Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Véleménykutatás: mi lenne...

Véleménykutatás: mi lenne neked a fontosabb? hogy anyatejes maradjon, vagy inkább nagy legyen a gyarapodása hétről hétre? Részletek alább

Figyelt kérdés
A 6 hét tejbőség ugye elmúlik (nálam így van), és elvileg beáll a kereslet-kínálat egyensúly. Na nekem azóta (most lett 10 hetes) nem elég a tejem, ezért a baba se gyarapszik a megfelelő ütemben, hanem kb feleannyira, amennyire kéne (percentilis táblázatban 3 és 5 között van a súlya). Ha tápszert adok neki, akkor kb muszáj lesz cumisüvegből (egyelőre semmiből, cumisüvegből se akar pótlást elfogadni, csak ordít. De még csak mostanság próbáltam), ami biztos ahhoz vezet majd, hogy a cicit többé nem fogja elfogadni, ergó max 3 vagy 4 hónapos koráig kapna anyatejet. Ti hogyan döntenétek a helyemben? Minél tovább (meddig?)legyen anyatejes és így ne gyarapodjon elég jól, vagy azonnal pótoljak neki? A gyakori szoptatást próbáltam, illetve továbbra is igyekszem, de minden nap más a tejem mennyisége: valamikor kevesebb, valamikor sok van. Leginkább a "szoptatás-mániás" anyukák válaszára vagyok kíváncsi. Előre is köszönöm. Ja és leginkább azért ragaszkodom az anyatejességhez, mert annak elvileg sok előnye van: a gyerek kevésbé lesz hajlamos allergiára, illetve jobban átvészeli a betegségeket míg szopik.
2013. dec. 9. 22:40
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

Az én gyerekem 2 hetes korátòl kapott tápszert cumisüvegből, méghozzà elég sokat, aztán a 6 hetes korára sikerült visszanövelnem a tejet és elhagytuk a tápszert. Ezt amiatt ìrom, h nem szokott le a ciciről a cumisüveg miatt, most 2 èvesen is szopizik.

MAM-os cumisüveget hasznàltunk, ennek hasonlìt az alakja a mell szopi közbeni alakjàra. És minden tàpszr elott szoptattam.

2013. dec. 10. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 JnéHN ***** válasza:
Én először is megpróbálnék mindenféle tejszaporító dolgot. Urtica Urens 5 ch, vagy lactoherb tea, vagy ennék olyan ételeket, amiktől tudom, hogy az első két gyereknél is serkentették a tejet. És ha ezek után sincs több tejem, akkor nyúlnék tápszerhez.
2013. dec. 10. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
Az én kicsim 7 hetes. 3 hetes koráig csak szoptattam, evett, büfizett, 2 órákat aludt, szinte soha nem sírt, volt kakis és pisis pelenka is bőven. Azt gondoltam, hogy minden a legnagyobb rendben van vele, de jó nagyot tévedtem. Amire én azt hittem, hogy békés alvás az valójában védekezés volt az éhezés ellen. Elkezdtem mérni 500 ml helyett 300 ml-t evett, alkalmanként 30-40 ml-t. A védőnő a többszöri szoptatást javasolta, a doktornő a tápszeres pótlást. A több napon át tartó reggeltől-estig szoptatás annyira sikertelen volt, hogy nem hogy több tejem nem lett, hanem még fogyott is a kicsim. Akkor úgy döntöttem könnyek közt, hogy jöhet a tápszer a szopi után. Elfogadta cumisüvegből és gyönyörűen elkezdett hízni, boldog és kiegyensúlyozott és imádja a cicit. Nem lett cumizavaros, annak ellenére sem, hogy egy erős antibiotikumos kezelésem miatt két napig nem szopiztathattam és csak tápszert kaphatott, mert a lefejt tejet sem adhattam neki. Én kőkemény krízisen mentem keresztül, rengeteget bőgtem ,hogy nem tudom csak anyatejjel táplálni, minden létező teát és bogyót is kipróbáltam, az első tápszeres etetést végig zokogtam, míg a picikém boldogan szívta a cumisüvegből a kaját. Tele ette magát, büfizett egy nagyot és aludt, mint a bunda. Én szoptatom, általában az éjszakai és a reggeli evés csak anyatej, napközben pótolnom kell. Az egészséges fejlődéshez nem csak az anyatej szükséges, hanem a megfelelő mennyiségű táplálék is.
2013. dec. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 xStefix ***** válasza:

Kérdező, gondold végig még egyszer, amit írtál: "a baba se gyarapszik megfelelő ütemben, hanem kb. feleannyira, amennyire kéne".

1: Nincs olyan, hogy elvárható ütemű hízás, hogy ennyit "kell" híznia! Minden gyerek más, mindegyik másképp gyarapszik. Ha a te babád meghízza az ebben a korban MINIMÁLISAN elvárható heti 12 dekát, még inkább a havi 5-600 grammot, akkor az már elég. (Én nem tudom a percentiliseket, ezért írtam így.)

2: Akkor lehet gond, ha a baba súlya stagnál (ilyen piciknek), de főleg pláne, ha fogy is. Itt erről szó sincsen, ahogy olvasom. - De még ilyen esetben sem a pótlás lenne az elsődleges, hanem először is a szoptatási gyakorlat újragondolása, hogy abban lehet-e valami, ami problémás. És csak ha minden kötél szakad és minden személyes "hiba" kizárva, akkor lenne (szakmailag) indokolt a pótlás.

3: Ha igaz, amit leírtam, akkor innentől kezdve nincs is tovább miről beszélni.... ;)


És ennek nincs köze a szoptatás-mániásságomhoz, ez egyszerű logika. ;)

2013. dec. 10. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
Szerintem az a lényeg hogy szépen gyarapodjon ha nme hízik kellő mennyiséget akkor "éhezik" nem bűn a tápszer ezen nincs mit agyalni!!
2013. dec. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 xStefix ***** válasza:

Azoktól, akik szerint a gyarapodás a legfontosabb, kérdeznék egy személyes példán keresztül:

A fiam 8 hónapos koráig brutál hízott. Az első hónapban másfél kilót (ez az átlag kétszerese), aztán még sokáig 1 kilókat. Ez nyilván több, mint ami a norma, viszont neki ennyi volt az igénye, illetve ennyi volt számára a megfelelő (úgy is mondhatnám, erre volt kódolva:). Ha kevesebbszer szoptattam volna, valószínűleg nem hízott volna így; akkor ez azt jelentette volna, hogy éhezik? Vagy csak annyit, hogy más tempóban hízott volna?


Persze ez egy felső végletes példa, és nyilván van olyan eset is, amikor a baba tényleg nem hízik eléggé és tenni kell ez ellen, végső esetben pótlással is.

De a gyarapodási görbe nem egy vékony vonal, amit mindenáron el kell érni, hanem egy alsó határos sáv: ha megvan a fentebb is írt minimum, azon túl mindegy, hogy a baba heti 15 vagy 40 dekát hízik. Mindegy gyerkőc más, és a "hízási hajlam" nemcsak a rendelkezésre álló ételtől (anyatej, táp) és annak a mennyiségétől függ, hanem nagyobb részt attól is, hogy a baba mennyire étkes és milyen genetikai adottságokkal rendelkezik. Lehet, hogy keveset eszik, de nagyon hízik és lehet, hogy sokat eszik, de alaphangon gyarapszik. Ez mind ideális.


Nagy hiba, amikor az eüsök is kizárólag a gyarapodást veszik alapul, amikor arról döntenek, hogy a baba jól fejlődik-e vagy hogy van-e elég tej. Ez csak egyetlen tényező, de nem szabad mindent ebből levezetni.

2013. dec. 10. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

Csak azt szeretném megtudni a hozzászólóktól, hogy honnan lehet tudni egy kisbabáról, hogy éhezik! Mert sír? Mert az ember csak akkor szomorú, ha éhes?

A kislányom anyatejes, bár az elején kapott kiegészítést, de mindig csak keveset 20-30 ml. Nem volt sosem egy nagy evő, inkább többször keveset eszik, a mai napig. Fárasztó, de ez az igénye, mert az ő személyisége ilyen!

A táblázatok,a méricskélések csak fokozzák az anyukák aggodalmát és bűntudatát! Persze valahol szükséges, de nem kell annyira a papírformához igazodni.

A tej mennyisége valóban változhat egy napon belül, de ez lehet attól is hogy sokat iszunk-e, vagy idegesek vagyunk. A gyakori mellre tétellel a baba úgyis eszik annyit, amennyi neki kell. Talán ha igény szerint teszi az anyuka a baba tudja azt is, hogy bízhat benne, bármikor éhes lesz, csak megkapja, és nem kell adott időkét mohón befalnia, mert órákig úgysem kap enni.

Még annyit írnék, hogy a súlyához viszonyítva a kislányom, a 700-800 ml tejmennyiséghez képest ennyi idősen is csak 500-600 ml-t fogyasztott egy nap!!! Hát én is méregettem, táblázatokat bújtam, de mivel igény szerint etettem, és hát elég hurkás volt, egy idő után már nem aggódtam! Egyszerre 2-3 hónaposan 80-90 ml-nél nem szopizott többet, de volt hogy csak 40-50 ml-t. Az étvágy náluk is változó, mint nálunk felnőtteknél...

2013. dec. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 xStefix ***** válasza:

Pontosan. :)

És ezért kellene egyszer odáig eljutni, hogy nem teszik az anyukáknak kvázi kötelezővé az otthoni méregetést, pláne nem a szopi körüli mérést. Rengeteg félreértést és problémát okoz! :(

2013. dec. 10. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:
No, sokat írhatnék, de próbálom tömören a lényeget: pont arról van szó, hogy lányom nem hízta meg már utóbb a fentebb említett minimumokat. Két hét alatt pl 6 deka lett az eredmény! Estére kevés a tejem, nem jut hozzá mondjuk 3 óránként (ha óránként is szoptatom) 8 dekához se, esetleg az esti utolsó etetés(ek)en már semmihez se jut hozzá. Amíg sok tejem volt 6 hétig, sokat evett és szépen gyarapodott, de a csökkenés óta nem ehet annyit, ezért nem is gyarapszik rendesen. Azt hiszem, jól ítélem meg a helyzetünket, a szoptatásról is szinte már mindent tudok, amit laikusan tudni lehet (Stefix összefoglalója is megvan és olvastam). Iszom a teákat is, eszem a szénamagot, kapszulát, eszek is rendesen, legfeljebb aludni nem alszom annyit, amennyi jó lenne.
2013. dec. 10. 16:30
 20/28 xStefix ***** válasza:
Jó, akkor csináljunk egy részletes anamnézist? Ha szeretnéd. Hátha akkor okosabbak leszünk. Ma már "én is benne vagyok", akkor pláne érdekel. :)
2013. dec. 10. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!