Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Átiratásnál lejár az időm...

Átiratásnál lejár az időm kapok büntetést?

Figyelt kérdés
Az lenne akérdésem, hogy vettem egy autot egy ismerősömtöl, aki motort cserélt benne, és még folyik a bepapirozás az uj motorrol, (tipusazonos csak más a motorszám), de közbe nekem fogynak a napjaim az átiratásra, és már igy is átléptem a 15 napot jelenleg 24. napnál járok, ő még nem jelentette le az autót, de én már kötöttem rá biztositást, kaphatok büntetést vagy hogy vagy ez a büntetés, hogy nem iratom át bizonyos időn belül

2015. aug. 31. 03:25
 1/3 anonim ***** válasza:

igen.


a törvény nem sorolja a mentességeket. 15 nap, oszt jónapot.

2015. aug. 31. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem törvény, hanem a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet szól erről, amely a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról rendelkezik.

[link]

(Éppen holnaptól – 2015. szeptember 1-től – lesznek változások a rendeletben; de a vonatkozó részekben nem. Ezért a IX. 1-től érvényes változatot linkeltem; látható, hogy egyik vonatkozó bekezdésnél sincs olyan kék-számos megjegyzés, ami az utóbbi néhány héthez képest módosulást jelentene.)


„87. § (1) A tulajdonjog-változást a közlekedési igazgatási hatóság nyilvántartásba veszi, amelyről törzskönyvet állít ki, ha kérelem, és a csatolt, illetve bemutatott okiratokban foglaltak megfelelnek az e rendeletben előírtaknak.”

(4) A közlekedési igazgatási hatóság a járművet hivatalból, határozattal kivonja a forgalomból, és ezt a tényt a döntés jogerőre emelkedését követően nyilvántartásba bejegyzi, ha a nyilvántartás szerinti tulajdonos bejelenti, hogy a járművet elidegenítette vagy a közlekedési igazgatási hatóság egyéb okból észleli ezt a változást, és

a) az új tulajdonos a bejelentési kötelezettségének a jogszabályban megjelölt határidőn belül nem tett eleget, valamint a bejelentést az arra történő felhívás kézhezvételét követően 5 napon belül nem pótolja, vagy az utólagos bejelentés során hitelt érdemlően nem igazolja, hogy a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentési kötelezettségének önhibáján kívüli okból nem tudott eleget tenni, …”


Mint írtad, az eladó sem jelentette be, tehát kicsi az esély, hogy a hatóság tudomására jut. Bár, azt is írod, hogy kötelező gépjármű felelősség biztosítást megkötötted. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala a gépjármű nyilvántartást rendszeresen összeveti a biztosítók adataival. Igaz, hogy ennek elsődleges célja a biztosítás nélküli járművek kiszűrése, de lehetséges, hogy más célú adatösszevetést is végeznek. Így, tudomásukra juthat a változás.


„102. § (1) Ha a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzője a bejelentési kötelezettségét annak keletkezésétől számított 15 napon túl, késedelmesen teljesíti, a közlekedési igazgatási hatóság a tulajdonjogot bejegyzi a nyilvántartásba, a forgalmi engedély, valamint a törzskönyv kiadására intézkedik, egyben a szabályszegés tényéről értesíti a szabálysértési hatóságot.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben értesíti a mulasztási bírság kiszabása érdekében az adóhatóságot.”


A forgalomból kivonásnál lehetőséget ad a jogszabály a kimentésre (önhibáján kívüli ok), de a mulasztási bírságnál nem említ kivételt. A NAV az átírási illetékkel kapcsolatos mulasztás miatt szabja ki a mulasztási bírságot. Két okból is teheti, egyrészt a bejelentés miatt nem történt meg határidőre a bevallás, másrészt a megfizetés sem. Mindez, határidőn belüli átíratásnál, az átírást végző hivatalban, automatikusan megtörtént volna.

2015. aug. 31. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

1 ez azért nem teljesen igaz.

Én úgy vettem autót, hogy az okmányirodában derült ki, hogy foglalás van a kocsin. Mint kiderült, NAV. És az is kiderült, hogy jogtalanul van rajta.

Több mint 1 hónap volt, mire elintéztük, hogy levegyék róla azt, amit rá sem tehettek volna.

Ettől függetlenül senki nem büntetett, mert kértünk az okmányirodában egy papírt, hogy mi szerettük volna átíratni, csak rajtunk kívülálló okok miatt nem sikerült.


Kérdező, nemhogy fogynak a napjaid, már rég elfogytak!

Nyilván beleírtátok a szerződésbe, hogy te úgy vettél autót, hogy nem az eredeti motor van benne. Bár ezt illik az eladónak lepapírozni, és úgy eladni. Okmányirodában érdeklődj.

2015. szept. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!