Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Pajzsmirigy alulműködő kismamá...

Pajzsmirigy alulműködő kismamák! Nektek kellett emelni a gyógyszeren? Ha igen, nem voltak mellékhatások?

Figyelt kérdés

Egy pár napja émelygek, gyomorforgató érzésem van, ami mára erősödött, reggel úgy érzem magam, mint akin átment egy úthenger, előfordul, hogy ráz a hideg, a fejem is fura, zombie vagyok. 30-án megyek az endokrinológushoz, előtte pedig 23-án ultrahangra. Jelenleg 5+3 hetes vagyok, és nem tudom eldönteni, hogy a gyógyszer miatt van ez, vagy a baba. 🤷🏻‍♀️


Szerintetek? Tudom, senki nem lát belém, de néha a tapasztalatok is sokat tudnak segíteni. Köszönök előre is bármilyen segítséget.



2021. nov. 14. 10:10
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

#9 Hát tudod, nem én vagyok az orvos, én csak próbálom követni az utasításokat, elkerülve a bajt. Már kétszer vetéltem, nem szeretnék újra. Amire persze tudom, garancia nincsen.


Viszont hamarosan megnézzük, hogy milyen a tsh érték jelenleg, és ha esetleg túl alacsony, akkor gondolom, remélem korigálunk a kezelésen, adagon. És igen, olvastam én is erről, hogy terhesség alatt a pajzsmirigy nem tombol, sőt (sok esetben szülés után "csap le" úgymond inkább). Nagyon remélem jó lesz az eredmény. Illetve persze az UH-on is jó lesz minden. Az 23-á lesz.

2021. nov. 14. 11:16
 12/24 anonim ***** válasza:
49%

Ahh... nyilván ez egy általános szabály, amit az emberek többségére gond nélkül lehet alkalmazni. Ugyanis a magyar egészségügyben nem mindig megoldható az, hogy a pozitív teszt napján azonnal legyen egy friss TSH értéked és mondjuk 3 napon belül időpontod is az endokrinológushoz.

Sok esetben anyuka már 8 hetes, mire elkészül az első labor, aztán 12, mire eljut egy endó dokihoz.

Ha emel egy picit a gyógyszeren az előzetes megbeszélés alapján, akkor az égvilágon smemi probléma nem fog történni, max az addig 1.8-as TSH-ja lemegy 1-re. Viszont -veled ellentétben- a legtöbb nőnek bizony elemkedik a TSH-ja a terhesség során, és ha nem emel az adagján, akkor az addigi mondjuk 2-es TSH-jából lesz 2,7, ami már az első trimeszterben már nem optimális...

2021. nov. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

4-es vagyok, kérdező, csak úgy emeltél az adagon anélkül, hogy nézettél volna tsh-t? Ha a régi adaggal is jó az érték, akkor - szerintem - hülyeség emelni. Azt sem tudod, milyen értékre szeded a magasabb gyógyszert.

(A 9-est véletlen pontoztam le, bocs érte)

2021. nov. 14. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%
12es en egy szóval sem mondtam hogy nem szükséges az emelés HA emelkedik vagy éppen csökken az érték! Azt mondtam nem mindens esetben KELL emelni, ahogy az én példám is mutatja. Az endokrinologus utoljára novemberben látott, egy éve. Mióta pozitív lett a tesztem azóta nezetem rendszeresen 4-6 hetente az ertekeimet, nem csak tsh hanem t3 t4 is, első alkalommal, külön fizettem is érte svedorszagban mert ott lett pozitív a tesztem, első dolgom volt megnezetni az ertekeimet. Azóta is 1.3,gondolom akkor szerencsésnek mondhatom magam ez ügyben.
2021. nov. 14. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
35%

Most komolyan, szerintem elég érthetően leírtam, mit rugózol rajta még mindig?

Ha van lehetőség, akkor méresse. De az esetek többségében nincs lehetőség a pozitív teszt napján rögtön laborba és orvoshoz rohanni.

És 30%-os emeléssel 100%, hogy nem csinál bajt, ellenben ha nem emel az adagon, és a nők azon többségéhez tartozik, akiknek emelkedik a TSH-ja, az viszont vetélést, ill. a leendő gyerekénél a nem megfelelő kognitív fejlődéshez vezethet.

Ha választani lehet a "kicsit emelek, bajt nem csinálok vele" és a "nem emelek, lehet, hogy baj lesz belőle" között, akkor miért nem logikus, hogy az elsőt választja az ember?

És mint mondtam, nem a kisujjamból szoptam én sem, endokrinológus társaságok javaslata.

2021. nov. 14. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

#12 Igen, fő a biztonság. És ez a legegyszerűbben és leggyorsabban kivitelezhető ideiglenes helyzet megoldás a terhesség (otthoni) megállapítása után.


Olvastam (ha nem néztem el a kommenteket), hogy szoktál előadásokra járni. Amit nem írtam, hogy a Prolaktinom is magas volt (1000), amit kezeltük is, de csak 3 hétig, mivel csak terhesség előtt szabad volt alkalmazni a gyógyszert, így abbahagytam pozitív teszt után - az orvos is figyelmeztetett, hogy abba kell. Mivel volt vetélésem, 2, így tartok sok mindentől. Az endokrinológus azt mondta a fogantatásnál van szerepe a prolaktinnak, később nem igazán. Te mit tudsz erről? Ha persze megkérdezhetem.

2021. nov. 14. 11:30
 17/24 anonim ***** válasza:

De tessék:


"Approximately 50 to 85 percent of women with preexisting hypothyroidism need more T4 during pregnancy [6,63-65]. In one study, only 17 percent of women with preconception TSH values <1.2 mU/L required a dose increase during the subsequent pregnancy, compared with 50 percent of women with preconception TSH levels between 1.2 and 2.4 mU/L [66]. Preconception counseling is important in this regard. Studies have shown that approximately 30 percent of women taking levothyroxine have a serum TSH >4 mU/L when they present for their first prenatal visit [67]. In such women, serum TSH of 4.5 to 10 compared with <2.5 mU/L at the time of presentation is a predictor of miscarriage (odds ratio [OR] 1.80, 95% CI 1.03-3.14) [68]. The risk of miscarriage was even higher in women with TSH >10 mU/L at presentation (OR 3.95, 95% CI 1.87-8.37).


Early dose adjustments — Given that T4 dose requirements may increase during pregnancy in women with preexisting hypothyroidism, hypothyroid women who are newly pregnant should preemptively increase their levothyroxine dose by approximately 30 percent and notify their clinician promptly. We typically accomplish this by increasing the dose from once-daily dosing to a total of nine doses per week (double the daily dose two days each week). Further dose changes are made based upon serum TSH concentrations measured every four weeks until the TSH becomes normal. Using such an approach, only 2 of 25 women in one randomized trial had TSH values greater than 5 mU/L during pregnancy, although eight women had TSH values greater than 2.5 mU/L during the first trimester or greater than 3.0 mU/L during the second or third trimesters, and two had TSH values <0.1 mU/L [69]."

2021. nov. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%
Te rugózol hulyesegeken. Talán olvasd el a kérdést... 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Pm alulmukodo kismamak, nektek kellett emelni a gyógyszereteken? Válaszoltam a KERDESRE hogy nekem NEM erre jössz itt az endokrinologiai eloadasaiddal, kutya nem kerdezte, nem írtam egy szóval se hogy ne nezesse meg, csak én veled ellentetben tudtam, ertelmezni a kérdést és arra, válaszoltam.
2021. nov. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%
Mellesleg köszi a tanulmányt, ez sem azt irja hogy a nők 100%-ra érvényes a dolog de nem ragozok tovább. Szép napot.
2021. nov. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Nem, azt írja, hogy a nők 50-85%-ánál, azaz a többségnél. Azaz továbbra is azzal csinálja az ember a kisebb bajt, ha emel az adagon. Nem tudom ezen mi olyan nehezen megérthető, de mindegy. Nem szándékozom veled tovább vitatkozni, a kérdezőnek akartam segíteni.

Szóval viszlát.

2021. nov. 14. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!