Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Mi történik, ha nem fizetem...

Mi történik, ha nem fizetem az autóm kötelező biztosítását?

Figyelt kérdés
2022. jan. 20. 11:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%
Nem lesz rajta biztosítás, nem közlekedhetsz vele.
2022. jan. 20. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Fedezetlenségi díjat számítanak fel, ami sokkal több, mintha befizetnéd. Ha nem használod, akkor vonasd ki a forgalomból ideiglenesen.
2022. jan. 20. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%
utólag behajtják.
2022. jan. 20. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
December 23-án vettem egy autót, január 14-én kötöttem rá egy biztosítást... 14 ezer forint volt a fedezetlenségi díj és 15 ezer a negyedévre...
2022. jan. 20. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
#4 Hogy írattad át? Ott kérik a biztosítás megkötéséről a visszaigazoló kódot…
2022. jan. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
De nem is használom az autót hónapok óta, mivel totálkárra törtem. Azt hittem abból egyértelmű hogy ha nem fizetem, akkor nem kell. Nem lehet lemondani valahogy? Most valami plusz csekket is kiküldtek az ezévi egész éves biztosítási csekk mellé.
2022. jan. 20. 18:57
 7/12 A kérdező kommentje:
Mivel egy éves adagokban fizettem idáig
2022. jan. 20. 18:58
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

✎ [De nem is használom az autót hónapok óta, mivel totálkárra törtem. Azt hittem abból egyértelmű hogy ha nem fizetem, akkor nem kell.]


Ki van vonva véglegesen a forgalomból? Gondolom, nem. Ki van vonva ideiglenesen a forgalomból? Gondolom, nem. Te vagy a nyilvántartásba bejegyzett üzembentartója? Gondolom, igen.

Ha ezek bármelyikét nem találtam el, akkor nincs biztosítási díj fizetési kötelezettséged; tisztázni kell a biztosítóval, hogy akkor miért küldtek mégis csekket.

Azt te tudhatod, hogy mit tartalmaz a másik csekk. Nem szoktak csak úgy csekket küldeni, hogy ne törődj vele mi az, nem tartozik rád, csak fizess. Ha a csekkből nem is derül ki, kellett, hogy kapj értesítést, felszólítást, nem tudom én, mit.


Ami egyértelmű, az az, hogy nyilvántartás szerint forgalomban levő autóra az üzembentartónak kötelessége gépjármű-felelősségbiztosítást kötni és azt díjfizetéssel fenntartani. Amennyiben ideiglenesen ki van vonva a forgalomból, akkor a kivonás időtartamára szünetel a díjfizetési kötelezettség. (Az ideiglenes kivonást kezdeményezheti hatóság – pl. nem kerül megfizetésre a gyorshajtás miatt kiszabott közigazgatási bírság –, és kezdeményezheti az üzembentartó is – általa megadott naptól általa megadott napig; a kezdőnap nem lehet korábbi, mint az ügyintézés napja, és a befejezés napja nem lehet későbbi, mint a kezdőnaptól számított egy év. A kivonási kérelem ismételhető. Az eljárási illetéke 2300 Ft. Személyesen kormányablakban, okmányirodában intézhető, de online is intézhető.)


Az esedékes biztosítási díjat az esedékességtől számított 60 napon belül meg kell fizetni. Ezt a 60 napot türelmi időnek nevezi a vonatkozó törvény, ezalatt fennáll a biztosító helytállási kötelezettsége, azaz, él a biztosítás, és a türelmi időn belül történő megfizetésnek nincs semmilyen következménye.

Ha a türelmi időben nem kerül megfizetésre az esedékes díj, akkor a 61. napon a biztosító díjnemfizetés miatt felmondja a biztosítást.

Mivel a türelmi időben készen állt akár kártérítésre is, követelheti az erre az időre arányos díj megfizetését.

A szerződés felmondása után nem lesz kötelező biztosítás az autón. A nyilvántartás szerint forgalomban levő autóra, a szerződéssel nem fedezett napokra fedezetlenségi díjat tartanak nyilván; a felgyűlt összeget az a biztosító köteles az első díjjal együtt legfeljebb 30 napon belül beszedni, amelyikkel az illető 5 éven belül kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást köt. A napi fedezetlenségi díjakat itt nézheted meg: [link]


Díjnemfizetés miatt megszűnt biztosítás után, biztosítási éven belül csak annál a biztosítónál lehet új szerződést kötni, amelyiknél a biztosítás díjnemfizetés miatt megszűnt.

2022. jan. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó a részletes választ! Így már értem. Valószónű fedezetlenségi díjat számoltak fel. Viszont akkor az ez éves biztosítást már nem kell kifizetnem remélem, mert megszűnt. Jól értem? Ki fogom vonatni akkor ideiglenesen a forgalból, aztán majd meglátom véglegesen-e.
2022. jan. 20. 22:23
 10/12 anonim ***** válasza:
Ha totálra van törve add le bontóba, akkor nem kell utólag befizetni. Pontosabban, ha megszűnt díjnemfizetés miatt, és újrakötöd, akkor azzal együtt kell befizetni minden hátralékot.
2022. jan. 21. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!