megelégszik az ember,ha egy kicsit könnyebbé tudja tenni a dolgokat.

Azt írtad,hogy olyan módon tíltani,hogy elfogadja,na ez nem megy,egyáltalán nem,elszalad,kinevet,ellenkezik,ha megemelem a hangom akkor azonnal vált,hogy szeretlek anya,nem akartam én rossz lenni az előbb,nem akartam azt mondani az előbb stb...

A helyzetből kimenekítést már én is kitapasztaltam,hogy sok esetben bevált,néha a figyelemelterelés is jó.

Azt hittem,hogy én majd ösztönösen a szeretetem által képes leszek jól gyereket nevelni...bevallom megbuktam,a nevelési tanácsadóban azt mondtam,hogy én tehetek arról,hogy ilyen a kisfiú,mert ráhagytuk a dolgokat a béke kedvéért,úgy éreztem eszköztelen vagyok sok esetben,mert verni nem akartam és nem is megoldás semmire,mert csak ront a helyzeten,ugyanúgy,mint a szidalmazás,fenyegetés.

Ha érzi a szeretetemet,türelmemet,akkor jobban kezelhető,viszont ha átragad rá,hogy türelmetlen,tehetelen vagyok akkor elszabadul a pokol,ez a gond szerintem az oviban is,hogy próbálják bűntetéssel,szigorral rendre utasítani és ettől olyan szinten felpörög,hogy semmit sem lehet nála elérni.

Ami még nehéz például egy vásárlás alkalmával bizony sok-sok rosszalló pillantással találkozunk,igyekszem türelmesen bánni vele ilyenkor is,de már többen megjegyezték,hogy "jól meg kellene verni" .

A rokonságban folyamatosan az ő viselkedése a téma,kizárólag ő ilyen,a kishuga már most látszik,hogy nagyon nyugodt hozzá képest.A rokonok szerint nincsenek korlátok és ráhagyunk mindent,ez persze nem így van,de nem feltétlenűl őelőttük szeretném nevelni a kisfiamat.Volt rá példa,hogy már annyira rosszul érintett a dolog,hogy elkezdtem nekik magyarázni,hogy mi is a helyzet,de vita keveredett,hogy én miért hiszek a pszichológusnak,hogy hiperaktív,inkább védenem kellene,hogy nem az és nincs szerintük semmi gond vele,csak szigorúbban kellene fognunk,rájöttem kár magyarázkodni,gondoljanak amit akarnak.

2011. febr. 20. 09:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!