Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Felsorolnátok nekem, hogy a...

Porcukormókus kérdése:

Felsorolnátok nekem, hogy a terhesség folyamán hányszor és milyen gyakran kell orvoshozhoz menni, illetve milyen vizsgálatok követik egymást? Érdekelnének a nem "kötelező" vizsgálatok is!

Figyelt kérdés
2010. okt. 9. 04:43
 1/3 anonim ***** válasza:
Első vizsgálat, mikor megállapitják a terhességet. Ilyenkor mész először a védőnőhöz is, kiskönyvet tőle kapsz, súlymérés, vérnyomásmérés minden alkalommal. Általában mielőtt dokihoz mész, előzö héten kell meglátogatnod a védőnőt (bár én sokszor kihagytam)Kb 1 hét múlva menned kell vérvételre. Az első vizsgálattól számitva 1 hónap telik el, mész vissza dokihoz kontrollra. Havonta vannak kontrollok az elején, végén 3 hetente, aztán hetente. 12 hetesen AFP vizsgálat: vér, vizelet. 16 hetesen volt a terheléses vércukor vizsgálatom. 3-4-szer van UH. Mehetsz 4D-s UH-ra is, de az fizetős. 36 héttől hetente NST- vagyis figyelik kb 20-25 percen keresztül magzatkád szivmüködését. Vérvétel nekem olyan 2 havonta volt. Asszem, ennyi. A doki csak az elején és a végén vizsgált meg alulról.
2010. okt. 9. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

1.! Bocs, de rosszul írtad!


1. elmarad a menses, pozitív a teszt, elmész orvoshoz, aki uh-gal megállapítja a terhességet, és hogy nem méhen kívüli

2. az erről szóló papírral felkeresed a helyi védőnői szolgálatot, ahol a védőnőd berendel egy időpontra, felveszi az adataid, "kórelőzményt", családban esetleg előforduló öröklődő betegségek, stb., és ismerteti veled a terhesség során végzendő vizsgálatokat, elvileg le is írja neked, ad tájékoztatót a szülés körüli juttatásokról, arról, hogy mit érdemes megvenni babakelengyébe, ad Anyák Lapja mintaszámot, és persze a kiskkönyvedet, amit minden vizsgálatra, dokihoz (házio. is) magaddal kell vinned, abba írják a dolgokat, és jó, ha mindig nálad van, hogy bármi van, tudható legyen, hogy kismama vagy, a védőnő egyeztet veled egy időpontot, amikor meglátogat a lakásodon

3. a háziorvoshoz is el kell menni, megmutatni a papírod, hogy babát vársz, és kérni tőle beutalót nagylaborra (teljes vérkép, vizelet), ekg-ra, kell belgyógyászati "állapotfelmérés", de ezt ált. a házidoki végzi, fogászat és szemészet (nem feltétlen beutalós utóbbi kettő)

4. ha az első uh-on még nem hallhattátok a baba szívhangját, valószínűleg visszahív a doki pár héttel későbbre, egy kontrollra, hogy megfelelők-e az életjelenségek, valamint szintén az első trimeszterben a legjobb levetetni vért a vírusellenőrzésekhez (toxoplazma, herpesz, rubeola, cmv, van ahol ez fizetős, de pl. a helyi sztk ingyen is meg kell, hogy csinálja), a nődoki vesz kenetet citológiához is

5. 12 hetes genetikai uh, 12+1-->12+6 napig kell megejteni (ekkor a legideálisabb), erre előre kérni kell általában időpontot, és a nődoki beutalót is ad, általában nem a nődokink végzi, mivel ehhez valamilyen speciális "c" típusú vizsga kell :), itt nézik a méhlepény helyzetét, a baba méreteit, az orrcsontot, profilt, és a tarkóredőt (NT), melynek 3mm alatt kell lennie

6. szintén ezen a héten aktuális a kombinált teszt, ez Down-és Edwards-kór szűrésére van, 84%-os megbízhatóságú, sok helyen ingyen csinálják, pl. a Sejtbanknál

7. én integrált teszten nem voltam, de azt hiszem, 16. hét körül aktuális, ezt már pénzért szokták (Sejtbanknál 15 000Ft), ez 95%-os megbízhatóságú, szintén kromoszóma-rendellenességek szűrésére van

8. 16 hetesen van az AFP vérvétel, ez genetikai szűrés szintén, tehát nem kell éhgyomorra menni, a legideálisabb 16+3-->16+6 napig menni, erre általában elég sokat kell várni, mármint az eredményre

9. 18-20. hetes genetikai uh, akkor lehet menni, ha megvan az afp eredmény, azt vinni kell, itt egy átfogó ellenőrzés van, nézik a baba belső szerveit, végtagjait, mindent, és általában ekkor már meg tudják mondani a nemét is :), ekkortól havonta kell nődokihoz menni, hogy ellenőrizze a méhszáj állapotát, stb.

10. 24. hét környékén szokás a terheléses cukorvizsgálat, ilyenkor éhgyomorra kell menni, ez fontos, de az afp-re mikor mész, biztosan a laboros elmondja (nálunk így van)

11. 2. trimeszterben is csinálnak nagylabort, és ahogy az elsőben is, néznek ellenanyag-szintet, ez az rh-dolgokkal van összefüggésben (az első vérvételnél megállapítják a vércsoportodat is)

12. 28. hét körül ismét uh-vizsgálat

13. 32. heti uh-vizsgálat

14. 3. trimeszterbeli nagylabor

15. 36. héttől hetente ctg, a baba szívműködését, méhösszehúzódásokat figyeli, ettől a héttől érett az újszülött, a legtöbb helyen ekkortól nem koraszülött a baba, ezen a héten szokás uh-ot csinálni, megnézik a baba helyzetét, fekvését többek között

Ha betöltöd a 40. hetet, onnantól fokozott figyelemmel lesznek feléd, túlhordásnak számít, 2 naponta van ctg, szülést megindítani pedig 10 napos túlhordásnál szokás.



Esetleg ha volt korábban vetélés, a terhesség elején érdemes progeszteron-szintet nézni, mert gondot okozhat.


A védőnő elvileg 4-6 hetente vár tanácsadásra, ilyenkor beírja a kiskönyvbe az eredményeidet, megnézi a leleteidet, vérnyomás és súlyt mér, valamint érdemes minden alkalommal vizeletet vinni, megnézi, rendben van-e, ugyanis a terhességi toxémia egyik jele a fehérjevizelés, és az emelkedő vérnyomás is.


A terhesség során elvileg 5x látogat meg a védőnő a lakásodon, de ehhez nem mindegyik védőnő ragaszkodik.


Talán ezek a legfontosabbak, nem hiszem, hogy van még valami, bár én félidős vagyok, szóval a 2. feléről konkrét tapasztalataim még nincsenek. :)


Minden jót :)

2010. okt. 9. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, különösen a másodiknak, elég részletérzékeny választ kaptam:)) Gratulálok a babához!
2010. okt. 9. 22:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!