Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Neveletlen a gyerekem. Mit...

Neveletlen a gyerekem. Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy fogok pár lehurrogó választ kapni némelyetektől, de én most tényleg segítséget kérek, nem leszúrást. Lehet, hogy rossz szülő vagyok, de a szándékaim nem rosszak. A legjobbat akarom gyerekeimnek. mint minden normális szülő. Azt, hogy élhető életet tudjanak élni ebben a társadalomban, nemcsak egészségben, hanem lelkiekben is.


Nos, igencsak elbizonytalanodott és elbizonytalanított szülő vagyok. De kezdem az elején. Első fiammal néha megkaptam azt a kritikát ismerősöktől, családtagoktól, hogy túl szigorú vagyok vele. Ez abból állt, hogy mindig rászóltam, amikor pl. társaságban túl viháncolt. Nem engedtem, hogy hisztizzen otthon sem. Soha nem vertem meg nagyon, de volt azért testi fenyítés, ami abból állt, hogy pl. meghúztam a haját, vagy rácsaptam a kezére, fenekére. Ezekre nagyon ritkán volt szükség, általában elég volt, ha felemeltem a hangom. De ezt is megelőzte épp eszű érvelés, megbeszélés, amit legtöbbször befogadott a fiam, de volt, hogy nem. S ha nem, akkor jött a szülői erőszak, ld. fent. Engem is így neveltek. Azt hittem jól csinálom.

Igenám, de jöttek a kritikák, hogy zsarnokoskodom a gyerek felett, hogy miért akarok gladiátort nevelni belőle stb. Én erre nagyon elszégyelltem magam. Imádom, a gyerekeimet, s abból vezérelve, hogy nem akarok rossz szülőjük lenni, elkezdtem utána olvasni, kérdezősködni, mások hogy nevelnek gyereket. Sokszor szembesültem azzal, hogy mások egyáltalán nem fenyítik a gyereket (többek között ezen az oldalon is), csak dicsérik. Rengeteg cikket, könyvet olvastam a témáról, s tényleg az az elfogadott, hogy a gyereknek inkább pozitív megerősítés kell.

Az első fiam közben kamasszá cseperedett. Szófogadó, mindenki által rendes, jószívű, szeretőlelkű és szerethető gyereknek tartják őt. Egyébként tényleg az, szerintem is. :-)

Megszületett a második fiam, akinél viszont tartottam magam ahhoz a nevelési elvhez, hogy ne fenyítsük komolyan, vagy sehogy sem. Próbáltam elkerülni minden olyan rossz nevelési formát, amit korábban megtettem a másik fiúval.

A problémám viszont az, hogy valahogy mégsem tudtam ezt sem jól csinálni, mert borzasztóan neveletlenül viselkedik a gyerkőc. Rengeteget játszunk, beszélgetünk stb. Jó példát mutatunk, nem vagyunk őrjöngő család sem. stb. Tehát elvileg működnie kellene a dolognak, de valahogy nem megy.

Csak egy példa a mai napra:

Orvosnál jobbra-balra futkosott. Leverte az ampullákat, a receptes papírokat. Végignyalta a mosdót, felmászott engedély nélkül cipővel a vizsgálóazstalra..stb. Megkértem őt, maradjon mellettem, volt játék is ami leköthette volna, de nem érdekelte. Határozottabban is rászóltam, de ez sem használt. Végül már az orvos is rászólt, meg az asszisztens is, hogy maradjon már nyugtom, s fogadjon szót nekem. A gyógyszertárban felborította a virágcserepet és egy asztalt. Szintén össze-vissza futkosott. Egy pillanatig sem maradt mellettem, s amikor szóltam neki, egyszerűen nem fogadott szót. Sőt nemet mondott. Attól féltem, kiszalad és elüti őt valami, míg fizetek.

Borzasztó volt. De ez nem egyedi eset. Ő egyszerűen ilyen neveletlen és szófogadatlan. 4 éves


Segítsetek, kérlek mit csináljak! Hol a középút? Ha szigorú és következetes vagyok egy gyerekkel, az a baj, ha meg lazább, akkor meg sorra kínos helyzetekben találjuk magunkat, nem beszélve arról, hogy veszélyes önmagára.


Bár olvastam már több könyvet gyereknevelésről, de elfogadok még ötleteket, mit olvassak. Kétségbe vagyok esve. Azt sem akarom, hogy terrorizálva érezzék magukat a gyerekeim mellettem, de az sem jó, ha ennyire nem tudnak viselkedni.


2011. nov. 14. 15:11
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
95%
Ez a kérdés foglalkoztat engem is néhány napja... Bár az én lányom még csak 20 hónapos. Próbálom őt következetesen nevelni, nincs testi fenyítés (van viszont gondolkodó sarok)- bár néha támad olyan érzésem, hogy na most el kélne egy anyai pofon - , próbálok vele mindent értelmesen megbeszélni, kérem szép szóval, de néha mégis olyan hisztiket levág, mint egy "őrült". És ott vannak az ismerős gyerkőcök, akik ha nyikkantanak egy picit, máris érvényesül az akaratuk, néha azt látom, hogy ők irányítják picit a szüleiket. Mégsem viselkednek úgy egyszer sem, mint az én lányom. Olyan hisztit és ordítást még egyiknél sem láttam, mint amilyet az én drágám produkál. Szóval már én sem tudom, hogy mi lenne a helyes út, és hogy ki csinálja jól, illetve tényleg a neveléstől függ-e minden...
2011. nov. 14. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
94%

Lehet, hogy egy kicsit szigorúan fogtad a nagyobbat, de talán az jobb volt.

Biztos, hogy a kicsi "csak" neveletlen, és nincs vmi viselkedészavara? 4 évesen talán még nem késő, hogy megkapjon egy-két fenékre/kézreverést. Attól nem áll meg a fejlődésben. Sztem más út nem nagyon van, miután a szép szó nem használ. Inkább egy tasli a gyereknek, mint a kórház, vagy a temető...

Talán nem sikerült az arany középutat megtalálni a "sosem verjük a gyereket" és a "terrorizáljuk a gyereket" kategória között.

Remélem, sikerülni fog!

2011. nov. 14. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
87%

Figyelj, ahány ember, annyiféle felfogás. Nem lehet úgy gyereket nevelni, sőt semmit csinálni, hogy az mindenkinek tetszen. Találd meg magad, állj ki a saját nevelési elveid mellett. Nem mondom, hogy csapd agyon, de egy egy jó időben odacsapás nem árthat. Vagy mondhatnám már nem árthat. Nehéz megtalálni a középutat, igenis szólj rá szigorúan, vedd el a kedvenc játékát otthon, de ne mérgesen, hanem megbeszélve, hogy ez azért jár, ahogy a dokinál viselkedett. Ne verd, hanem legyél szigorú amikor kell, amikor minden rendben akkor pedig játsz vele legyen boldog pillanatotok is.

Másik az, hogy két gyerek nem egyforma, a lényegi nevelés ugyanaz lehet mindkettőnél, ne lopjanak, csaljanak stb, de az apróságokra ők maguk másképp reagálhatnak. Lehet egyiknek elég egy rossz ránézés, míg a másiknak nem.

Mielőtt bementek valahova, guggolj le hozzá, mondd el neki szépen nem zsarnokoskodva, hogy mit vársz el tőle szépen viselkedjen, pontosan mit nem szabad csinálnia. Te pedig ott beszélgess vele. Sok szülő hagyja a gyerekét a csöndben nem veszi a fáradtságot szójátékot, pacsisat, vagy valami halkat játszani vele. Ígérhetsz neki egy darabka csokit, vagy valamit a jó viselkedésért. Pedig hasznos és kímélő.

Bizony nem könnyű, hosszas kitartás kell és következetesség, és ne másért csináld, hogy nem szólsz rá, mert mit szólnak ha szigorú vagy, hanem magatokért ami használ.

2011. nov. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy kicsit félreérthetően fogalmaztam. Nem engedek meg mindent a kicsinek. Ne értsétek félre. Nálunk is van bünti sarok, s elveszem tőle a játékot, ha muszáj. A baj nem az, hogy egyáltalán nem fegyelmezem, hanem az, hogy sem a szép szó, sem a sok foglalkozás, sem pedig a bünti (pl. sarokba állás, játékelvevés, s egyéb hasonló praktikák) nem használnak hosszabb távon. Magyarán: a gyerek magasról tojik rá. Nem áll be a sarokba, vagy ha igen, mert kitartó vagyok, akkor is csak 10 másodpercig. Magától kijön. Hiába küldöm vissza, nem megy, max. ismét csak rövid ideig. Hamarosan az lesz, már tudom, hogy be sem fog menni. Sokszor beveti a bődületes hisztirohamot. Ha elveszem a játékát, üvölt, s dühöng, agresszívvá válik. De elővesz egy másikat és folytatja.

Nehéz higgattnak maradni mellette, de azért sikerülni szokott. Megvannak erre a módszereim.

Sokszor guggolok le hozzá, szemébe nézek és beszélek vele, magyarázom el neki, ezt-azt miért nem szabad. Akkor úgy tűnik megérti és meg is ígéri. De a köv. alkalommal ugyanúgy viselkedik. Ha közvetlenül a szitu előtt beszélgetünk, dettó ugyanaz történik. Azaz semmi. Marad csak az öntörvényűsége. EGyszerűbb lenne tényleg, ilyenkor odasózni a popsijára egyet, de erre tettem magamnak ígéretet, hogy nem teszem többet. Bár lehet, hogy nála ez sem segítene (már) :-((

Lehet, hogy rosszak a módszereim. De nincs ötletem több.

Amit már bevetettem pl.

- sok dicséret, ha jól viselkedett

- megmagyarázás

- hiúságára hatás (csúfolni fognak, ha így viselkedsz)

- ez-az elvétele

- nincs csoki, ha...

- nem szóltam hozzá

- "nem vettem észre" (addig csinálta a butaságot, amíg majdnem baj lett.

- bár direkt rosszalkodott, mondtam: biztosan véletlen volt

- leszidás

- beraktam a fürdőszobába lehiggadni (üvöltött, közben szétszedte a WC tartályt)

- megkértem más rokont, szóljanak rá ők is (nekik sem fogadott szót)

-

most ezek jutottak az eszembe, de biztosan van még több is.


Sajnos valahogy nem hat semmi igazán. Egyszerűen nem vesz komolyan, ha leszidom. Simán megtagadja az intelmet, vagy a másik, hogy dühöng. Eredményt viszont nem érek el vele.

Ha nem szidom le, akkor ugyan nincs gondja velem, de akkor sem foglalkozik vele, mit szeretnék tőle. Max. megígéri, de nem történik semmi.

Alapvetően vidám és okos kisgyerek. De viselkedni nem tud.

2011. nov. 14. 17:37
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet,hogy figyelemzavaros,vagy hiperaktív?

A leírt viselkedés alapján ez merült fel bennem.

2011. nov. 14. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:

Hát, nem tudom. Lehet. Ezt hogy tudhatom meg?

A védőnői szolgáltatás környékünkön eléggé elszomorító....


Lehet, hogy az, de nem tudom. Ha az, akkor sem tudom, hogy kezeljem, sajnos.

2011. nov. 14. 18:52
 7/30 anonim ***** válasza:
100%

Védőnőtől ilyesmiben nem biztos,hogy túl nagy segítségre számíthatsz,sőt gyakori,hogy a nyilvánvaló jelek,anyai aggodalmak ellenére is csak nyugtatgatják a szülőt,hogy minden rendben van.


Ha valóban ilyesmiről lenne szó,akkor az egy nagyon komoly probléma ,csak szakember diagnosztizálhat és ő készíti fel a szülőt a nevelési helyzetekre is.


Nevelési tanácsadóban tudnak segíteni.

2011. nov. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
100%

A normális nevelési módszerek nem szoktak segíteni a figyelemzavros-hiperaktív gyerekek esetében,nem tanulnak a hibáikból,viselkedészavarosak,nem tudják kontrollálni magukat.

Jellemző,hogy elszaladgálnak a szülőtől,felmásznak,nincs veszélyérzetük,nem figyelnek a kérésekre,nem teljesítik azokat,akaratosak,öntörvényűek...

2011. nov. 14. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
100%

Jár oviba? Ha igen, az óvónők nem vettek észre semmit rajta? A mi csoportunkba jár egy kisfiú, aki hiperaktív. Az óvónő szólt a szülőnek, hogy hova vigye tanácsadásra. Nehezen kezelhető kisfiú, bár igen okos. Esetleg kérdezd meg az óvónőket, hogy hova fordulj vele.

Pár válaszoló írta, hogy rá lehet ütni néha a fenekére, vagy a kezére. Nos, én azt tanultam, hogy a fenekére rá lehet ütni néha, de a kezére soha semmilyen körülmények között ne üssünk. Komoly pszichés gondokat okozhatunk a későbbiek folyamán vele.

2011. nov. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat.

A nevelési tanácsadó jó ötlet. Az óvodában nem panaszkodnak rá, de tudni kell, hogy nagyon jó oviba jár. Nem szokás náluk a szülőre hárítani a gondokat, s fölöslegesen nem is idegesítik a szülőket az oviban történt ilyen-olyan helyzetekkel. Ez az ottani hozzáállás, ami számomra nagyon szimpatikus. Nagyon jól kezelik a gyerekeket egytől egyik. (Lehet, hogy ettől is van lelkiismeretfurdalásom, mert nekem ez vajon miért nem sikerül. :-((( ) Evangélikus ovi egyébként. Kérdeztem persze, milyen ott a kisfiam, de nem panaszkodnak. Annyi csak, hogy igen, valóban akaratos, valóban ő az egyik legmozgékonyabb és legagresszívebb kisgyerek, de ne aggódjak, ők ezt a helyén kezelik. Rajta kívül van még egy másik gyerek is, akivel hasonlóak a szituk. GYerekcsapatban másképp működnek ezek a viselkedési mechanizmusok, s erre nekik megvan a módszerük. S mivel egyházi ovi, nyilván nem a legbrutálisabb, büntetős módszerről beszélek itt.


Hát, lehet, hogy igazatok van. Asszem teszek egy kört a körzeti nevelési tanácsadónál.

2011. nov. 15. 12:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!