Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Ez a "dackorszak", vagy...

Ez a "dackorszak", vagy nagyobb lehet a baj?

Figyelt kérdés
Gyermekem 2,5 éves, idáig mintagyerek volt, kisbabának sem sírt, harmonikus volt a kapcsolatunk. Egy ideje viszont mint ha nem is ugyanaz a gyerek lenne, teljesen ellenem fordult, néha meg vagyok róla győződve, hogy gyűlöl engem. Szinte minden közös tevékenység ordításba megy át, problémás lett az altatás, etetés. Leginkább az aggaszt, hogy csak velem csinálja, a bölcsiben továbbra is ő a mintagyerek, engem meg úgy ébreszt, hogy belém mar, és amikor már végzek minden házimunkával, akkor folyat ki valamit a padlóra, tönkreteszi a dolgaimat, stb. Látom, hogy szándékosan csinálja, és nagyon rosszul esik, próbálom nem magamra venni, de tudom, hogy én nem ezt érdemlem. Azon aggódom, hogy valami betegség állhat a háttérben. Hasonló tapasztalatok, tanácsok?

2015. máj. 3. 07:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nálunk ugyan ez volt. Most tölti a hármat, de fél éve én is megkínlódtan. Pont ezeket csinálta. Ráadásul még a kistesó is jött. Őt folyton felkeltette. Pelenkázni is csak apa volt jó. Mára már enyhűlt a dolog, de néha előjön amikor fáradt. Nálunk volt még a "nem szeretem anyát csak apát" mondat is. Megnyugodtam amikor fordítva mondogatta. Most már azért kezdi kinőni. Pedig nem teszek Köztük különbséget. Tűrelem kell.😊
2015. máj. 3. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Dackorszak.

Gondold végig, hogy ő még szándékosan, eltervezetten nem tud olyan dolgokat végiggondolni, amit te feltételezel róla.


Ezt a időszakot túl kell élni. Mély levegő, tízig elszámolás és ne vegyél semmit magadra, ezek nem a személyednek szólnak. Olvass könyveket a gyermeklélektanról, ott elég részletesen leírják, hogy mi történik ilyenkor a gyermek pszichéjében (ami egyébként normális).

2015. máj. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Ez a dackorszak. A dackorszak egy nagyon feszült időszak, mi is épp ebben vergődünk, hol jobb, hol rosszabb. De az biztos, hogy a kisgyermek is tele van ilyenkor feszültséggel, nem szándékosan készíti ki a környezetét. Olyan, mintha tehetetlen lenne az indulatait illetően - az is - és rajtad vezetné le azokat. Egy ekkora gyermek még nem tudja kezelni a dühét, nem tud megfelelő reakciókat adni bizonyos feszült helyzetekben. Ekkor jön a dühroham, a hiszti, a sikítás, csapkodás, karmolás, látszólagos rombolás. Ha elég erős vagy, akkor megöleled és biztosítod a szeretetedről. Persze, ha karmol, csíp vagy üt stb., vagy kiborítja a felmosóvizet, el kell neki mondani, hogy ilyet nem szabad csinálni, a határoknak, szabályoknak továbbra is meg kell maradniuk, csak ne vedd magadra ezt az eszetlen viselkedést, ezek nem neked szólnak, hanem ő még nem tudja, hogyan kontrollálja azt a hatalmas akaratot, ami ilyenkor benne viaskodik. Le fog csillapodni. A legjobb, amit tehetsz, hogy nyugodt maradsz, és nem sértődsz meg. Egy pici gyermekről beszélünk, ő még nem tudatosan bánt. Olvasgass szakirodalmat, ha időd engedi. Vagy csak pötyögd be a gugliba, hogy dackorszak.
2015. máj. 3. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Rengeteget olvasok gyermek lélektanról, és éppen ezért furcsállom a dolgot, mert nem mindig olyan, ahogy írják. Nekem nagyon is tudatosnak tűnik a hiszti, persze olyan is van, amikor kikel magából, de az esetek többségében egyértelműen azt érzem, hogy teszteli a tűrőképességemet, magyarán szemétkedik :( Éppen ez a tudatosság ejt kétségbe, hogy szándékosan akar kikészíteni. Egyik kezével ellök magától, másikkal várná az ölelésem... Legtöbbször teljesen tehetetlen vagyok vele szemben. Én nagyon gyerekbarát, engedékeny szülőnek tartom magam, de rá kellett jönnöm, hogy a gyerekek nem azok az ártatlan "tiszta" lények, mint amiknek sokan tartják őket...
2015. máj. 3. 12:24
 5/12 anonim ***** válasza:
Részben azért is csinálja, mert minden meg van neki engedve ezek szerint, és ezeknek a dolgoknak semmi következménye rá nézve. Épp itt az ideje, ha rosszat csinál, annak bizony legyen valami retorziója, nem lehet úgy gyereket nevelni, hogy jaj mindent megengedek, mert akkor leszek a jó fej szülő. A gyereknek határok kellenek. Mozgással hogy álltok? Mert ha ennyire sok energiája van valamivel le kell vezetni, játszótér, együtt elmentek "futni", együtt tornáztok otthon, stb. Szerintem van különbség a dackorszakos, akaratos hiszti, és a szándékos, gonosz viselkedés között.
2015. máj. 3. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Mióta bölcsis? Az én fiam nem volt, csak ovis, és az elején nálunk is volt ilyen - bár az én fiam amúgy sem épp mintagyerek, igen eleven. Szóval mivel az oviban tényleg nagyon meg kell felelnie, minden szabályt betartani, ezért otthon, rajtam vezette le a feszültséget. Idő, türelem, dicséret/büntetés kombóval sikerült kezelni.
2015. máj. 3. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

# 6/6 Igen, azóta csinálja amióta bölcsis (2 hónapja)... Pedig látszólag nagyon szereti, de igen, azt elhiszem, hogy számára ez minden napos stressz.

# 5/6 Az engedékeny szülő nem egyenlő a mindent megengedővel. Nem véletlenül mintagyerek, mindent megköszön, elpakol maga után, önálló, barátságos. Mindenki imádja. Úgyhogy nagyon is meg van nevelve, ezért (is) viselem nehezen, ha szándékosan tesz keresztbe. Mert akkor olyan, mint ha nem is önmaga lenne.

2015. máj. 3. 17:48
 8/12 anonim ***** válasza:
44%
Kislányom szó szerint ugyanezeket teszi, mióta ovis, amit 2.5 évesen kezdett. EZ egyfajta büntetés, amiért elszakítottad magadtól. El fog múlni, addig pedig gondolj arra, hogy neki még nehezebb.
2015. máj. 4. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Nálunk a bölcsi kezdetekor még csak kicsit jött, és 2.5 évesen kapcsolt rá, ugyanígy, mintha nem ugyanaz a gyerek lenne. Nálunk is van kistesó is, most 3, valamivel talán jobb, meg én is megtanultam kezelni. És amikor megyek érte a bölcsibe, és mondom kedvesen, hogy gyere te rosszaság, a gondozónő csak néz rám, hogy ez a gyerek ugyan mitől rosszaság... De ő mondta, hogy a legtöbben már az öltözőben elkezdik nyomni a szülőknek, nálunk volt olyan, hogy kijött, és annyira visított mondjuk decemberben, hogy ő ugyan fel nem vesz csizmát, hogy végül kijött a gondozónő, akinek szó nélkül felöltözött.
2015. máj. 5. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Egyértelmű büntetés, ezt érzem. Nem hinném, hogy neki nehezebb, de nem is ez a lényeg. És akkor ez örök trauma lesz neki? "Anyu lepasszolt a bölcsibe" vagy kitombolja magát, aztán elfelejti?
2015. máj. 5. 20:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!