Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Most akkor ehhez kell jogosítv...

Most akkor ehhez kell jogosítvány vagy nem?

Figyelt kérdés

Most tervezek venni egy elektromos kerékpárt aminek robogó szerű váza van ("Suhanó"). Olvastam, hogy 300W és 45 km/h alatt nem kell rá jogsi...namármost ez a kis gép 300 W-os de a kilóméter órájába 50 km/h van írva csúcssebességnek, én szerintem kizsírozott szakadékba se megy annyival(én eddig 30-ig bírtam felvinni),de ha a rendőr rápillant mégis azt fogja látni...ilyenkor mi van?


ui: [link] egy ilyen lenne az!



2014. júl. 15. 00:54
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
48%
Nem kell jogsi. Zárjuk már le a témát ha lehet. Elég unalmas.
2014. júl. 15. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
A bizonyító jogszabályt várjuk ami kimondja, hogy a fent linkelt elektromos robogó kerékpárnak számít.
2014. júl. 15. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Én azért utánanéztem:


ahogy fent is idézte már valaki:


"r/1.396 Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. A kerékpáron a kerékpárt nem hajtó személy is szállítható erre alkalmas ülésen. A kerékpáron utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhető el."


tehát az a kerékpár amit tudsz tekerni is ha akarsz. Ha nincs pedál, akkor az nem lesz kerékpár soha a büdös életben.


ezzel szemben:


"L1e kategória


kétkerekű járművek legfeljebb 45 km/ó tervezési sebességgel, amelyben a motor:

- hengerűrtartalma legfeljebb 50 cm3 belső égésű motor esetében, vagy legnagyobb folyamatos

névleges teljesítménye legfeljebb 4 kW elektromos motor esetében,"


a 300W belefér a legfeljebb 4kW-ba. Mivel a kerékpár definíció nem illik rá, így ez a nyerő. Tehát én ebből arra következtetek, hogy a fent linkelt pedál nélküli elektromos jármű Segédmotoros kerékpár-nak számít.


de cáfoljon meg aki tud, nem szívózásból, kíváncsi vagyok, hogy mi a valóság, rosszul gondolom e.

2014. júl. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
48%

Kedves utolsó, szövegértés egyes, ha már a jogszabályt sem érted.

Kerékpárnak számít, ha van pedálja(ergo te is tudod hajtani), és a teljesítménye maximum 300W. És mivel ez kerékpárnak számít, így nem kell rá jogosítvány.

Ha a teljesítménye meghaladja a 300W-ot, akkor segédmotoros kerékpárnak számít(M kat. jogosítvány minimum.) A babettát is lehet tekerni, de teljesítménye nagybb 300W-nál, így kell rá jogosítvány, még akkor is, ha csak tekered.

2014. júl. 15. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

ÉS a teljesítménye, nem pedig VAGY.

A jogszabály azt írja, hogy emberi erővel lehet hajtani ÉS nem haladja meg a 300W-ot a motor (ha van). Nem azt írja, hogy vagy ez vagy az.


Nem győztél meg róla, hogy te értelmezted jól a jogszabályt.

2014. júl. 15. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Nah látom jogifórumon is elmagyaráztűk azt amit én, tehát mégse én vagyok a hülye :)


[link]


idézem az egyik kommentet:


"Valószínűleg nem tanultál logikát, így fogalmad sincs arról, hogy a logikai ÉS-sel összekapcsolt feltételeknek hogyan kell teljesülniük ahhoz, hogy ennél a kérdésnél a joghatást kiváltsák vagy sem. Nos, akkor megismétlem, hátha most sikerül:

A kerékpár a jogszabály szerint:

legalább 2 kerekű jármű, ÉS

emberi erő hajtja, ÉS

az emberi hajtást legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti.

Ha a három feltételből bármelyik is nem teljesül, akkor az nem kerékpár, hanem valami más, legnagyobb eséllyel segédmotoros kerékpár, amelynek a feltételei:

legalább 2 kerekű jármű, ÉS

a) legfeljebb 50 cm3 hengerűrtartalmú belső égésű motor hajtja, VAGY

b) legfeljebb 4 kW teljesítményű elektromos motor hajtja, ÉS

max. tervezési sebessége 45 km/h."

2014. júl. 15. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"A jogszabály azt írja, hogy emberi erővel lehet hajtani"


Pontosan, viszont azt nem írja elő a jogszabály, hogy pedállal és lánchajtással kell hajtani! A rollert is emberi erő hajtja, és ha teszel rá egy max. 300 W-os motort, attól még nem lesz segédmotoros kerékpár! Az emberi erővel való hajtás lehetősége megmarad. A kínai elektromos robogókon is emiatt a szabály miatt vannak fent a pedálok.


Viszont ha jobban belegondolsz, akkor csak a pedelec rendszerű kerékpárok maradhatnának forgalomban, hiszen az csak egy rásegítő rendszer, ami nem műlködik ha nem tekered a pedált, és ráadásul alap esetben 25 km/h-nál lekapcsol a rásegítés.


No de mégis mennek a kínai robogók a nyergükben a nagymamákkal, nyugodtan, rendőrök által nem zaklatva.


Még valami: sajnos a jogszabályok csak lassan kullognak a dolgok után! Sok éve léteznek a villogó kerékpáros lámpák, amik csak a közelmúltban kerültek be a KRESZ-be, de az 5/1990 szerint még mindig szabálytalan a villogó lámpa, pláne ha nem a kerékpáron, hanem a kerékpároson van. A KRESZ szerint viszont már az is elég ha a bringáson van a lámpa.

2014. júl. 15. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

a rollerhez:


"Jármű: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is. A mozgáskorlátozottak közlekedésére szolgáló, emberi erővel tolt vagy hajtott kerekes szék és a gépi meghajtású kerekes szék - ha sík úton önerejéből 10 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a gyermekkocsi és a talicska - azonban nem minősül járműnek. Az ilyen eszközökkel közlekedő személyek gyalogosoknak minősülnek."


a kerékpár definíciójánál pedig ott van, hogy jármű. a roller sohasem lesz jármű, így hiába teszel rá sugárhajtóművet, akkor se közlekedhetsz vele a közúton.



Azt azért megnézem, hogy a fenti robogót hajtod te lábbal (mint a gyerekek a játék motort) A fenti jármű nem hajtható emberi erő által, szerintem ez világos.


Az pedig más dolog, hogy a rendőr mennyire ismeri a jogszabályokat, de még ez is a kérdező ellen szólna, ugyanis egy ilyen járműnél jó eséllyel kéri majd a jogsit, illetve kiröhögi amikor azt mondja, hogy ez kerékpár.


persze nem mondom, hogy meg is állítják, azaz "zaklatják", van jobb dolguk is valszeg.

2014. júl. 15. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!