Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Hogy váltsák biztosítót?

Hogy váltsák biztosítót?

Figyelt kérdés

Biztosítót szeretnek váltani ugy hogy az uzembetartoit is atiratom másra.

Ennek mi a lépése pontról pontra?

Elsonek az uzembetartoit bekell vinni a kormanyablakhoz Es aznap a szerződést felmondani vagy hogy?

Online szeretnem a masikat megkötni


2023. okt. 17. 12:07
 1/10 anonim ***** válasza:

Az üzembentartói az ugyanolyan mint az adásvételi, csak a papíron mást ixeltek be. Onnantól ezen a vonalon neked semmi dolgod. Aki lesz az üzembentartó, neki kell bemenni a kormányablakba, és a nevére csináltatni egy forgalmit, illetve még aznap mikor megírjátok a szerződést, akkor kell kötnie a biztosítást.

Te pedig a saját szerződéspéldányoddal bemész a biztosítóhoz, vagy lejelented online, hogy eladtad, így felmondod a szerződést.

2023. okt. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szval az uzembetartoit ha megírtuk azzal bekell menni a kormányablakhoz a forgalmival együtt ,Es ha megvan az uj forgalmi akkor bontom fel a jelenlegi biztosításomat,Es lehet kotni az újat igaz?
2023. okt. 17. 12:31
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem kell megvárni a körmányabalkos ügyintézést, mehettek külön-külön is ügyet intézni. Üzembentartói szerződés hivatalos irat, nem kell megvárni azt, hogy bejegyezzék kormányablakban az üzembantartó bejegyzését.
2023. okt. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha úgy akarsz biztosítót váltani, hogy nem legkésőbb 30 nappal az évforduló napja előtt az évforduló napjára mondod fel a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (KGFB) és kötsz másik biztosítónál szerződést az évforduló napjától kezdődően, akkor hiányzik a történet második része: mint tulajdonos visszaveszed magadhoz az üzembentartói jogot; ehhez új KGFB-t kötsz másik biztosítóval; hogy online, az, mindegy. (Ennél korlát, hogy ha díjnemfizetés miatt mondták fel a KGFB-d, akkor biztosítási éven belül csak azzal a biztosítóval köthetsz új szerződést, amelyik díjnemfizetés miatt felmondta a szerződést; de ilyenről nem írtál.)


Ha csak annyi lesz, amennyit írtál, hogy mint tulajdonos átadod az üzembentartói jogot, akkor arra a járműre csak az új üzembentartó köthet KGFB-t, ez egyben kötelezettsége is.

KGFB-t kötnie és fenntartania az üzembentartónak kell. Ha valaki tulajdonos és üzembentartó is egyben, akkor üzembentartóként köt KGFB-t, üzembentartóként a gépjárműadó alanya, és üzembentartóként kapja az esetleges, a vezető távollétében vagy felvétel alapján kiszabott pótdíjat, pénzbírságot.

A tulajdonjoggal együtt kapott üzembentartói jogod egy vagyoni értékű jog, és mint ilyen, értékesíthető, ajándékozható. Ha átadod, akkor más lesz az üzembentartó, nem te, így te nem leszel KGFB kötésre és fenntartásra kötelezett. Sőt! Nem üzembentartóként nem is köthetsz, és nem is tarthatsz fenn KGFB-t. Az új üzembentartó bejegyzésével, a szerződésen szereplő átadás napjától megszűnik a KGFB-d, ha nem jelented be sehová, a nyilvántartótól kapott elektronikus értesítés alapján a biztosító akkor is megszünteti a biztosításod, erről, a bonus-malus besorolásodról, kármentességről vagy ha van, akkor a káreseményről igazolást küld, és ha túlfizetésed keletkezik, azt visszautalja.


Annyiban téved az 1-es válasz írója, hogy a gépjármű üzembentartójának személyében bekövetkezett változást a jármű tulajdonosának kell bejelentenie az okmányirodában. Erre meghatalmazást adhat, a meghatalmazott lehet az új üzembentartó is, akkor mehet ő intézni az ügyet: [link]

A bejegyzéshez az új üzembentartónak KGFB szerződéssel kell rendelkeznie, ha még nincs (a biztosítónak 15 napja van a szerződésajánlat adatainak ellenőrzésére), akkor az azonnal kapott szerződésajánlat igazolást is elfogadják.

Amennyiben nem egyenesági rokonod, nem is házastársad, nem is testvéred, akkor a bejegyzéshez vagyonszerzési illetéket kell fizetni; ez összegszerűen a negyede annak, amit akkor kéne fizetni, ha a tulajdonjogot is megkapná.

Mindenképp meg kell fizetni az ügyintézés során kiállított és átadott, az új üzembentartó nevére szóló forgalmi engedély hatezer forintos illetékét.

A bejegyzett üzembentartó válik a gépjárműadó alanyává (alapesetben egész évre az a gépjárműadó alanya, aki január első napján a bejegyzett üzembentartó, de ha ideiglenesen kivonatná a forgalomból, akkor az év hátralevő részére ő válna a gépjárműadó alanyává; ha január első napján ő lesz az üzembentartó, akkor jövő egész évre ő lesz az adókötelezett); ő és csak ő intézkedhet a jármű ideiglenes forgalomból történő kivonásáról és újbóli forgalomba helyezéséről, ha adódik a vezető távollétében vagy felvétel alapján kiszabott pótdíj, pénzbírság, akkor azt az objektív felelősség miatt az üzembentartó kapja.


Az átadott üzembentartói jogot a tulajdonos bármikor egyoldalúan visszaveheti; ehhez KGFB szerződést kell kötnie és meg kell fizetnie a nevére kiállított új forgalmi engedély hatezer forintos illetékét.

2023. okt. 17. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Annyiban téved az 1-es válasz írója, hogy a gépjármű üzembentartójának személyében bekövetkezett változást a jármű tulajdonosának kell bejelentenie az okmányirodában"


Jelen esetben szerintem totál feleslegesen írtál litániát, és egy üzembentartó bejegyzéséshez meg nem kell a tulajdonos. Én ugyanis voltam üzembentartó, gyanítom te nem. Szinte ugyanaz az ügymenet mintha vennél autót, csak a szerződésen nem adávételi, hanem üzembentartói szerződés van a fejlécen, meg nem kell eredetiségvizsga, de ugyanúgy az üzembentartó intézi a saját oldalát, mert az ő részére állítják ki az új forgalmit. Tulaj meg vagy bemegy leadni a saját példányát, vagy nem, ez már csak az ő dolga, nem fogják érte megbüntetni ha nem. Apám kocsiját használtam 2 évig üzembentartóként, én intéztem az új forgalmit, ő nem jött velem, következő évben így is már én kaptam az adópapírt a kocsira.

2023. okt. 18. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

// 5-ös válasz írója! (07:37)


Jó ideje üzembentartója vagyok az autómnak. Idős emberként a tulajdonjogot átadtam a fiamnak, hogy ha meghalok, akkor az autómmal kapcsolatban semmiben sem függjön attól, hogy mikorra lesz hagyatéki végzés; majd ő nekem adta az üzembentartói jogot, hogy amíg élek, semmi gondja ne legyen az autóval.


Változnak a jogszabályok, az, hogy hogyan volt, amikor te vagy mi intéztük az ügyet, nem jelenti, hogy ugyanúgy van minden.

Amikor én adtam a tulajdonjogot és utána a fiam adta át nekem az üzembentartói jogot, a tulajdonjog átadáshoz kellett eredetiségvizsgálat. Nem tudhattuk, hogy utána két hónappal úgy módosítják a jogszabályt, hogy egyenesági rokonok közti tulajdonosváltáskor nem szükséges eredetiségvizsgálat. Az engedményt később kibővítették házastársra és testvérre is. A jelenleg hatályos rendelkezéssel szemben nem hivatkozhatok arra, hogy nem érvényes, mert másképp volt, amikor én intéztem, mi intéztük.

(Más ügyek, de változott: csak az üzembentartó vonathatja ki ideiglenesen forgalomból az autót, a tulajdonos nem. Évek óta egy alkalommal nem csak hat hónapra, hanem egy évre is ki lehet vonatni. Egy ideje az első vezetői engedélyes Magyarországon vezethet a nyilvántartásba történt bejegyzéstől, azaz, a vezetői engedély igénylésétől, nem kell megvárnia a vezetői engedély megérkezését. „D” kategóriás képzéshez egy ideje nem feltétel a „C” kategóriás vezetői engedély, elegendő a „B” kategória is. Ez csak néhány változás az utóbbi időből; amelyekkel szemben nem érvényes, hogy „én jobban tudom mi van most, mert amikor én csináltam, akkor így vagy úgy volt”.)


A 4-es válaszban ott van a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárság tájékoztatójának az elérhetősége; olvashattad, ha nem nézted meg, olvashatod, hogy gépjármű üzembentartójának személyében bekövetkezett változást a jármű tulajdonosának kell bejelentenie. Kiemelt, vastagbetűs szöveg, gondolom azért, hogy feltűnjön a változás. Helyette megbízottja is intézheti.

A nyilvántartást vezetők jogalkalmazók, hatályos jogszabályok alapján dolgoznak.

„1. § d) üzembentartó személyének változása: a járműnyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonosa vagy a képviseletében eljáró személy által kezdeményezett közlekedési igazgatási eljárás, amely az üzembentartó adatait tartalmazó forgalmi engedély kiadására irányul”.

304/2009. (XII. 22.) Korm. rendelet hatályos szövegéből.

2023. okt. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#6 Az ugye megvan, hogy a tulajdonos alap esetben üzembentartó is? Mert szerintem te ezt kereved. Ha neveden van egy jármű, és eladod, akkor mint tulajdonos/üzembentartó, neked is be kell menni szólni, hogy eladtad, ahogy a vevőd is bemegy az okmányirodába, és ő fogja intézni úz új forgalmit, törzskönyvet, meg ezekért ő fog fizetni.


Te itt most rohadtul kötöd az ebet a karóhoz, hogy ha marad a tulajdonos nevén az autó, de valakinek átadják használatra az autót, vagyis más lesz az üzembentartó, akkor is a tulajdonos fizesse a kötségeket, pedig gyakorlatban nem így van. Ti csináltatok egy komplex dolgot, ott lehet együtt voltatok a fiaddal, de ha csak simán átadtad volna neki üzembentartóira az autót, akkor neked nem kellett volna bemenni az okmányirodábam csak megírjátok az üzembentartóit, azzal és az anyakönyvi kivonattal igazolva kiállítanak a nevére egy új forgalmit.

Ez a gyakorlati menete, és én már azután csináltam mikor nem kellett eredetiségvizsga.

2023. okt. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

↑ 7 (18:11): „Az ugye megvan, hogy a tulajdonos alap esetben üzembentartó is?” Igen, még emlékszem rá, hiszen ezt írtam a 4-es válaszban: „A tulajdonjoggal együtt kapott üzembentartói jogod egy vagyoni értékű jog, és mint ilyen, értékesíthető, ajándékozható.”. Ha alapesetben nem rendelkezne mind a két joggal, hogyan tudná átadni az üzembentartói jogot?

Példálózhatsz az eladással, de nem ugyanolyan a kettő ügyintézése. Eladásnál elkülönül: két eltérő ügyintézés az eladó és a vevő tennivalója, míg az üzembentartó személyében történő változás bejegyeztetése egyetlen ügyintézés.

Senki és semmi nem tiltja, hogy a tulajdonos meghatalmazással megbízza az üzembentartót a bejegyzés intézésével, hogy az új üzembentartó fizesse az illetékeket. Ettől még önmaga jogán nem intézheti az üzembentartó. Látszólag velem vitatkozol, de a hatályos jogszabályi rendelkezést és az annak alapján készült ügyintézési tájékoztatót, ügyintézést vitatod.


(„valakinek átadják használatra az autót, vagyis más lesz az üzembentartó”. Nem vagyis, mert más a használatba adás és más az üzembentartói jog átadása.

Használatba adás a Közúti Közlekedési Törvényben meghatározottak szerinti adatokat tartalmazó, a használatba adó és más természetes személy vagy nem természetes személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt megállapodása. A magánokirat vagy melléklete szerinti időponttól tekinthető élőnek. Nem kerül a közúti közlekedési nyilvántartásba, és a feltételeket a magánokirat, vagy ahhoz melléklet szerződés tartalmazza.

Az üzembentartó személyének változásához kiállított teljes bizonyító erejű magánokirat csak akkor lép érvénybe, ha bejegyzésre kerül a közúti közlekedési nyilvántartásba. Az üzembentartással kapcsolatos jogokat, kötelezettségeket, felelősséget nem a magánokirat tartalmazza, hanem jogszabályok írják elő.)

2023. okt. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Látszólag velem vitatkozol, de a hatályos jogszabályi rendelkezést és az annak alapján készült ügyintézési tájékoztatót, ügyintézést vitatod."


Te meg azt vitatod, hogy én mikor üzembentartóira vettem apám autóját, akkor csak én voltam ott egymagam. Nem kellett meghatalmazás se, mivel ott volt az üzembentartói szerződés, ami két tanús hivatalos irat.

Te itt mindenfajta jogszabályokra hivatkozol, mert szófosásosd van, én meg a saját ügyintézésemre, és ez egy sima üzembentartói volt, nem olyan katyvasz mint amit te csináltál a fiaddal.

Ennyi!

2023. okt. 18. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
9! Nem vitatom, hogy hogyan intézted, hiszen éppen azt írtam, hogy nem mérvadó, hogy valamikor mi volt, további példákat is soroltam, hogy mik változtak az utóbbi 1-2 évben. A kérdező nem akkor tudja intézni, amikor te intézted, vagy én intéztem.
2023. okt. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!