Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hol eszik többet az autó?

Hol eszik többet az autó?

Figyelt kérdés
Autópályán, 130km/h tempónál vagy lakott területen kívül 90 km/h tempónál? Vegyük úgy hogy mindkét esetben megállás nélkül tudunk folyamatosan haladni. 6-7 literes fogyasztású 1400 cm3 autóval nézve.

2013. jún. 19. 10:27
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Plusz ott a légellenállás, ami arányos a sebességgel. (Stockes törvény ha valakinek ez mond valamit...)

Tehát alacsonyabb sebességnél kisebb légellenállást kell leküzdenie a motornak.


"Ez szerintem csak ideális esetben teljesül, pl ha pályán mész 90-nel akkor ott fogyaszthat jelentősen kevesebbet az autó, mint 130-nál."

Ez igaz, tanúsíthatom a gyakorlatban is. Múlt héten ugyanis a pótkerék volt fönt az autómon, így mentem pályán 500 km-t 90-100-as tempóval. Meglepően alacsony, 4,4 l/100 km lett az átlagfogyasztásom. Ugyan ez máskor tempomattal 130 km/h-val 5,5-5,8 szokott lenni.

Kicsit csak a sebességkülönbség ijesztő a többi autóval szemben. Mikor 130-cal megyek, akkor is főleg osztrák rendszámú Passatok, BMW-k úgy húznak el hogy csak pislogok. Ugyanez 90-es tempóval már-már félelmetes.

2013. jún. 20. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

#6 és #7 hozzászólónak (és egyéb okoskodó zöldfülű fotel professzoroknak):

Sokat járok országúton nagy távolságokat, és még úgy is kevesebbet fogyaszt, ha elkerülöm az autópályákat, hogy átszelem Budapestet, csúcsforgalmi időszakban (az M0 kerülőt és Budapest keresztülszelését is próbáltam már többször, jobban jöttem ki, ha bementem a városba). Így igaz, hogy 1.8 civic pályán 130-145km/h körül (bár inkább általában az utóbbit állítom be a tempomaton) 7-8 litert, országúton 90-100m/h körül 6 litert, vagy akár még kevesebbet fogyaszt nekem. Ha sietni kell, vagy tudom, előre, hogy többször is megyek ugyanarra egy héten, leginkább csak akkor megyek autópályán.

A #11. válaszoló által vázolt helyzetben fogyaszt egyedül autópályán kevesebbet, ha ott is 90-100km/h körüli sebességgel halad az autó (de a kérdésben világosan 130 szerepel).

2013. jún. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Utolsó: Fotel professzor:DD ez jó:DD amúgy köszi neked is a választ!!
2013. jún. 21. 07:14
 14/18 anonim ***** válasza:
Kicsit lekanyarodva a témától: 145-nél még nem fotóznak le? Én eddig mindig csak óra szerint 140-re mertem állítani a tempomatot. Gps szerint ez kb 135 km/h. Gondolom ennyi ráhagyás van bőven a traffipaxban is. De igaz hogy még így is sokan előzgetnek.
2013. jún. 21. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Utolsónak: Én úgy tudom hogy a megengedett maximum sebesség 10%-át lépheted át utána már büntetnek.
2013. jún. 21. 10:19
 16/18 anonim ***** válasza:
Köszi. Igen, most hogy mondod nekem is rémlik valami ilyesmi. Tehát 143 Gps szerint még megengedett.
2013. jún. 21. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"6 és #7 hozzászólónak (és egyéb okoskodó zöldfülű fotel professzoroknak): "

A 6-os vagyok, köszönöm a megtisztelést.

Ha már ilyen extrém példát hozol, mint Budapest... azért kíváncsi lennék hogy időben és fogyasztásban egy Lepsény-Balatonszentgyörgy távon vagy egy Budapest-Balatonszentgyörgy távon te mikor mész rövidebb időt kevesebb üzemanyaggal országúton, mint pályán :)


Budapest azért nem jó példa, mert az M0 egyelőre még lutri, majd az átépítés után lesz igazán jó, akkor megszűnnek a mindennapos torlódások is. De, ha épp nincs dugó, akkor az M1-től az M3-ig körben azt a 65-67km-t 40 perc alatt kényelmesen meg lehet tenni. Azért az igazán csúcsforgalmi budapesti állapotban, amikor a BAH-tól áll a sor a Kerepesi-Dózsa sarokig.. ja tudom 25 perc.


Tudom, a kérdésben egyértelműen 130szerepel. Viszont ha már autópálya, leírtuk, ott sem muszáj 130-sal pirítani. Beállsz egy kényelmes 100-105-re és akkor biztosan kevesebb üzemanyagból jársz meg X távot, mint országúton.

Az én autóm meg igazából nem eszik lényegesen többet autópályán, mint országúton ( sőt a hosszú áttételezés miatt nekem elég szívás 90-nel menni ), így ha nem az 1.8-as Civicet veszed alapnak, akkor már lehet más a helyzet. Vagy extrém eset, Civic 1.8 4 személy csomagok klíma és megyünk nyaralni. Persze, ott fog kevesebbet fogyasztani, ahol van megállás-elindulás-lassítás-gyorsítás :D


A megengedett sebesség témához meg ennyit, hogy a megengedett 130km/h! :P Szabálysértési bírság 100km/h felett 20km/h-tól érvényes, ehhez hozzáadódik még a műszer pontatlanságából eredő 3km/h ráhagyás, így autópályán 153-154km/h-tól jönnek a 30 000-res profilképek. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy 131km/h-tól heszíni bírságként kiszabható 5-30 000Ft és ha olyan helyen mérnek ( mint pl az M0 vége Gyálnál), ahol ki is lehet szedni az autókat, akkor már 5-6-8km/h-s túllépésért is lehet csekket kapni. Szerencsére ezzel a lehetőséggel általában autópályán nem élnek, csak több napos razziák esetén.


A fotelprofesszorokról meg annyit, hogy véleményünk nekünk is van, de nem taplóskodunk. Lehet meglepődsz, de vagyunk itt egy páran, akik munkánkból/hivatásunkból adódóan többet megyünk, mint itt szinte bárki... :)

2013. jún. 21. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Köszi a választ utolsó! Nem akarok vitát úgyhogy fejezzétek is be! Elég választ kaptam hogy tudjak mérlegelni! Köszönöm még egyszer mindenkinek!!
2013. jún. 21. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!