Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Van itt valaki, akinek tromboc...

Van itt valaki, akinek trombocitopéniája (ITP) van és közben terhes lett vagy gyereke született?

Figyelt kérdés

Olyanok tapasztalataira (esetleg megnyugtatására) volna szükségem, akik hasonló cipőben járnak/jártak.


Sajnos már 15 éve ITP-m van, amivel egy ideig komolyabb baj nem volt, sokáig orvoshoz sem jártam. Aztán terhes lettem, a 15. héten jutottam el hematológushoz, aki akkor azt mondta, előbb vagy utóbb szteroidot kell szednem, és biztos, hogy a cukrommal is baj lesz. Azóta hetente járnom kell kontrollra. Akkor 62 ezer volt a vérlemezkeszámom (előtte nem sokkal 70), következő héten 61, majd 60, 55, 55, és ekkor kaptam napi 16mg Medrolt, ami a következő hétre fel is vitte 67 ezerre. Közben az orvos javaslatára szedni kell vasat, folsavat és eddig négyszer kaptam B12 injekciót (szedek még Gravidát is, de azt nem ő adta...), plusz Apo-Famotidint is a Medrol miatt. Úgy tűnt, a Medrol segít, de ma (22 hetes vagyok) 41 ezer volt csak a vérlemezkeszámom! Megemelte 64 mg-re a Medrolt, a vércukrot ellenőrizgetni kell...


Eddig is féltem, de ma nagyon megijedtem, amikor megláttam az eredményt. Kíváncsi vagyok, másnál mi volt a helyzet, volt-e esetleg valami komplikáció a terhesség vagy a szülés/császármetszés alatt, esetleg utána, lett-e bármi baja a babának, hány hetesen született a baba, mekkora volt (azt olvastam, Medrol szedése miatt kisebb súly előfordulhat), a szteroid miatt mennyi plusz kiló ment fel/vércukor szint és vérnyomás mennyire lett rosszabb? Szülés előtt mennyivel kellett kórházba menni, meddig kellett ott lenni, és milyen óvintézkedéseket végeztek el a szülés előtt, hogy ne legyen baj? Meg akármi, ami fontos.


Én sajnos így is túlsúlyos vagyok, ami nagyrészt korábbi szteroid szedésnek köszönhető, korábban magas vérnyomással is kezeltek, bár most nincs probléma vele, és úgy tíz éve volt baj a cukrommal (nem lettem cukros, csak mondták, ha nem akarok az lenni, akkor fogynom kell és vigyázni), de most ez is rendben volt még (16-án terheléses cukorvizsgálaton éhgyomorra 4,3 mmol/l, 4,6 mmol/l 120 perccel a glükóz után).


Elvileg április 7-8 körül kellene megszületnie a babának, de olvastam, hogy császárnál hamarabb is elvégzik a műtétet. Igaz, hogy még nem lett lebeszélve, hogy császárral születik, de valószínűleg az lesz belőle, főleg, hogy sérvem is van (most tünetmentes vagyok, nem is foglalkoznak vele). Előfordulhat, hogy nem 2 héttel, hanem hamarabb is megcsinálják a műtétet a trombocitopénia miatt? Most eléggé tartok ettől is, meg attól, hogy elvérzek ott, és olyan gondolataim is vannak, hogy baja lesz a bébinek :( Igazából elég stresszes vagyok minden miatt :(

Még ha megnyugtatni senki nem tud, de remélem lesz valaki, aki válaszol. Bocsi, hogy hosszúra sikeredett :S



2018. nov. 28. 19:17
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Köszi szépen :)

Hála Istennek nem volt gond sem velem sem a babákkal, minden rendben.

Remélem, nálatok is rendben lesz minden. Kívánok sok trombit, meg olyan orvost, aki odafigyel rád!

2019. febr. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)


Korábban említettem páromnak, hogy van valaki, akinek olyan betegsége van, mint nekem és ikreket vár, aztán mutattam neki a képet a babákról, és azóta nem hagy békén azzal, hogy legközelebb ikreket akar :D


Most úgy néz ki, hogy nekem meg akarják várni legalább a 37. hetet, és hüvelyi szülést terveznek, de még el kellene mennem gyorsan ortopédiára, hogy ott megmondják, a sérvem miatt egyáltalán lehetne-e...


Nem akarok zavarni a kérdéseimmel, mert tudom, hogy két kisbaba mellett nem sok időd lehet, de van egy-két dolog, ami érdekelne. Esetleg ha még erre jársz, örülnék, ha még csak röviden is, de válaszolnál.


Mennyire véreztél császár után és mennyi ideig? Mivel ITP-s vagy, intenzívebb a vérzés, mint másnak? A vágás vérzett utána? Mennyire? Mennyi ideig kellett kórházban maradni? Tovább, mint másnak? Esetleg utána többet kellett ágyban maradni, jobban vigyázni? Csökkent utána a trombocitaszámod? Kaptál utána gyógyszert, trombocitát, valamit? A babáknak néztek trombocitaszámot? (nem tudom, hogy normális esetben vesznek-e vért tőlük, csak máskor a hematológustól kérdeztem, lehet-e a baba is ITP-s, és ő mondta, hogy azt előre nem lehet megmondani, majd úgyis vesznek tőle vért, amikor megszületik)


Más nem jut eszembe. Csak arra az esetre érdekelne, ha mégis császár lenne nekem is. Persze nem biztos, hogy nálam is ugyan így lenne, de bármilyen infó jól jön. Köszönöm :)

2019. febr. 23. 11:55
 13/15 anonim ***** válasza:

Szia!

Állítólag a császár alatt eléggé véreztem (a 80-as trombocita miatt), asszem erre kaptam infúzióban valamit, és utána nem volt gond. A vágás nem vérzett utána, nagy adagban kaptam a szteroidot 3 napig (80 ml), utána 40 ml vénásan egy pár napig, majd csökkentve tablettában. A trombocita folyamatosan emelkedett emiatt császár után, 145-ig felment. A múlt héten ezután lement 113-ra, valószínűleg amiatt, hogy kicsit gyorsan lett csökkentve a szteroidadag (most 16 mg-ot szedek). Remélem, nem fog megzuhanni nagyon, mert nem szeretnék a Medroladagon emelni.

Nekem a szülésbe az itp nem kavart be, nem lett miatta erősebb a vérzésem, de azért, mert szteroiddal sikerült kordában tartani a trombocitát. (Az már más kérdés, hogy a szteroid hatása megnehezítette a terhességem, és sajnos most is egyre több rossz hatását érzem)

Nekem a szülészorvosom nagyon félt a trombocitáim miatt, ezért befektetett hamar (20-án lett volna a császár, 2 héttel előtte befektetett, de aztán a magzatvízelfolyás miatt 11-én születtek a babák). Hetente mentem a hematológiára vérképellenőrzésre, és az orvos mindig emelte a Medroladagot. Nekem a súlyomra nincs hatással a Medrol, a terhesség alatt oda kellett figyelni a cukorra, hogy ne vigyek túl sokat be, de nem volt különösebb gond vele. A vérnyomásom is mindig alacsony, szteroid mellett is.

Szerintem nem érdemes stresszelni, ha az orvosok odafigyelnek rád. Elvérezni nem hagynak, valamivel mindenképpen felnyomják a trombocitákat a szüléshez. Az itp-s csoportban volt egy kismama, akinek semmivel nem tudták felvinni a vérlemezkeszámot, asszem 34. hétre vették ki a babát, mert 20 alatti értékről nem ment feljebb. Ő vérlemezkeátömlesztést kapott a műtéthez. Én is azt kaptam volna, ha alacsony, de a 80-as trombocitaszám nem indokolta.

2019. márc. 10. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy ilyen részletesen írtál. Hát, közben közölték velem ma, hogy császármetszésem lesz nekem is. Nem az ITP miatt, mivel amiatt pont hogy sima szülés lett volna. Gerincsérv miatt. Elküldtek ugyan ortopédiára, de ott nem tudtak semmit mondani, mert nem tudtam CT eredményt mutatni. Bár lehet, hogy a végén úgyis császár lett volna, nem tudom. Eléggé kiborultam emiatt ma, mert nagyon félek. Legalább a trombocitáim most rendben vannak, múlt héten kaptam végre IVIG-et, úgyhogy emiatt nem lehet baj. Remélhetőleg.
2019. márc. 13. 21:45
 15/15 A kérdező kommentje:
Ja, először még Medrollal próbálkozott az orvosom, de épp csak pár ezret ment feljebb tőle, úgyhogy végül azt hagytuk is.
2019. márc. 13. 21:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!