Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Jó, ha "Istent játszanak" az...

Jó, ha "Istent játszanak" az orvosok?

Figyelt kérdés

Kérdésemet, bár provokatívnak tűnhet, nem szánom annak.


Adott egy család. Anya, apa, két kislány. Jön egy újabb baba, aki a születése közben oxigénhiányos állapotba kerül. Görcs, epilepsziás roham, lélegeztetőgép, idegkárosodás, gyógyszerre nem reagált, sorozatos tüdőgyulladás. Túléli. 90%-os sérültté válik.


Nyelési képtelenség, pislogás -, mozgási képtelenség, gyomorszonda. Soha nem fog tudni: beszélni, járni, ülni, enni, inni. Gyógyszerek: epilepsziára, vérnyomáscsökkentő, vízhajtó, gyomorvédő szerek...


Szóval a lényeg: Mindenáron meg kell menteni az életet?



2012. jan. 11. 07:26
1 2 3 4 5 6
 51/54 anonim ***** válasza:

Mivel a kérdést elméletinek szántad, én is elméleti módon közelítem meg:

Az a gond ezzel a szituációval, hogy egyszerűen senki nem tudná felvállalni, hogy mi az a határ, aminél meg kell menteni valakit, és mi az, ahol már nem. Én úgy gondolom, akkor játszanának Istent az orvosok, ha ezt a határt meg akarnák húzni, és önhatalmúlag eldönteni, hogy kinek van joga az élethez és kinek nincs.

Ha pedig nem vállalják fel, akkor marad a fekete-fehér helyzet: a. Mindenkit megmentünk. b. Senkit nem mentünk meg.


Te egy konkrét esetet írtál, amikor a többszöri újjáélesztések után került egy bizonyos állapotba a gyermek. Én tudok olyan esetet, amikor nem kellett újjáéleszteni, mégis gyakorlatilag ugyanilyen állapotba került - genetikai okokból (nem, nem lehetett előre tudni).


Vagy nézzük pl. a down-szindrómát: ez egy olyan rendellenesség, amit már magzati állapotban fel lehet ismerni, lehet tudni, hogy nagyjából mivel jár, mire számíthatnak a szülők, de alapvetően egy élettel összeegyeztethető rendellenességről van szó - és eldönthetik, hogy vállalják-e, vagy sem... Ebben az esetben szerintem sokkal inkább Istent játszunk, hiszen, míg az általad felvázolt esetben az ismeretlennel nézünk szemben - bárki bármit is mond, nem lehet előre tudni, milyen fokú lesz a károsodás - ebben az esetben viszonylag pontos információk alapján emberek döntenek életről és halálról...


Személyes véleményem, hogy senki nem játszhat Istent, de ez nem döntés kérdése... Azt gondolom, ha valakit meg tudnak menteni, az nagyon is Isten akarata. Olyan nincs, hogy "mindenáron" meg lehet menteni egy életet. Akinek meg kell halnia, az meg fog halni, és kész, ez ellen az orvosok sem tudnak tenni semmit, ez nem újjáélesztés kérdése, nem tudományos kérdés. Nagyon sok orvos éppen azért hívő, mert nagyon jól látják, hogy mennyire tehetetlenek, mennyire nem rajtuk múlik: olyan emberek gyógyulnak meg, akiknek a józan ész szabályai szerint meg kellene halniuk, és olyanok halnak meg, akiknek látszólag életben kellene maradniuk.

Nem mi döntjük el, hogy kinek van joga az élethez, és kinek nem.

2012. jan. 24. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/54 anonim válasza:
van egy film, sandra Bullock és Nicole Kidman játszik benne, a címére nem emlékszem és az jutott eszembe, amikor megidézik a szellemeket és feltámad az ember testében valaki másnak a szelleme, szóval azt érzem a teste itt van, de a lelke már messze száll... Egy élő halott embert, csak azért, mert szeretettel ragaszkodik valaki, betegesen hozzá, szóval rossz nézni az édesanyát... borzasztóan komplikált, mindenhogyan ez a kérdés, de ha valóban nincsen rá mód megmenteni, vagy a javulását várni...
2012. márc. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/54 anonim válasza:
őszintén szólva az fáj, hogy úgy teszünk, hogy ők is teljes egészséges értékű ember, akinek lehet saját akarata és megvalósíthatja vágyait, élvezheti az életet, akkor és azt csinál amit akar, de nem így van, ezért hagyjuk szenvedni, ez borzasztó és önzés.
2012. márc. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/54 anonim válasza:
szóval kérdező én értem, hogy mit érzel.
2012. márc. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!