Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Jogosítványhoz alkalmassági...

Jogosítványhoz alkalmassági vizsgálaton, ha kiderül hogy színtévesztő vagyok, továbbküld az orvos szemészetre?

Figyelt kérdés
Ilyenkor automatikusan menni kell szemészetre is, vagy csak ráírja a lapra hogy nem lehet hivatásos jogsim és ennyi?

2020. jan. 22. 15:12
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Mégis minek mennél a szemészetre? Nem gyógyítható, legalábbis nem tudok róla.
2020. jan. 22. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Remélhetőleg semmiért én sem látnám értelmét, de nem tudom hogy mi ilyenkor az eljárás
2020. jan. 22. 15:33
 3/4 anonim ***** válasza:

hát azért a háziorvos nem feltétlenül szemész (van olyan, az én háziorvosom például fül-orr-gégész), de a lényeg, hogy nem szemész minőségében van ott, tehát nem ártana ha elküldene szemészhez, hogy legyen egy szakvélemény amit szemészszakorvos csinált.


én elég erős szemüveges vagyok és mindig elmegyek szemészhez a jogsi érvénesítés előtt, mert tudom hogy a háziorvosom úgyis elküldene. Megspórolok egy utat. Szokta is kérni a szemészeti leletet.


Van színtévesztő ismerősöm akinek van jogsija, de nem hivatásos, csak 101-es. Hogy a 102-est megadja-e így az jó kérdés.

2020. jan. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kérsz, vagy 2. alkalmassági csoportút. [*¹]


1. alkalmassági csoport esetén, látás vonatkozásában, az alkalmasság megállapításához, szó sincs a színlátásról. Lehet teljesen színvak, tévesztheti a pirosat a zölddel stb. Az 1. alkalmassági csoportú vizsgálat kérése esetén a háziorvosom elő sem veszi az Ishihara könyvet; minek?

2. alkalmassági csoport esetén, látás vonatkozásában, az alkalmasság megállapításához, ez is szerepel: „A színlátás zavara esetén az egészségi alkalmasság szemész szakorvos véleménye figyelembevételével állapítható meg.” . Tehát, elküld szemészorvoshoz. Nem azért mert gyógyítható (# 1-es válasz 2020. jan. 22. 15:16), hanem ő tudja megállapítani az alkalmasságot, alkalmatlanságot.


┌─ *¹

3. § (1) A közúti járművezető-jelöltet és a közúti járművezetőt az előzetes, az időszakos vagy soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálat alkalmával az alábbi két csoport valamelyikébe kell sorolni:

a) az 1. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: KR.) 2. melléklete szerinti „A1” kategóriába, „A2” kategóriába, „A” korlátozott kategóriába, „A” kategóriába, „B1” kategóriába, „B” kategóriába, „BE” kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni;

b) a 2. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki

ba) a KR. 2. melléklete szerinti „C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni,

bb) a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak, függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától.

(2) Az egészségi alkalmasságot arra a csoportra vonatkozóan kell megállapítani, amelyre azt az orvosi vizsgálaton megjelent személy kérte. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozóan alkalmasnak minősített személy nem folytathat olyan járművezetői tevékenységet, amelyhez a 2. alkalmassági csoport szerinti egészségi alkalmasság megállapítása szükséges. A 2. alkalmassági csoportba sorolt személyt, egészségi alkalmasságának megállapítása esetén, alkalmasnak kell tekinteni az 1. alkalmassági csoport tekintetében is.

(3) Az egészségi alkalmassági vizsgálatot az 1. mellékletben foglaltak alkalmazásával kell végezni.

(4) Ha az 1. melléklet adott kérdés vonatkozásában a 2. alkalmassági csoportba tartozók részére nem állapít meg szigorúbb rendelkezést, a 2. alkalmassági csoportba tartozóknak az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó rendelkezéseknek kell megfelelniük. ─┘

↑ Ez, és az itt említett alkalmassági követelmények elolvashatók a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló 13/1992. (VI. 26.) NM rendeletben.

A rendelet hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] , vagy

itt: [link]

2020. jan. 22. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!