Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha ez a baleset bekövetkezett...

Ha ez a baleset bekövetkezett volna, ki lett volna a hibás?

Figyelt kérdés
Álltam a kereszteződésben legelől, és vártam arra, hogy el tudjak kanyarodni balra. Egyszercsak mellém gurult egy motoros, pár pillanattal azelőtt, hogy végre ki tudtam volna kanyarodni. Ekkor szólt, hogy "én megyek előbb, nem gondolod". Ha nem hallottam volna meg hogy szól, lehet hogy nekimentem volna, hála istennek nem így történt. Ő is balra kanyarodott egyébként. Ha bekövetkezett volna a baleset szerintetek ki lett volna a hibás?

2021. szept. 9. 14:46
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%

Forgalmi okból álló kocsisor mellett akár jobbról, akár balról előre gurulhat a motoros.

A közlekedés nem arról szól, hogy kinek van vagy lett volna igaza.

A közlekedés arról szól, hogy figyelsz, és megpróbálsz minél kevesebb embert megölni - akár igaza van, akár nincs.

2021. szept. 9. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
100%
Ennyi alapján lehetetlen megmondani. Alapból előre mehet, ha az nem jár záróvonal átlépésével. Azaz ha pl. így melléd jön, megáll, te elindulsz, balra kanyarodsz és elütöd, akkor az a te hibád. Ha záróvonal túloldalán ment előre, akkor valószínűleg valamilyen arányban osztott felelősség lehet a vége.
2021. szept. 9. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:
Nyilván örülök, hogy nem törtem össze mindkét lábát. De attól még nem tartom elfogadhatónak, hogy lehet csak így elozgetni motorral, mert ebből lehetett volna tragédia is.
2021. szept. 9. 15:42
 4/34 anonim ***** válasza:

"De attól még nem tartom elfogadhatónak, hogy lehet csak így elozgetni motorral"

Egyrészt ez nem előzgetés, még csak nem is előzés.

Másrészt a kutyát nem érdekli, hogy te mit tartasz elfogadhatónak. Rád is ugyanaz a kresz vonatkozik, mint mindenki másra. Nem bírálgathatod felül tetszik-nem tetszik alapon.

2021. szept. 9. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 A kérdező kommentje:
Egyébként a KRESZ-ben sem volt megemlítve, hogy ha melléd gurul valaki motorral a keresztezodesben akkor a motornak lesz elsőbsége veled szemben
2021. szept. 9. 15:49
 6/34 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, de a te autód bal oldalán mi van - egy nagy fekete lyuk? Ha balra akarsz kanyarodni és nem látod a melletted bal oldalon állót - amiből tragédia lehet - akkor talán néha nézz fel a telefonból.
2021. szept. 9. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:

"Másrészt a kutyát nem érdekli, hogy te mit tartasz elfogadhatónak. Rád is ugyanaz a kresz vonatkozik, mint mindenki másra. Nem bírálgathatod felül tetszik-nem tetszik alapon"


Melyik rész vonatkozik erre a részre? Nem rémlik semmi ezzel kapcsolatban... B kategóriás jogsit csináltam

2021. szept. 9. 16:03
 8/34 anonim ***** válasza:

Egészen pontosan így hangzik a vonatkozó paragrafus:

36. § (12) Ha a járműveknek útkereszteződésben, útszűkületekben, szintbeni vasúti átjárónál vagy egyéb forgalmi okból meg kell állnia, - előre sorolás céljából - kétkerekű motorkerékpárral, illetve kétkerekű segédmotoros kerékpárral az álló járművek mellett, vagy azok között, kétkerekű kerékpárral az úttest szélén, az álló járművek mellett jobbról szabad előrehaladni, ha

a) az előrehaladáshoz elegendő hely áll rendelkezésre, és

b) az irányváltoztatási szándékot jelző járműveket az irányváltoztatásban nem akadályozzák.

---

Több dolog is fontos a te esetedben.

Tételezzük fel, hogy szabályosan jelezted a kanyarodási szándékodat.

Szóval, a motoros nem akadályozhat téged.

Viszont! Amennyiben te forgalmi okból állsz, akkor az előrehaladásával téged nem akadályoz, hiszen az állásban nem tud akadályozni - tehát elvileg teljesen szabályosan halad el melletted (amennyiben azt is feltételezzük, hogy az ehhez szükséges hely rendelkezésére áll).

Sajnos a ti esetetekben az a szerencsétlen helyzet állt elő, hogy látszólag mindketten szabálykövető magatartást tanúsítottatok, mégis balesetveszélyes helyzet állt elő. Épp ezért mindketten felelősek lennétek egy balesetért:

- A motorosnak fel kellett volna mérnie, hogy szabad a pálya, el fogsz indulni, ezért már nem kellett volna melléd húzódnia - bár mint láttuk, mivel még álltál, ezt jogi értelemben megtehette.

- Neked észlelned kellett (volna), hogy melletted van még egy jármű, így semmiképp nem indulhattál volna úgy el, hogy baleset legyen a vége.

Osztott felelősség.

Mi a tanulság?

Szinte mindig így jön létre egy baleset. Egy valaki nem elég óvatos, a többiek figyelnek, megmentik, nem történik semmi. Két ember egy időben, egy helyen nem óvatos - és kész a baj.

Tanulj az esetből, remélhetőleg ő is tanult. És ne öld meg, akkor se, ha ő a hülye.

2021. szept. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 A kérdező kommentje:

Legközelebb ha mellém áll egy motoros addig nem indulok el amíg el nem ment mellőlem.

Egyébként erre a paragrafusa nem emlékszek a kresz tanfolyamról. Biztos hogy ezt elmondjak a B kategórias kresz tanfolyamon?

2021. szept. 9. 16:19
 10/34 anonim ***** válasza:
Nem, nem biztos, hogy a tanfolyamon elmondják, keservesen rossz néhol a színvonal. Viszont az egész biztos, hogy benne volt a tankönyvben, amit felkészüléare használtál, vagy az eTitánban is benne van. Hacsak nem 2010 előtt csináltad a jogsit. Akkor meg az a ciki, hogy nem frissíted legalább akkor a tudásod, amimor nagyobb szabályváltozások vannak :)
2021. szept. 9. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!