Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi alapján választottatok/vála...

Mi alapján választottatok/választotok nevet a (leendő) gyermeketeknek? (Gondolok itt arra, hogy családi hagyomány, passzoljon a vezetéknévhez stb. ) Végül mi lett/lesz a neve?

Figyelt kérdés

Még az általános iskolában (talán 5. osztályban) egy nyelvtan órán beszélgettünk a tanárnővel arról, hogy kinek, hogy választottak nevet mielőtt megszületett, milyen szempontokat vettek figyelembe. A tanárnő (akit egyébként imádtunk, mert nagyon közvetlen, aranyos volt) elmesélte, hogy ő mi alapján választott nevet annak idején a gyermekének.


- Ha a vezetéknév hangrendje magas (e, é, i, í, ü, ű, ö, ő), akkor célszerű, ha a keresztnév hangrendje mély (a, á, u, ú, o, ó). (Illetve fordítva: ha a vezetéknév mély hangrendű, akkor a keresztnév legyen magas.)


- Ha a vezetéknév magánhangzóra végződik, a keresztnév kezdődjön mássalhangzóval, illetve ha a vezetéknév utolsó betűje magánhangzó, akkor a keresztnév első betűje legyen mássalhanzó.


- Ha a vezetéknév régies eredetű (pl. Hunyadi), akkor a keresztév is legyen régies (pl. András). Ha pedig a vezetéknév gyakori (pl. Tóth, Horváth), akkor a keresztév se legyen "túlcsicsázott" (pl. Dzsenifer).


Kíváncsi vagyok, hogy nektek voltak-e (ha igen, miért?; ha nem, miért?) feltételeitek, illetve fontosnak tartjátok-e a családi hagyományok (pl. ha a dédpapa, a nagypapa és az édesapa is László, akkor legyen a gyerek is László) betartását, amikor nevet választottatak/választotok a (leendő) gyermeke(i)teknek?


Ha kérhetném, leírnátok a választásotokat is? :-)


2011. jún. 13. 17:20
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek, ha bonyolultan írtam le a gondolataimat! :D
2011. jún. 13. 17:21
 2/21 anonim ***** válasza:
89%
Nekem fontos, hogy viszonylag ritka név legyen, elegáns nemes hangzású, és passzoljon a vezetéknévhez.
2011. jún. 13. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Az apjának a Patrik,nekem a Milán tetszett,így Kristófban egyeztünk meg.
2011. jún. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
65%

Ezek voltak a "kritériumok": egyszer felnő,"komoly" neve legyen (ne valami általunk kitalált,szappanoperából vett...) + nem igazán becézhető = Adél

(vezetéknév magánhangzóra végződik)

2011. jún. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim válasza:
100%
Fontos hogy jó hangzású viszonyleg ritka de nem "csicsás".
2011. jún. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
71%

Én egyedül arra figyeltem, hogy az egymást kövező mássalhangzók ne akadjanak össze, ezen kívül a 2 nevéből az egyik legyen "normális" azaz hétköznapokban is használatos, a másik pedig legyen egy kicsit különlegesebb, "extrémebb"

így lett Kincső Napsugár :)

2011. jún. 13. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
az első kritérium az volt,hogy magyar neve legyen,a második,hogy ne legyen tucatnév így sem,a harmadik,hogy ne legyen túl régies,túl különleges és passzoljon a vezetéknévhez.hamar megtaláltuk a közös nevezőt az én listám alapján
2011. jún. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
90%

Feltételek voltak:

- ne legyen ugyanaz a neve, mint a szülőnek

- legyen ritka, de ne olyan, hogy az emberek értetlenül néznek, hogy ez milyen fura név (pl. Gerorgina, Dzsenifer, Eufrozina)


Bár én már nagyon régen kitaláltam, hogyha fiú, akkor Kende vagy Hunor, kivéve, ha így hívják majd az apját. Hát sikerült összejönnöm egy Hunorral (azért elég fura véletlen), és mivel az első babánk fiúk lett, Kende lett. :D

Lánynevek közül pedig a Hanga tetszett nagyon. A második babánk lány lett, így Hanga lett. :)

2011. jún. 13. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

1.ritka vagy szórványos legyen

2.legyen rövid, tömör, keményebb hangzású

3.ne legyen mindenféle édibédi becézése

4.passzoljon a vezetéknévhez

5.ne jelentsen nyilvánvaló hülyeséget(felhőcske, napocska és társai)

hagyományok nem fontosak, egyik ágról nincs ilyen, másik ágról van, de ott anya nővére és anya öccse kapták ezeket a neveket, ők tovább is adták a gyerekeiknek, de nem hiszem, hogy ennél tovább menne a hagyomány. így én nem érzem kötelességemnek, hogy tovább vigyem, de mivel nem tetszenek azok a nevek, ígyse-úgyse adnám azokat.

2011. jún. 13. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk fontos volt, hogy nemzetközi név legyen (lévén férjem külföldi és külföldön is neveljük őket). Továbbá természetesen passzoljon a vezetéknévhez.


Szerettük volna, ha a gyerekeink nevében van egyfajta rendszer, mert ez nagyon tetszik nekünk. Pl. mikor a gyerekek nevének ugyanaz a kezdőbetűje, vagy ugyanolyan eredetű a nevük (pl. mindegyiknek ősi magyar név).


Nálunk ezért a bibliai nevekre esett a választásunk: gyönyörűek, nem csicsásak, nemzetköziek, pozitív jelentéssel bírnak és ez egy szép rendszerező elv (annak ellenére, hogy én speciel nem vagyok vallásos, de a Biblia akkor is lenyűgöző, már csak irodalmi szemszögből is).


A mi választásaink: Dávid, Dániel (ikrek), Eszter és Benjámin.

2011. jún. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!