Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A busz sávot kik is használhat...

A busz sávot kik is használhatják?

Figyelt kérdés
Ma álltam egy lámpánál ahol mellettem volt egy busz sáv tele biciklissel, motorossal. Mikor még piros volt, de a busz jelzés felvillant ők elindultak. Nah most akk. kik is használhatják azt a sávot?

2013. szept. 11. 21:34
 1/9 anonim ***** válasza:
Vannak olyan buszsávok, ahol jelölve van, hogy biciklis, rendszám nélküli motoros is használhatja. Viszont a busznak van ott elsőbbsége.
2013. szept. 11. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Busz akk. nem volt.
2013. szept. 11. 21:38
 3/9 anonim ***** válasza:
81%

KRESZ 36. §


(8) Az autóbusz forgalmi sávban

a) a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz, a villamos, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű;

b) az autóbusz- és trolibuszforgalom zavarása nélkül

ba) ha az autóbusz forgalmi sávot az úttest menetirány szerinti jobb szélén jelölték ki, erre utaló jelzés esetében (117/c. ábra) a kerékpáros,

bb) külön jogszabály alapján rögzített üzemmódú megkülönböztető jelzést adó készülékkel felszerelt

bba) sürgősségi betegellátásra rendszeresített gépjármű,

bbb) hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóság és a tűzoltó egyesületek közvetlen helyszíni beavatkozására rendszeresített gépjárműve,

bbc) a rendőrség közrendvédelmi és közlekedésrendészeti szolgálati ágának közvetlen helyszíni beavatkozásra rendszeresített gépjárműve,

bc) a betegszállító gépjármű,

bd) a személytaxi,

be) a kétkerekű motorkerékpár és a kétkerekű segédmotoros kerékpár

közlekedhet. Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá. Ahol autóbusz forgalmi sáv van, a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz - a bekanyarodás és kikerülés esetét kivéve - csak ebben a forgalmi sávban haladhat.

2013. szept. 11. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

9. § (1) A járműforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülékek:

a)22 az úttest forgalmának irányítására szolgáló fényjelző készülék: három (felül kör alakú vagy nyilat mutató piros-, középen kör alakú vagy nyilat mutató sárga-, alul kör alakú vagy nyilat mutató zöldfényű) lámpából áll, és sorrendben zöld, sárga, piros, majd együtt piros és sárga fényjelzést ad;


(6)29 Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett fényjelző készülék mellett elhelyezett kiegészítő lámpa „BUSZ” feliratú fehér fényjelzést ad - a fényjelző készülék más fényjelzésétől függetlenül -, az autóbusz-forgalmi sávban közlekedőknek tovább szabad haladni.

2013. szept. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
40%
Hűha, sztem ismételd át a kreszt, mert az nem jó ha így vezetsz. Busz lámpánál az mehet, aki a buszsávban van. Ha rollerező kisgyerek áll a buszsávban és felvillan a busz lámpa, akkor az is mehet. Egyébként buszok, megkülönböztető jelzést használó járművek és motorosok használhatják mindenhol, minden esetben. biciklis csak akkor ha azt tábla jelzi. De azok úgyis mindig szabálytalankodnak, nekem az is elég ha lámpa lenne néhányon, leszarom h hol mennek. Persze a buszvezető nem, láttam már h ledudálta a szabálytalanul buszsávban tekerő bringást.
2013. szept. 11. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Köszönöm, az általánosítást. Nem minden biciklis tajparaszt...
2013. szept. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Napkiraly ***** válasza:
bárki használhatja, lényeg hogy ne kapjanak el
2013. szept. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Dreigang válasza:

Ha csak a busz használhatná a sávját, az a bringával ott közlekedőknek (kommandózóknak) még biztonságos is lehetne.

Ha viszont bringásként előznek motorral a kerékpárosok számára is használható (ahol igen, ott burkolati festés is jelzi) buszsávban, az elég kellemetlen, de ha a fehér dízel mercis taxis is centizget halkan hátulról ezerrel az már elég gáz.

Ráadásul nagyon kell figyelni, hogy épp melyik buszsáv vált kiharcolva "bringabaráttá", mert ha az, akkor kötelező is azt használni, és hamar ledudálnak a közsávból a busz elé.

2013. szept. 17. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Tegnap már taxist is láttam ott :D
2013. szept. 18. 07:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!