Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 27. hetes kismama vagyok, úgy...

27. hetes kismama vagyok, úgy néz ki terhességi cukorbetegségben szenvedek,9,8 lett a terheléses eredményem. Ha elkezdek diétázni, milyen gyorsan várható javulás?

Figyelt kérdés
2008. nov. 5. 21:51
 1/2 anonim ***** válasza:
77%

Ezen ne gondolkozz, mert sajnos nem feltétlenül javul, de ha rendesen diétázol, akkor az biztos, hogy nem lesz rosszabb és ezzel használsz a babódnak. Illetve azt mondják, hogy a terhességi cukor a szülés után elmúlik.

Azért nagyon szorítok neked!

2008. nov. 5. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Szia,


nekem is az van, 34. héten vagyok, a cukorterhelésen derült ki. Ilyenkor az a lényeg, hogy egy bizonyos szint fölé ne menjen a nem éhomi vércukrod, vagyis vigyázni kell, hogy mennyi (naponta max, 200 gramm) és milyen típusú szénhidrátot eszel. azért nem mindegy, hogy milyen formában veszed magadhoz a szénhidrátot, mert vannak olyanook, amik jobban, illetve amik kevésbé emelik meg a vércukorszintet rövid idő alatt. És mivel a szervezeted problémája ilyenkor az, hogy egy biz. hormon miatt lecsökken az inzulin cukorbontó képességének hatása, ezért ha hirtelen nagyon sok cukor kerül véredbe, akkor az nem fog tudni lebontódni, és a véredben fog keringeni, ahelyett, hogy beépülne. És ez ártalmas a babára és rád nézve is. Ha viszont odafigyelsz arra, hogy mit és mennyit eszel, akkor nem lesznek ilyen problémáid, és nagyon hamar helyrejön a cukorszinted. Ha amúgy nem vagy cukorbeteg, akkor nagyon valószínű, hogy az éhgyomri vércukrod rendben volt (ez rajta van a sima vérvizsgálatos papíron, asszem glükóz név alatt, a legutolsó sorban (nekem ott van legalábbis). az éhomi nekem 4,6 volt, a terheléses meg 8. :(

Mivel lelkiismeretes az orvosom, befektettek 3 napra a kórházba is, kivizsgálásra. tartani kellett a diétát, és vettek tőlem 5x vért, és megnézték, hogy rendben vannak-e az értékek. Rendben voltak. :)

Szóval az a lényeg, hogy pl. cukrot, cukros dolgokat, csokit, sütit, szőlőt nem lehet enni elvileg egyáltalán, mert ezek nagyon hirtelen megemelik a vércukrot. amivel vigyázni kell még: krumpli (viszonylag alacsonyabb a szénhidráttartalma 20 gramm / 100 gramm, de nagyon emeli a vércukrot), kifőtt tészta ( az olasz típusú valamivel jobb, mint a magyar fajta, szénhidrátot ugyanannyit tartalmaz kb, de jóval lassabban emeli meg a vércukorszintet, rizs (ez viszonylag lassabban emeli meg, viszont elég magas a szénhidráttartalma, kb 75 gramm van 100 grammban). Necces a fehér kenyér, a zsemle, kifli stb. Inkább kevesebb ilyesmit kell fogyasztani, és azt is inkább teljes kiőrlésűt, tönköly, rozs stb. a gyümölcsök közül lehet szinte bármilyen hazai gyümölcs, főleg alma, kerülendő a szőlő, szilva, kisebb mennyiségben lehet barack, körte is. Szárított gyümölcs is kerülendő. Lehet viszont sok nem zsíros húst, halat, zöldségeket fogyasztani. azért fontos, hogy viszonylag kevés zsírt végy magadhoz, mert habár ezeknek sok közük nincs a vércukorhoz, mégis, ha túl sok van belőle, akkor az akadályozhatja a cukor lebomlását, mert a szervezet a zsírral több energiát vesz magához, mint kellene, és hiába kevesebb a cukor a véredben, nem fog hasznosulni, és ugyanott tartasz, mintha kétpofára tömnéd. :) Kb. ezeket kell figyelembe venni, és nagyon fontos, hogy írd, hogy mikor mit eszel, mert ha nem figyelsz, hamar betelik az a 200 grammos határ!

Az elején nekem nagyon nehéz volt megállni, hogy nem ehetek édest, habár előtte sem ettem sokat, de ugye amit nem szabad, az rögtön kell! :) de kb. két hét múlva ez elmúlt. Ha nagyon rámjön az édességehetnék, akkor almapürét szoktam , meg gyümölcsöt enni, persze cukor nélkül, vagy gyümölcsturmixot (tejterméket is lehet enni! ott a tejcukrot kell számolni, teje válogatja, de kb. 1 dl-ben van 5 gramm szénhidrát, és a kisebb zsírtartalmú javasolt). Nagy néha lecsúszik egy zéró kóla is, de az ritkán. :)

Az édesítőkkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények, hogy mennyire ártalmas, rákot okoz-e vagy se stb. Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie szeritnem, én nem alkalmazom őket. Teresség esetén amúgy sem javasolt, habár nem figyelték meg eddig, hogy károsodást okozna, de ki tudja.

az valóban igaz, hogy a terhesség után elmúlik a cukorbetegség, de azt fontos tudni, hogy általában azoknál alakul ki, akiknek hajlamuk van a kettes típusú diabáteszre (ennek utánaolvashatsz a neten), és emiatt javasolt, hogy a terhesség után is az előzőekhez képest jobban odafigyeljen az ember a szénhidrátfogyasztására. természetesen mivel már nem lesz ilyen bajod, megeheted a sütit meg a csokit is, de ajánlatos odafigyelni rá. a legtöbb ilyesmire hajlamos embernek előfordult már öregkori cukor a családjában, nekem dédnagymamámnál volt ilyen. Ill . a legtöbb ilyesmivel küzdő ember hajlamos az elhízásra is. Az én esetemben sajnos ez is igaz, gyerekkoromban enyhén szólva duci voltam, aztán lefogytam hálistennek, de ha kicsit is elkezdek nem figyelni, hogy mit eszem, akkor iszony tempóban képes vagyok felszedni 3-4 kilót. :((


Remélem, nem volt túl bő lére eresztve, ill. hasznos volt. Ha betartod a diétát, akkor nem lesz semmi baj! :)


Sok szerencsét!


U.i.: nagyon hasznos könyv a témában: Fövényi József és Papp Rita Cukorbetegésg és diéta c. könyve!

2008. nov. 6. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!