Kezdőoldal » Ismerkedés » Barátkozás » Autisták, Aspergeresek, én is...

Valentinyi Márta kérdése:

Autisták, Aspergeresek, én is ez lehetek?

Figyelt kérdés
Már régóta nagyon visszahúzódó magamba zárkózó 'életmódot' élek. Csak neten tudok érdemben kicsit kommunikálni, de leginkább egyedül szeretek lenni, és kreatív hobbijaimnak élni. 40 éves vagyok, s sohasem volt valós párkapcsolatom, nem is igazán tartok erre igényt úgymond. Nem érzem azt, hogy az emberek megértenek. Eddig legjobb és egyedüli barátaim - akik meg is értettek engem - mindketten aspergeresek, illetve autista jelleggel bírtak. Sok diagnózist kaptam, de egyik sem igazán illik annyira rám. Hogy nem vették ezt észre... képeket szeretek nézegetni. Nem tudok 1-nél több emberrel 1 szobában meglenni. Én Aspergeresnek érzem magam, és nem azért mert ez 'divatos' vagy nem tudom, hanem mert így érzem. Szívesen barátkoznék Aspergeresekkel, Autistákkal. Hiányzik az emberi kapcsolat azért. Hazudni nem tudok igazán, nagy az igazságérzetem. Nincs diagnózisom, hogy Aspergeres lennék. Szerintetek...? És ha az vagyok, akkor meddig kell szenvednem az 'átlag' emberek megnemértettségétől, hogyan tudnék valahogy beilleszkedni, vagy ez teljesen kizárt. Úgymond teljesen antiszociális vagyok. Köszönöm, ha írtok, válaszoltok. 40 éves nő vagyok. Szenvedek attól, h senki nem ért meg "csak" a szerelmem.

2023. febr. 4. 00:01
1 2
 1/16 anonim válasza:

"sohasem volt valós párkapcsolatom"

"Szenvedek attól, h senki nem ért meg "csak" a szerelmem."


Most akkor van párkapcsolatod vagy sem?

Trollkérdés

2023. febr. 4. 00:46
 2/16 anonim válasza:

Javaslom, hogy hallgass bele pár Feldmár András beszélgetésbe... pld, a Heti agymosóba


https://www.youtube.com/@feldmarintezet7779/videos


És ezeken a beszélgetéseken, kérdés- felelteken keresztül talán te is elfelejtheted a "diagnózist", és csak úgy simán egy jó fej ember lehetsz :)

2023. febr. 4. 06:55
 3/16 anonim válasza:

ADHD és Asperger diagnózisom is van, 49 éves vagyok, de a diagnózisok csak pár éve vannak meg. Iszonyatosan megszenvedtem, amíg a diagnózisokhoz eljutottam. Mert ha - akár ma is - pszichiáterhez megy valaki, akkor csak a szokásos SSRI antidepresszánst, meg Xanax-ot vagy Frontint írja fel. Akár depressziós, szorongós vagy skizofrén vagy éppen autista vagy aspergeres, vagy bármi más valójában.


Az igazi szakember nem ilyen. Ha az a gyanúd, hogy autista vagy aspergeres vagy, akkor jelentkezz be az Autizmus Alapítványnál kivizsgálásra, ne ide írj. Nem kell beutaló, mert ez egy alapítvány! (Volt pszichiáter, aki ezt sem tudta!) Ott valódi szakember vizsgál ki. Én is ezt tettem, bár már 10 évvel korábban tudtam, hogy aspergeres vagyok. Csak azt is tudtam, hogy erre nincs gyógyszer, ezért nem erőltettem a dolgot a pszichiátereknél.

Amikor rájöttem, hogy aspergeres vagyok, mondtam az akkori magán pszichiáternek, de lövése nem volt, hogy az mi. Ez még 2007-ben volt.

Végül 2018-ban lett meg a diagnózis, több hónapon át tartó, többszöri vizsgálatok során, ahol időnként a rokonaimat is behívták.


Az autistáknak vannak nagyon jellegzetes tünetei, például későn kezdenek el beszélni gyerekkorban. Ez diagnosztikai kritérium!

Az Aspergeresek rendesen, időben kezdenek el beszélni, ezért is nehezebb gyerekkorban diagnosztizálni őket.

Ha ez a gyanúd, akkor menj kivizsgálásra! Itt senki sem ért hozzá - és nem is kell nekik. Olyan, mintha házhoz mennél egy pofonért.


"Sok diagnózist kaptam, de egyik sem igazán illik annyira rám." - ezek szerint van már tapasztalatod a pszichiátriai zavarok terén.


De: Fölösleges szócséplés itt írni. Menj el kivizsgálásra. Ne pszichiáterhez, mert a többségük nárcisztikus személyiségzavaros és amúgy sem értenek hozzá (dr. Irvin Yalom - Terápiás hazugságok). Hanem valódi szakemberhez.

Ezzel lezárhatod a kérdést, hogy autista/aspergeres vagy-e, vagy inkább traumatizált gyerekkorod volt. Mert amit leírtál a kérdésedben, abból bármelyik lehet ezek közül.


És az 1. válaszoló "trollkérdése" valóban nem volt trollkodás, hanem akkor most mi van...


A 2. válaszolóval annyiban nem értek egyet, hogy én inkább dr. Daubner Bélát ajánlom. Szintén fent vannak a youtube-on az előadásai.

És én nem akarok heti agymosást. Sőt, havi és évi agymosást sem.

Ne felejtsd el a diagnózist, nem ez a megfelelő út szerintem. Ha van, akkor van, ez nem elmezavar, hanem az agy másképpen fejlődött már magzat korban.


De a kérdésből egyáltalán nem lehet megállapítani, hogy autista vagy aspergeres. Vagy valami egészen más.

Csak felejtsd el a pszichiátereket, és valódi szakemberhez menj.

Nekem egy orvos és a nővérem segített végül, hogy eljussak az Autizmus Alapítványhoz. És Asperger szindrómát állapított meg egy szakember.

2023. febr. 4. 08:28
 4/16 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindannyiótoknak.


#3-as, Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen hosszan, s részletesen írtál, s a jótanácsokat is.

2023. febr. 4. 09:36
 5/16 anonim válasza:

#3-as vagyok.


Nem vagy antiszociális, legfeljebb aszociális. Nagy a különbség.

A szociális segítőktől meg óvakodjál - csak még egy jó tanács. :)


A legtöbb szociális segítő valójában személyiségzavaros, és kihasználják, hogy egy autista/aspergeres nem tud magáért kiállni, nem tudja elmondani, hogy mi a baja.

Amikor erről beszéltem egy mentorommal, egyetértett, de valójában ő sem fogta föl, hogy miről beszélek.

Ez messze nem csak rólam szól, láttam más aspergereseket, akikkel visszaéltek.

Konkrétan az állását veszítette el egy 22 éves srác, akivel együtt vettek fel az egyik bírósági munkahelyen.


Egyébként meg (csak hogy okoskodjak még egy kicsit) olvastam a "Hát ezért ugrálok" című könyvet, amit egy akkor 13 éves japán fiú írt - most már a harmincas vagy negyvenes éveiben jár - és rájöttem, hogy egyáltalán nem ismerem az autistákat. Mert én Aspergeres vagyok.

Azért tartottam fontosnak ezt leírni, mert minden ember társas lény. Még ha úgy is tűnik, hogy autistaként nem vágysz emberi kapcsolatra, valójában vágysz rá - ahogy minden ember.

Még ha úgy is tűnik, hogy "elvagy magadban" valójában szenvedsz, csak nem tudod kifejezni - ezt tanultam meg ebből a könyvből.


"40 éves vagyok, s sohasem volt valós párkapcsolatom, nem is igazán tartok erre igényt úgymond."


Okoskodás vagy trollkodás: Biztos, hogy ez nem igaz. Mindenki, még az autisták is vágynak az emberi kapcsolatra - erre jöttem rá a fentebb említett könyvből.


"Én Aspergeresnek érzem magam, és nem azért mert ez 'divatos' vagy nem tudom, hanem mert így érzem. Szívesen barátkoznék Aspergeresekkel, Autistákkal. Hiányzik az emberi kapcsolat azért."


Valóban "divatba jött" hogy tinik autistának vagy ADHD-snek hiszik magukat. TikTok, meg egyéb közösségi média alapján. Jézusúristen!

Konkrétan ezen az oldalon olvastam ilyeneket. Hihetetlen!


És még nekem kell magyaráznom - akár pszichiáternek is - hogy nem én ragaszkodom ehhez a diagnózishoz, hanem ez van! De ez a probléma már 2007-ben is volt.


Most, hogy divatba jött, még nehezebb.

De kedves kérdező, 40 évesként nyilván nem a "trendeket" követed. Ez egyértelmű volt a kérdés leírásában.

A tiniknek meg nyilván megvan a saját gondjuk. Az én tini-koromban a "depis vagyok" volt a trend, most meg az "autista/aspergeres/ADHD-s" vagyok az.

Ez nem segít azoknak, akik valóban azok. Sőt, ront a helyzeten.

2023. febr. 4. 10:36
 6/16 anonim válasza:
Kívülállóként, akit pusztán csak érdekelnek az emberi gondolkodás, elme furcsaságai, rejtett titkai, úgy látom, a 3-as, 5-ös valóban hasznos tanácsokat mond, érdemes felkeresned ezt az Autizmus alapítványt 😊!
2023. febr. 4. 12:19
 7/16 anonim válasza:

Én voltam a "3-as" és az "5-ös" is.

Te túrista vagy, nem itt a helyed. Igazából sehol nincs.

"elme furcsaságai" - azt sem tudod, hogy miről beszélsz! Pont az a lényeg, hogy nem elme (pszichés és/vagy érzelmi zavar) hanem fizikailag más agyműködés.

Már az is fáj, hogy erre válaszolnom kellett. Te hüje vagy! - Így tudom egy mondatban összefoglalni a dolgot! :)

(Igen, direkt írtam j-vel ly helyett - a hozzád hasonló gyengébbek kedvéért.)

Nyilván bölcsész karon végeztél vagy csak születési jogon vagy ilyen hülye.

Nem sértődésből írom, hanem, te tényleg ennyire hülye vagy?

Nem kell válaszolni! Elég ha átgondolod.

"érdekelnek az emberi gondolkodás, elme furcsaságai, rejtett titkai" - ez fájón hüje volt. Esetleg buddhista vagy krisnás vagy?! Vagy Jehova tanúja? Azok ilyen hülyék. Évekbe telt, amíg megtanultam kezelni az ilyeneket kulturáltan.

2023. febr. 5. 01:04
 8/16 anonim válasza:
#6 Nem állatkerti majmok vagyunk, hogy csodálj minket ráadásul úgy, hogy tájékozatlan is vagy a témában.
2023. febr. 9. 00:36
 9/16 anonim válasza:

Rendben, akkor pontosítom.

Jóindulatú, jófej, nyitott, értelmes emberek érdekelnek és nem rosszindulatú, okoskodó, magas lóról beszélő agresszív barmok.

6-os voltam.

2023. febr. 9. 12:52
 10/16 anonim válasza:

Nem vagy jó fej, hiába pontosítasz. Bocs, de ez van! Semmi baj, nyugi! A 9-dik nagyon jól leírta.

De nem válaszoltál, és nem is kell!

2023. febr. 9. 13:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!