Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » A környezetemben van egy...

A környezetemben van egy kisfiú (3,5 éves), aki sérült lelkileg. Bántalmazás is van a családban és segíteni szeretnék. Mit tegyek? Mit mondjak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van egy 3,5 éves kisfiú a környezetemben, aki szerintem erősen sérült lelkileg. A párom unokaöccséről van szó. Nincs pszichológiai végzettségem, laikusként írom az alábbi dolgokat.


A kisfiú nem szobatiszta. Nem az van, hogy néha bepisil vagy bekakál, hanem szinte az összes alkalommal ez történik. Az apukája nem szereti őt, mert szerinte nem is tőle van a gyerek, gyakran eljár a keze. Az anyukát is szokta bántani, már akkor elcsattantak pofonok, amikor nem voltak gyerekek (van egy kistestvér is). Az anyuka és az apuka kapcsolatáról regényt lehetne írni, nyilvánvaló, hogy nem normális otthon a légkör. Az apuka egyébként külföldön dolgozik. A család tagjai szerint az óvoda a hibás abban, hogy nem szobatiszta a kisfiú, mert ott nem szeretik a gyereket, amit megérez. Szerintem azonban az otthoni dolgok sokkal nagyobb szerepet játszanak ebben. A kisfiú nagyon sokat néz tévét, meséket. Állandóan durcás, mogorva az arckifejezése, alig mosolyog. Mindig csak amolyan szerepjáték-szerűségeket kell vele játszani, pl. rendőröset, kardozósat, stb. Az általam normális játéknak nevezett dolgokkal nem játszik, mint például az építőkocka.

Gyakran agresszív, verekszik és nincs senki aki erélyesen rászólna, hogy ezt nem szabad. Teljesen spontán egyszer csak elkezd ütögetni valakit, legtöbbsör a nagymamáját, mert ő ráhagyja.


Nem szeretnék direkt módon beleszólni, mert nem biztos, hogy jó néven venné az anyuka. Nincs gyerekem, de több kisgyerek körül megfordultam már és még a vak számára is nyilvánvaló, hogy ezzel a kisfiúval valami lelki baj van.


A páromnak szeretném ezt valahogyan elmondani, de nem tudom, hogy hogyan tegyem. Nem akarom, hogy azt higgye, hogy bántom, piszkálom a családját. Ő is tsiztában van vele, hogy a testvére és a párja kapcsolata nem normális, ezt már megbeszéltük, de úgy látom, hogy ő sem akar tudomást venni arról, hogy a gyerek lelki fejlődése erősen veszélyben forog.


Még arra gondoltam, hogy a netem keresek valami oldalt vagy irományt és megmutatom azt neki. Nem tudtok valamit ezzel kapcsolatban?


Előre is köszönöm a segítséged.


Most hirtelen írtam, ami eszembe jutott, ha valami fontos körülményt kihagytam volna, akkor kérdezzetek bátran.


2013. szept. 23. 14:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Sajnos nem nagyon tudsz mit tenni, mert a diszfunkcionális családok szinte kivétel nélkül hárítanak, titkolják a problémáikat. Az óvoda tudna valamit tenni, mert ők "hivatalból" küldhetik nevelési tanácsadóba a gyereket, ha problémát észlelnek, és annak a szülő köteles is eleget tenni, különben - végső esetben - ki is emelhetik a gyereket a családból, ha nem működik együtt a szülő. Sajnos ez a helyzet... vagy te teszel bejelentést, pl. családsegítőnél, de azt a család durva beavatkozásnak venné.
2013. szept. 23. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Szerintem elsősorban a szülőknek, legfőképpen az anyának lenne szüksége pszichológusra, mert nagyon súlyos önértékelési zavarokkal küzd.

Nem akarok bejelentést tenni, mert az olyan lenne, mintha hátba támadnám őket.

2013. szept. 24. 08:19
 3/5 anonim ***** válasza:
Agressziókezelési problémákkal küzdő apa, önértékelési zavaros anya... hát eléggé determinált egy fincsi kis személyiségzavar szegény gyereknél. :( De sajnos tényleg nem nagyon tudsz mit tenni, akik problémákkal küzdenek, azok nem szokták bevallani, és aki szembesíti őket vele, azt ellenségnek tekintik. Neki magának kellene felismernie, hogy segítségre szorul...
2013. szept. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, neki magának kéne beismernie, de ezt lökdösés nélkül sosem fogja. Nagyon be van tompulva én arra is gyanakszom, hogy valamiféle gyógyszert szedhet, mert ép ésszel ezt képtelenség elviselni.


Ezért gondoltam, hogy keresnem kéne valamilyen szakszerű leírást vagy tnulmányt, amit odaadok a páromnak és ő adná oda a testvérének. Így a párom sem érezné úgy, hogy rosszindulatú vagyok vagy hogy eltúlzom a problémát.


Nem tudok valami ilyesmit ajánlani?

2013. szept. 24. 13:48
 5/5 anonim ***** válasza:
Ezzel az a gond, hogy szakszerű leírást: mire? Nem lehet látatlanban eldönteni, hogy mi a problémája... vélhetően összetett. Depresszió? Személyiségzavar (lehet pl. dependens zavar, ha egy bántalmazóval együtt marad)? Szóval annyi minden lehet, azt, hogy konkrétan mi a probléma, szakember feladata lenne eldönteni.
2013. szept. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!