Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi alapján választottatok/vála...

Mi alapján választottatok/választotok nevet a (leendő) gyermeketeknek? (Gondolok itt arra, hogy családi hagyomány, passzoljon a vezetéknévhez stb. ) Végül mi lett/lesz a neve?

Figyelt kérdés

Még az általános iskolában (talán 5. osztályban) egy nyelvtan órán beszélgettünk a tanárnővel arról, hogy kinek, hogy választottak nevet mielőtt megszületett, milyen szempontokat vettek figyelembe. A tanárnő (akit egyébként imádtunk, mert nagyon közvetlen, aranyos volt) elmesélte, hogy ő mi alapján választott nevet annak idején a gyermekének.


- Ha a vezetéknév hangrendje magas (e, é, i, í, ü, ű, ö, ő), akkor célszerű, ha a keresztnév hangrendje mély (a, á, u, ú, o, ó). (Illetve fordítva: ha a vezetéknév mély hangrendű, akkor a keresztnév legyen magas.)


- Ha a vezetéknév magánhangzóra végződik, a keresztnév kezdődjön mássalhangzóval, illetve ha a vezetéknév utolsó betűje magánhangzó, akkor a keresztnév első betűje legyen mássalhanzó.


- Ha a vezetéknév régies eredetű (pl. Hunyadi), akkor a keresztév is legyen régies (pl. András). Ha pedig a vezetéknév gyakori (pl. Tóth, Horváth), akkor a keresztév se legyen "túlcsicsázott" (pl. Dzsenifer).


Kíváncsi vagyok, hogy nektek voltak-e (ha igen, miért?; ha nem, miért?) feltételeitek, illetve fontosnak tartjátok-e a családi hagyományok (pl. ha a dédpapa, a nagypapa és az édesapa is László, akkor legyen a gyerek is László) betartását, amikor nevet választottatak/választotok a (leendő) gyermeke(i)teknek?


Ha kérhetném, leírnátok a választásotokat is? :-)


2011. jún. 13. 17:20
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Nálunk a vezetéknév hangrendje mély és magas is, a keresztnév magas.

A vezetéknév msh-re végződik, a keresztnév mgh-val kezdődik.

A vezetéknév nem gyakori, a keresztnév pedig szintén nem, talán nincs is ilyen nevű ember még m.o-n.

De nem ezek voltak a fő szempontok, hanem:

- a keresztnév hangzása együtt a vezetéknévvel

- ne legyen gyakori, de ne is legyen túlcsicsázott

- szépen lehessen becézni

- honnan ered, mi a jelentése

2011. jún. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Első keresztneve az apjáé,ebbe bele kellett törődnöm,a másodikat én választottam.Ami nekem fontos volt:Ne legyen gyakori,de túl különleges sem,jól csengjen együtt,a névnap ne legyen közel a születésnapjához,vagy más ünnephez,és nekem fontos a jelentése is egy névnek,így lett a kisfiam Barnabás.
2011. jún. 13. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Az első lánykánk az Apukának régen tetsző nevet kapta (Beatrix)

A második az én nevemet kapta,meg mellé még egyet- Anasztázia Izabella lett-mert nagyon tetszett ez a hangzás,ráadásul a vezeték nevével együtt mondva...totál "bele estem" :)

A harmadik,ha fiú akkor az apja nevét (Róbert)kapja,ragaszkodom hozzá- szerintem egy nagyon szép dolog a szülő nevét adni a gyermeknek :D

Ha lány akkor is Robi lesz (Roberta). Van egy ilyen feliratos pulóver itthon,a lányaim hordták, ott tetszett meg a név. Mellesleg,a környéken egy Roberta sincs. És ha lány lesz a 3. babó is,akkor apuka annyira ki lesz bukva... hátha megenyhül,ha egy napon lesz a nevük napja :)



Üdv:2gyerkőcös,27hkm

2011. jún. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Mi ezek a szempontok alapján döntünk majd:

1.Jól becézhető legyen és jó hangzású legyen pici és felnőtt korában is, és ne legyen tipikus csúfolható név

2.Magánhangzóval végződő vezetéknévhez mássalhangzóval kezdődő keresztnév

3.Ne legyen régies apukánk korabeli név, (pl. István, Sándor, József) de ne legyen túl modern szappanopera hős se (pl. Maximilián, Nikolasz, Adonisz)

4.Lehetőleg ne legyen rajta az elmúlt 3 év Top 10-es keresztnév listáján (pl. Zétény, Milán, Zsombor)

5.Mindenképp 2 keresztnevet szeretnénk a kisfiunknak, ha később mégse tetszene az egyik választásunk, használhassa a másikat.

Ami biztos, hogy Kristó Levente lesz. Ami még eldöntendő a második neve, jelen pillanatban 3 van: Patrik, Ármin, Dorián

25h km

2011. jún. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszaitokat, és ezúton szeretném megemlíteni, hogy gyönyörű neveket válaszottatok a gyermekeiteknek!


Várom a továbbiakat is! :)

2011. jún. 13. 20:02
 16/21 anonim ***** válasza:

Nekünk nagyon nehezen jött össze olyan név, ami mindegyikünknek tetszett.

A vezetéknévben u i van, és 5 betűből áll, ehhez kellett találnunk lánynevet, olyat ami nem héber eredetű, ez párom családjának nagyon fontos volt, engem nem érdekelt.

Olyan kellett, amit nem kell agyon becézni, nem komoly egy kisgyereknek, de nem tréfás egy felnőttnek sem. Olyan nevet akartam, ami egy kicsit messze van a születésnaptól, hogy legyen több ünnepe is egy évben. Így esett a választásunk a RÉKA névre. A lányka márciusi a névnapja novemberben van.

2011. jún. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Szempont volt, hogy

- a családnévhez passzoljon

- lehetőleg magyar eredetű vagy itthon kellően meghonosodott név legyen (de külföldön kimondható)

- lehessen becézni, de felnőttkorban használhassa méltósággal


A férjemék családjában több generációra visszamenőleg mindenki Mihály, de én ragaszkodtam hozzá, hogy ez második név legyen neki.

Így lett a fiunk Bene Botond Mihály, a lányunk pedig Bene Anna Tünde.

2011. jún. 13. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
46%

Megbeszéltük, hogy a saját nevünket kapják a gyerekek.

Az első lány: Nikoletta, a második is lány lett, itt találni kellett egy másik lánynevet.

Mikor az elsővel terhes voltam bekerültem pár napra a kórházba. Ott az egyik csaj kislányát Lédának hívták. Én ebbe a névbe beleszerettem és így is hívják a 2. lányunkat.

Szeretnénk még egy babát, ha fiú apa nevét kapja (Attila), viszont múltkor azt álmodtam, hogy kislányunk született és Lilla lett a neve. Apának is tetszik, így névprobléma letudva :).

Egyébként a családnevünk átlagos és a nevek passzolnak hozzá.

2011. jún. 13. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Én nem is néztem semmit. Kristófnak akartam, az apuka nem engedte így lett Koncz Kevin Dorián. Leírtam és nekem tetszett. Ha lány lett volna akkor a Hanna nevet kapta volna. De az nálam mégiscsak feltétel hogy szülő, nagyszülő nevét nem adom a gyereknek.
2011. jún. 14. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

A vezetéknevünk alapból Nagy volt, de szülés előtt sikerült visszakapjuk a férjem családjának ősi nevét, így Vajnági-Nagyok lettünk. Mit ne mondjak, ehhez a névhez kicsit sután mutatott volna a Noel vagy a Kevin... Meg aztán az a heppem, hogy a név ne lehessen kiköhöghető, vagyis olyan, mint a Nagy Zsolt, amit egy köhögéssel kimondasz. Magyarul is legyen, még ha nem is ősi magyar név, rövid se legyen, dallamos legyen. Így lett Sebestyén. Egyébként imádom a háromszótagú fiúneveket, ha lesz kistesó, érzelmi szempontokból valszeg Csaba lesz, ami kiköhöghető kategória, de érzelmileg mindketten kötődünk a névhez és a vezetéknévhez is illik. Ha csak rajtam múlna, Domonkos, Benedek, Boldizsár, Salamon,Sámuel, Flórián, Benjámin vagy valami egyéb 3 szótagos neve lenne.

Ha lány lesz, Eszter lesz. Szeretem a bibliai neveket. Szerintem nagyon szépek.

2011. jún. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!