Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Volt olyan anyuka, akinek a...

Volt olyan anyuka, akinek a babáján ételallergia jelentkezett és ezért abba kellett hagynia a szoptatást? (mert nem derült ki, mire volt érzékeny a baba)

Figyelt kérdés
2010. júl. 18. 11:59
 1/9 anonim ***** válasza:
nekem szerencsém volt eltiltottak kb. 10 féle ételtől, de szoptathattam tovább
2010. júl. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
mik voltak azok? és később a babád tényleg allergiás lett ezekre? köszi!
2010. júl. 18. 13:28
 3/9 xStefix ***** válasza:
100%

Ácsi! A szoptatást csak akkor indokolt abbahagyni, ha a baba az anyatejre allergiás, de ez igen ritka! Egyéb más esetben NEM!

Ha nem derül(t) ki, hogy pontosan mi okozza az allergiát, akkor sem ajánlott csak ezért abbahagyni a szoptatást, sőt! Nem tudom, ki javasolt neked ilyet, de érdemes lenne utánanéznie, mielőtt ilyesmit tanácsol...

Egyébként az allergiás tüneteknél a kizárásos próbát szokták javasolni, azaz egymás után ki kell próbálni a "kritikus" ételeket, hogy melyik az, amelyik gondot okoz. Ez ugyan időigényes lehet, de ez a legbiztosabb mód.

Ha így sem érhető el eredmény, az pedig pl. arra utalhat, hogy a babának nem étel-, hanem másfajta allergiája van!!! Ilyenkor nyilván más területen kell elkezdeni a "tesztelést". - De ennek meg már megint nincs köze a szoptatás folytatásához. Sőt, a szoptatás folytatásával az egyéb társuló allergiák kialakulását, vagy a meglévő tünetek súlyosbodását is csökkenteni lehet!

Szóval, legtöbbször semmi indoka sincs a szoptatás befejezésének ilyen esetben.

2010. júl. 18. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

xStefix köszi a választ!


Ezekkel sajnos tisztában vagyok amiket írtál. Ami nálunk történt: 4 hónapos a fiam, 2 hónapos kora óta ekcémás. A doki szerint a babák nagy része az anya által fogyasztott tehéntej ill. egyéb tejszármazékok miatt mutat ilyen tünteteket. Ezeket el lehet kerülni, ha az anya szigorú diétát tart. No én azonnal elkezdtem tejmentesen táplálkozni, megnéztem még az utolsó felvágottat is, hogy nehogy legyen benne bármi is. Az ekcéma ott elmúlt, ahol szteroidos krémmel kentem, de nem akartam ezt heti szinten használni. 4 hónapos oltáskor ismét megkérdeztem a dokit. Azt mondtha, hogy a gyerekek nagy részénél mégsem a tehéntej a ludas, így próbáljak meg enni egy kis savanyított tejterméket és meglátjuk, mi lesz a reakció. Én az éjjel 4 órási etetés előtt ettem meg 3 kanál kefírt. Másnap az este 7 órás szopi után tiszta pötty lett a babám, mentünk is az ügyeletre. Ott azt mondták, hogy egy ekcémás babánál sokminden okozhat ilyet, de 90% hogy a kefír volt (de a meleg is lehetett, bár számomra is fura volt, hogy 4 napig semmi és hirtelen, a kefír után lesz kiütésées). Kapott fenistil cseppeket, amitől elvileg el kellett volna múlnia a kiütésnek. Ez tegnap este volt, azóta fejem a tejet és öntöm ki a csapba és tejallergiásoknak való tápszert kap a babám. Ma délben a tápszer mellé tettem 30 ml-t a lefejt tejből és ismét tiszta pötty lett a fiam. Úgy döntöttem, hogy a további kísérletezéssel várok holnap reggelig, addig marad a tápszer és a fejés.

Remélem, addig kiürül a szervezetemből a tejszármazék és folytathatom a szoptatást.


EZért vagyok most nagyon megijedve, mert mi van, ha nem a kefír okozta, hanem valami más. Teljesen ki vagyok borulva, nem merem mellre tenni a babám, mert attól tarok, hogy valami komolyabb allergiás reakciója lesz. Annyira félek, hogy ártok neki. DE! semmiképp nem akarom abbahagyni a szopit, minimum még 2 hónapig nagyon jó lenne hozzátáplálás nélkül kihúzni, épp az ekcéma és az allergia miatt. :S

Mi a véleményed? Köszi a választ!

2010. júl. 18. 16:00
 5/9 anonim ***** válasza:
Az én babám is tiszta ekcéma. Én magam vagyok felnőttkori laktózérzékeny, de sajnos a kenyérben és a péksüteményekben is van tejszármazék, és azokra rá sem írják... Sokszor rohanok a wc-re, pedig elvileg nem ittam/ettem tejszármazékot. Aztán kiderül, hogy de igen, mert szinte mindenbe tesznek már. Nálunk fel sem merült, hogy ne szoptassam. A nagyobbakkal is így volt, és az allergológus mindig azt mondta, hogy szopi, szopi, szopi minél tovább, minél kevesebb tápszer, hozzátáplálás, stb. (Én egy ideje a spar laktózmentes cuccait szoktam venni, azok biztos laktózmentesek, a kenyeret meg mi sütjük gépben.) De a melegtől így is tiszta pötty lett a babám 3 napja, pedig tényleg nagyon óvatos vagyok. De az a 2 fiam is pöttyös lett, akik már 4 és 6 évesek, és szintén nem fogyasztanak tejterméket, és nem is szopnak. Szóval nem hiszem, hogy a kefír. Inkább a meleg meg a hajlam. Egyébként az ekcéma pontos okát nem tudják, csak találgatnak az összefüggésekről. Ha nyugodt akarsz lenni, szoptass minél tovább.
2010. júl. 19. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 xStefix ***** válasza:
100%

Megértem, hogy aggódsz!

A leírtak alapján akkor nagyon valószínű, hogy az általad fogyasztott tejtermék a ludas.

DE! Továbbra sem javaslom neked, hogy csak emiatt ne szoptass, még átmenetileg sem! Hogy miért:

1. A már kialakult allergia nem fog egyik napról a másikra elmúlni, semmivé válni, akkor sem, ha most egy ideig szünetet tartasz. Persze ezzel mindenképp csökkented a bőrtüneteket, hiszen a babádba most nem jut a tejeden keresztül allergén és így nem lesz allergiás reakció sem; de maga az allergia egyelőre meg fog maradni, vagyis csak tünetmentes lesz a babád. (Persze hosszabb távon kerülnöd kell majd a tejtermékeket, amíg szoptatsz, hogy ne lángoljon fel újra. Illetve időnként próbálkozhatsz majd, hogy esetleg javult-e a helyzet a babádnál.)

2. Ez a tünetmentesség valóban fontos (és megnyugtató) dolog, de úgy gondolom, csak ezért feláldozni az anyatejet nem elég indok. Mert ha a babádnak csak pöttyei vannak, de ezek nem viszketnek és más, mondjuk emésztési tünetei sincsenek, akkor ezt leginkább csak te veszed észre, neked zavaró, neki jóval kevésbé. (Ha emésztési panaszok is vannak, akkor azért már kicsit más a helyzet, azt a baba is jobban megsínyli.) Nem mondom, hogy ez mindössze csak esztétikai probléma, mert egyáltalán nem az!, de nem is akkora baj, hogy csak emiatt teljesen lemondj az anyatejről, bármennyi időre is. Te is írtad, tehát tudod, hogy a tejedben nagyon sok egyéb hasznos anyag van, amitől vétek lenne csak azért megfosztanod a babádat, nehogy pöttyös legyen. Nem beszélve az immunanyagokról, amik pont a többi allergiaféle kialakulása ellen is védenék őt egy bizonyos mértékig..!

3. Az ételallergiák (pl. ha csak pöttyökben mutatkoznak meg), általában nem szoktak rögtön, azonnal más allergiákat vagy betegségeket is magukkal hozni. (De tény, hogy aki bármire is allergiás, annál általában könnyebben alakul ki egyéb allergia is, hiszen az immunrendszer általános működési zavaráról van szó. - De ez nem egyik napról a másikra szokott történni, hanem lassúbb folyamat eredménye.) Szerintem egyelőre nem kell attól félned, ha félnél, hogy ez az ekcéma azonnal egyéb, súlyosabb betegségeket is elő fog hozni. (A leírásodból nekem úgy tűnik, mintha emiatt is aggódnál, érthető módon.)

4. Akármilyen tápszert is adj a babádnak, az is tehéntejből fog készülni, tehát potenciálisan az is "veszélyesnek" minősül az állati fehérjetartalom miatt. A HA-s és hasonló tápszerek is mindössze az allergia előfordulásának az esélyét csökkentik az arra érzékeny csecsemőkben - de nem zárhatják ki teljesen. Ráadásul egy addig csak szoptatott babánál már egyszeri tápszeradag is akkora változásokat okozhat a baba emésztőrendszerének a falán (ami az immunrendszerünk legnagyobb részét képezi!), amit csak 2 hetes kizárólagos anyatejes táplálás tud újra visszaállítani. Magyarul, a tápszer nemhogy javítana, de sokszor még inkább ront is ilyenkor a helyzeten...


Mindezzel nem azt akarom neked mondani, hogy feleslegesen aggódsz és nem kell semmit se tenned az allergia ellen, vagy hogy ártanál a tápszerrel a babádnak. Az allergia komoly dolog és elég kellemetlen állapot, amit mindenképp kezelni kell, amennyire lehet. De én a te esetedben azt látom, hogy csak azért függesztenéd fel a szoptatást, hogy biztosra menj, hogy a babád erre a pár napra se kapjon az allergénből, amíg ki nem tisztulsz. Ez a törekvés alapjában véve dicséretre méltó :), de jelen esetben szerintem már felesleges.

Én úgy tanultam és tapasztaltam, hogy a szoptatás félbehagyása csak ennél jóval súlyosabb esetekben lehet szükséges. De még ilyenkor is mindig mérlegelni kell, hogy mikor jár jobban a baba: ha valamilyen szempontból "tisztátalan" anyatejet kap vagy ezt nem kapja meg, de helyette (kevésbé jó) tápszert adnak neki. - Az esetek többségében az első megoldás szokott a jobb döntés lenni, mert még így is sokkal több előny származik belőle, mint a második esetben. Szerintem nálatok is az anyatej lesz a jobb döntés.


Arról nem is beszélve, hogy ebből a helyzetből kiindulva már kezded magad behergelni és oda is problémát látni, ahol vélhetően nincsen... (Ismerős jelenség:) Ne ijedj meg a szoptatástól, hidd el, ezzel biztosan nem okozol neki (nagy) problémát! Sokkal erősebbek a picúrok, mint ahogy azt mi gondoljuk. Anyukaként néha-néha mindenki elkövet egy-két "hibát" szándéka ellenére is, de ez benne van a pakliban. ;)


Bocsánat, ha esetleg túl hosszú lettem. :)

2010. júl. 19. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

xStefix, ismét nagyon köszönöm a válaszodat! Sokat segítesz! Mindenképp folytatom a szoptatást. Ma reggel már megpróbáltam, a kiütések nem rosszabbodtak bár el sem tűntek. Olvastam, hogy a tejfehérje 10-20 nap alatt ürül ki az anya szervezetéből és ezeknek tudatában eszemben sincs 20 napon keresztül a csapba önteni a tejet.


További jó babázást Neked!

2010. júl. 19. 16:20
 8/9 anonim ***** válasza:
első vagyok. amit nekem megtiltott az orvos: olajos magvak, főleg mogyoró, paradicsom, citrusfélék, tejtermékek, csoki, vadételek. 6 hónapos koráig egyáltalán nem ettem, egyiket sem, utána szép lassan visszaálltam a rendes étkezésemre. nekünk szépen elmúlt az ekcéma
2010. júl. 19. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi Neked is! Én is épp ezeket nem eszem. (mondjuk, ami azt írja, hogy nyomokban tejet tartalmaz, azt óvatosan, de megeszem) Most még 2 hónapig tuti hanyagolom én is a tejet, utána ismét próba.
2010. júl. 20. 10:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!