Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Köteles vagyok engedni a...

Köteles vagyok engedni a védőnőnek, hogy lemérje a súlyomat?

Figyelt kérdés
Nem hiúsági kérdésről van szó, hanem arról, hogy előző terhességem alkalmával egyfolytában másból sem állt ki a védőnőnk, minthogy folyton azt sulykolta belém - egészséges kismama létemre - hogy diétázzak, meg gyümölcsöt se egyek, mert egy pár szem eper is tele van kalóriával. Mindig tiszta ideg voltam, mielőtt mennem kellett tanácsadásra, hogy vajon mit fog beszólni, milyen fejmosást kapok 1-1 kiló súlygyarapodásomhoz. - Csak jelzem, hogy a terhességem alatt összesen 6 kilót híztam, azt is csak nagy nehezen a végére, a kórházból meg -4 kilóval könnyebben jöttem haza. Úgy, hogy nem fogyóztam, ahogy mondta, hanem azt ettem, ami jólesett. Egy év szoptatással viszont feljött rám 11 kiló. (Csak akkor volt elég tejem, ha normálisan ettem, persze minden egyes kalória be is épült szépen, de az bőven kárpótol érte, hogy tudtam szopiztatni). Most várandós vagyok a kistesóval, és következik, hogy jelentkezzek nála, de már gyomoridegem van tőle előre. Nagyon erőszakos. Arra gondoltam, hogy a saját nyugalmam érdekében megkérem, hogy a súlyomat ne méricskéljük. Visszautasíthatom-e a gondozás ezen részét? Más kismamák, akiknek hasonló tapasztalataik vannak: ti mit tettetek vagy tennétek? Próbáltatok ellene "védekezni"? Máshol is megvan ez a "fogyasszuk le a kismamákat" mentalitás? A 175 centimhez most vagyok 85 kiló, tudom, hogy sok, de nem terhesség alatt akarom lefogyni.

2017. júl. 17. 11:02
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
Nekem ez az egész súlygyarapodás-téma azért volt fura, mert előző terhességnél megbeszéltük, hogy az ideális súlygyarapodás az én esetemben 9-11 kiló. Ezt nem kell feltétlen elérni, de ennél sokkal több sem jó. Tudomásul vettem. Ennek ellenére minden alkalommal, mikor fél-1 kilóval többet mutatott a mérleg, húzta a száját, aztán mikor az utolsó találkozás alkalmával duzzogott, mondtam neki, hogy a kiinduló súlyomhoz képest csak 6 kilót gyarapodtam. Akkor visszanézte a kiskönyvemben, és annyit mondott, hogy tényleg, így akkor ez még belefér. Gondolom megnyugodott, hogy nem rontom a statisztikáit. Szóval nem én hisztiztem meg érzékenykedtem, én tartottam magam a megbeszéltekhez. Ezért nem értettem, hogy mi baja van, főleg, hogy mondom: eleinte még kevesebb is voltam, utána meg jó ideig stagnáltam.
2017. júl. 20. 13:14
 22/25 A kérdező kommentje:

Ezért nem értem 15-ös, miért pont nekem írod, hogy sok kismama 30 kilókat hízik. Igen, biztosan van olyan is, én nem tartozom közéjük. Szólni lehet és kell is őket tájékoztatni, mert az ő érdekük, és mint írod: az eü szakembereknek kötelességük is (Főleg ha más is állhat a háttérben, mint a túlzott kalóriabevitel). Mindazonáltal úgy gondolom, hogy senkit nem lehet erőszakkal rávenni dolgokra. Fogyózni, helyesen táplálkozni egy helyett sem tudsz, és ezen kár is háborogni. Attól még lehet a világ legjobb, legszeretőbb anyukája valaki, hogy többet gyarapszik, mint ami a tankönyvekben le van írva. Nagyon elítélően és támadóan írsz ezekről az anyukákról. (Eü dolgozó vagy/voltál talán?) Próbálom a te szemszögedből is nézni: nálad ez a hízás téma lehet olyan sarkalatos kérdés, mint ahogyan én azt nem tudom - és nem is akarom - megérteni és elfogadni, ha egy kismama alkoholizál vagy drogozik.

Ami rám vonatkozott, azt kihámoztam a mondandódból: figyeljek a súlyomra, hallgassak a dokimra, és tartsam szem előtt, hogy többnyire a szakemberek jó szándékkal szólnak, ha szólnak. Ezt elfogadom, mert úgy gondolom a javunkat szolgálják.


Köszönet mindenkinek, aki válaszolt nekem! :)

2017. júl. 20. 13:59
 23/25 A kérdező kommentje:
Utolsó hozzászólásomhoz, hogy félreértés ne essék: szerintem akármennyi terhességi hízás sem ér a nyomába sem annak, mikor egy kismama iszik, vagy drogozik. Teljesen külön kategória a kettő. És nem is gondolom, hogy bárki más egy kalap alá venné ezeket, csupán azért hoztam fel példának, mert meg akartam érteni a válaszoló érzelmi "indítékait".
2017. júl. 20. 14:11
 24/25 anonim válasza:
100%

Megtagadhatod,hogy lemérje minden alkalommal a súlyodat, de szerintem nem érdemes, a hirtelen súlynövekedés ödémára is utalhat, ami a praeeclampsia egyik tünete, ha ez fennáll, akkor ellenőriznie kell a vérnyomást és vizeletet is (amit amúgy is minden alkalommal néznie kell)így időben felismerhető, ha probléma van, persze normális is lehet az ödéma várandósság során.A másik ok pont az ha stagnál a súly ez pedig magzati retardációra adhat okot, ezeket feljegyzi a védőnő a kiskönyvben és felhívhatja rá az orvos figyelmét, aki a további vizsgálatokat elvégzi. Persze idetartozik az is, hogy mennyit "hízhat" a kismama ,amit a kiindulási BMI alapján határoznak meg az első tanácsadás során. Ha túl sokat hízik, akkor köteles elmondani ennek veszélyeit a védőnő és segítséget adni, természetesen nem erőszakos módon. Ha elmondod neki ,hogy ez zavar téged és feszélyez, remélhetőleg megérti.

A fentieket nem azért írtam le, hogy nálad ilyen betegség állna fenn, csak tájékoztatásként, hogy más oka is van a súlymérésnek.

2017. júl. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

Mivel szóból ért az ember azt tanácsolnám, hogy inkább mond el neki, hogy tudsz vigyázni a súlyodra, de ahogy azt érzed, hogy kicsúszik a gyeplő szólsz neki, hogy segítsen. Megnyugszik és nem piszkál.

Boldog babavárást! :)

2017. aug. 24. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!