Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Gyed-gyes kérdés. Ebben az új...

Gyed-gyes kérdés. Ebben az új rendszerben a május 1 után szülők ugye csak 1 év gyedre jogosultak, és utána 1 év gyes. De úgy hallottam, hogy van, aki 2 év gyedre is jogosult lehet. (a 2. év gyes-e helyett) Ez igaz? és mi kell hozzá?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 12. 11:40
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Akkor vagy jogosult két éves koráig gyed-re, ha van annyi biztosításban töltött időd. Ha pl. 365 nap van, akkor a tgyás letelte után 365 napig jár gyed, ha 500 van, akkor addig, és csak két hónap a gyes, ha 562 van, vagy ennél több, akkor 2 éves koráig.

ҝ

2010. ápr. 12. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
46%
A gyed-jogosultsághoz szükséges munkaviszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a gyes időtartama pedig háromról két évre csökken .Az igénybejelentést a munkáltató kifizetőhelyéhez, a Területi Egészségbiztosítási Pénztárhoz (pl. egyéni vállalkozó). Ugyanitt lehet az igénybejelentő nyomtatványhoz is hozzájutni.A díj összege a naptári napi átlagkereset 70 %-a, maximum összege legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér (2010-ben 73.500 Ft) kétszeresének 70%-a (102.900 Ft). remélem tudtam segíteni 17 hetes km
2010. ápr. 12. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod, rossz a megfogalmazásod:

Alapszabályként az új rendszerben is fél év TGYÁS, 2 éves korig gyed jár, csak a 3. év gyest törölték el.

De akkor is otthon maradhatsz, csak nem kapod a havi 25.000 Ft-ot 12 hónapig.

Kivételek:

ÉS akinek esetleg nincs meg a 2 év munkaviszonya, annak csak annyi időre jár gyed, amennyi munkaviszonya volt előtte. tehát pl. egy év 2 hónap munkaviszonyra egy év 2 hónap gyed jár, a maradék időre gyest kap a gyerek 2 éves koráig.

Ha netán nincs meg a munkaviszony 1 év sem, akkor nem jár semmi, csak a gyes végig, azaz 2 évig (ez a határ régen fél év volt és sok visszaélésre adott lehetőséget, ezért emelték meg)..

2010. ápr. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
akkor pontosítva kérdezek: 2008 dec 1 óta vagyok a mostani helyemen, előtte volt 2 hónap munkanélküliség, amiből 45 nap passzív táppénz,(a felmondás 1. napjától kezdve azon voltam) de a fennmaradó 1-2 hétre november végén semmi. (mert munkanélkülire már nem volt érdemes elmenni, mert tudtam, hogy dec 1-én kezdhetek, a táppénz meg ugye lejárt) Előtte évekig folyamatos munkaviszony. De így, hogy 1-2 hét szünetem volt 2008 november végén, így már nem vagyok jogosult a 2 év gyedre? Bocsi, de tényleg nem értem hogy van, ezért írtam le a konkrét példát. Köszi, aki tud segíteni! (és az eddigieknek is!)
2010. ápr. 12. 12:06
 5/8 A kérdező kommentje:
ja és júli 1-ig szeretnék dolgozni
2010. ápr. 12. 12:07
 6/8 anonim ***** válasza:
67%
A jogviszony folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb szünet.És ne aggódj, a törvény a jogosultság feltételeként nem folyamatos időt ír elő, csak hogy legyen meg az előírt nap. Vagyis neked volt 2008-ban durván 300 napod (több, de mindegy), 2009-ben meg volt 365. Ami azt jelenti, hogy bőven megvan a szükséges idő ahhoz, hogy kétéves koráig gyed-et kapj:)
2010. ápr. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
67%
Ja, azért nem kell 2 év, mert gyed csak a tgyás, vagy az annak megfelelő idő lejárta után jár, és csak két éves korig. Vagyis nem kell 2x 365 nap, hanem ha a szülés napjától vagy tgyásn, akkor 197+365 nap kell, ha 28 nappal szülés előtt már tgyás-on vagy, akkor értelemszerűen 225+365 nap kell ahhoz, hogy végig gyed-et kapj. Ez neked megvan:)
2010. ápr. 12. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
jajj de jó! :) köszönöm Nektek a válaszokat! :)
2010. ápr. 12. 12:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!