Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Kötelező biztosítást vissza...

Kötelező biztosítást vissza kell mondjam akkor is, ha ugyan meg lett kötve de nem lett befizetve? (Emiatt meg is szűnt)

Figyelt kérdés
Kb egy fél éve vásároltam egy autót amire kötve lett egy kötelező biztosítás. Meg is kaptam a csekket de nem volt pénzem, és a gépjárművet sem használtam így nem lett befizetve. Majd kaptam egy késedelemről szóló értesítést aminek a díja 10e Ft volt. Ezt befizettem, de a biztosítást nem. Majd küldtek egy levelet, hogy megszűnt a biztosításom. Most megválok ettől az autótól, mert kb kétszer ha használtam mióta megvan. Annyi lenne a kérdésem, hogy így is jelezni kell a biztosító felé, hogy nincs szükségem a továbbiakban a biztosításra, vagy azzal a levéllel már amúgy is megszűnt a biztosításom amit kiküldtek így már nem foglalkoznak velem?

2017. jún. 28. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
vedd fel velükna kapcsolatot, mert van a fedezetlenségi díj, ami a be nem fizetett biztosítási időszakra szól
2017. jún. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Kötelező biztosítást csak akkor mondhatsz vissza, ha eladod az autód, vagy átíratod más üzembentartóra. Az a gond, hogy ezt most megszívtad, mert olyan nincs, hogy nem fizetem a biztosítást, mert nem használom az autót. Illetve de: ha kivonatod ideiglenesen a forgalomból és erről tájékoztatod a biztosító is. Ha nem ez történt, akkor a nem fizetett díjat be kell majd fizetned és a biztosítatlan napokra pedig fedezetlenségi díjat fognak kiszámlázni. Minél előbb értekezz a biztosítóddal, mert ketyeg az óra.
2017. jún. 28. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
** egyet kihagytam: évfordulóval is fel lehet mondani
2017. jún. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy jársz-e vele, és mennyit, az mindegy. Ha az autó nincs kivonva a forgalomból, akkor fizetni kell rá a kötelező felelősségbiztosítást + baleseti adót + gépjárműadót. (2300 Ft eljárási illetékért kivonathattad volna a forgalomból, egy alkalommal legfeljebb hat hónapra, ami megismételhető. Akkor, a kivonás időtartamára – ha bejelentetted volna a biztosítónál és az önkormányzatnál a kivonás tényét - a fentieket nem kellett volna fizetni. Persze, akkor nem volna szabad közlekedni az autóval.)


► Törvény rendelkezik a KGFB-ról, a „2009. évi LXII. törvény a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról” című. ◄

[link]


► A biztosításod megszűnt, de a biztosítási kötelezettséged nem, amíg te vagy az autó üzembentartója, és forgalomban van. ◄

„3. § 34. türelmi idő: a díj esedékességétől számított hatvannapos időszak, melynek a díj megfizetése nélkül történő leteltével a szerződés - amennyiben egyéb okból még nem szűnt meg - díjnemfizetéssel megszűnik”


► A gépjármű nyilvántartást és a biztosítási nyilvántartásokat negyedévente összevetik, akkor kiderül, hogy nincs kötelező biztosítás az autóra: ◄

„45. § (2) Ha a járműnyilvántartás és a kötvénynyilvántartás kötvénynyilvántartó szerv általi negyedéves összevetésével, vagy az ellenőrzésre jogosult hatóság eljárása során megállapítást nyer, hogy a gépjárműre nincs érvényes biztosítási fedezet, a kötvénynyilvántartó szerv, illetve a hatóság értesítése alapján az üzemben tartó lakóhelye (székhelye) szerinti illetékes járási hivatal a külön jogszabályban meghatározott módon - az 57/A. § (1) bekezdésének megfelelően mentesített gépjárművek kivételével - a gépjárművet kivonja a forgalomból.”


► Az elmaradt biztosítási díjat követelheti a biztosító: ◄

„20. § (1) A biztosítási díj a kockázat viselésének időtartamára előre illeti meg a biztosítót.

(2) A biztosító a kockázatviselése megszűnése napjáig járó biztosítási díj megfizetését követelheti.”


► A biztosítással nem fedezett időszakra fedezetlenségi díjat kell fizetni. Ez a felmondás utáni naptól indult. ◄

„22. § (1) Az üzemben tartó köteles a fedezetlenségi díjat megfizetni.

(2) A teljes fedezetlenségi díjat azon biztosító köteles kiszámítani és beszedni, amely az üzemben tartóval a fedezetlenség időtartamát követően szerződést köt. A fedezetlenségi díj kiszámítása során a biztosító az utolsó öt év fedezetlenségének időtartamát veheti figyelembe.

(3) A biztosító a fedezetlenségi díjat az arról történt tudomásszerzést követően haladéktalanul köteles kiszámítani.”


A fedezetlenségi díjat napokra számolják. Függ a gépjármű típusától és teljesítményétől. A 2017-es díjakat itt nézheted meg: [link] És, ahogy a táblázat tetején szerepel, nem tartalmazza a baleseti adót, azaz 30%-ot még hozzá kell adni.


Nem tudom mi lehetett az a 10-ezer Ft; bármi is, igen kevés.

2017. jún. 28. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

El lesz adva. És nem lehet tudni, hogy mennyit kell fizessek majd? Vagy csak annyit kell kipengessek amennyi napot eddig nem fizettem ki? Most mondok egy vakot:

Ha 50 napja van megkötve és még egy árva forintot sem fizettem, majd úgy döntök hogy megszüntetem akkor csak 50x kell kifizessem a biztosításom napi díját (tehát amit eddig is be kellett volna), vagy még azon felül is számíthatok + költségre? És ha igen arra mennyire fog rámenni a gatyám?

2017. jún. 28. 12:58
 6/8 A kérdező kommentje:
#4 Ó köszi, még pont nem láttam a hozzászólásod. Egyszóval ki kell fizessem azt is amit eddig nem fizettem + a fedezetlenségi díjat ami 44kwos autóval számolva 390Ft/Nap. 5-6 Hónapra az kb 65-70ezer Ft + az kötelező biztosítás alapból ami fél évre 45 ezer. Ha jól értelmezem. Bocsi az értetlenséget, de eléggé laikus vagyok ilyen téren.
2017. jún. 28. 13:05
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
igen, sajnos jól számolsz
2017. jún. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
"majd úgy döntök hogy megszüntetem" - Ahogy előttem is írtak, nem dönthetsz úgy, csak ha eladod az autót, vagy évfordulókor, de akkor másikat kell helyette kötnöd.
2017. jún. 30. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!