Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Amennyiben van egy útelágazás...

Amennyiben van egy útelágazás főútvonalon, itt ugye, ha kanyarodok balra, akkor a szembe jövőnek elsőbbséget kell adnom, viszont a kis ívben ugyanarra kanyarodónak kell?

Figyelt kérdés
A kérdésem igazából bonyolult kicsit, de van, mikor ugye a kis ívben kanyarodó szemből érkező autónak is van elsőbbségadási kötelezettsége, közvetlenül amikor kanyarodik az adott útra. Itt leginkább az autópályára való felhajtót értem. Mivel, ha szemből nem jön jármű, akkor én ugyebár lekanyarodhatok, de innen hogyan tovább? Sok helyen raknak elsőbbségadás kötelező táblát a kis ívben kanyarodónak, közvetlenül a felhajtó előtt, azonban sok esetben nincs. Tehát, ha mondjuk szemből nem jön semmi, én bekanyarodok, akkor onnantól elvileg szerintem nekem van már elsőbbségem, hisz az én utam egyenesen visz tovább, aki pedig érkezik kanyarodik (nyilván jobbra) mivel szembe nem lehetséges.
2021. júl. 7. 10:10
 1/6 anonim ***** válasza:
70%
Ilyen esetekben egyértelműen ott van a tábla, ami jelzi. Ha jól értem, amire gondolsz, akkor ilyen esetekben mindig ott láttam egyértelműen a táblát.
2021. júl. 7. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A KRESZ-ben lapozd fel a kanyarodási szabályokat. Főútvonalon, ha csak sima kereszteződés, akkor a szemből jövő, jobbra kanyarodónak nincs külön táblája! CSak akkor, ha egy ún. kanyarodó sávba érkezik, ami aztán megszűnik.
2021. júl. 7. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ilyen helyre gondolsz, ügye?

[link]

Itt a jobbra kanyarodónak elsőbbséget kell adni.

Ha nem lenne macisajt, akkor ő mehetne előbb.

2021. júl. 7. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Sajnos ez nincs egységesen táblázva az országban, így bizony van olyan kereszteződés, ahol a jobbra kanyarodónak ott a macisajt, máshol meg nincs. Előbbi esetben nyilván te, a balra kanyarodó mehetsz előbb, utóbbi esetben pedig ő, a jobbra kanyarodó.


De bármelyik pozícióban is vagy, mindig számíts ilyen helyen arra, hogy a másik fél elszúrja vagy leszarja az elsőbbségadási kötelezettségét.

2021. júl. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha olyan helyekről beszélsz, mint amit a #4-es linkelt, ott már elhagytad a kereszteződést, amikor jobbról becsatlakozik a kanyarodó út.

Itt figyelned kell rá, hogy van-e macisajtja a jobbról jövőnek. Ha nincs, akkor jobbkészszabály. Nem árt a fékkészenlét sem, ha esetleg kijönne amikor táblája van.

A legtöbb ilyen helyen amúgy van tábla. Most nem is tudok felidézni olyat, ahol nincs .


A másik eset, amikor egy kereszteződésben egymással szemben álltok, majd kanyarodtok (nem kanyarodó főútvonal egyik oldal sem).

Ilyen esetben meg kanyarodási szabály, a jobbra kis ívnek van előnye.

2021. júl. 7. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja, és van még olyan eset, ahol látszólag feleslegesen van kint a macisajt a jobbra kanyarodónak, hiszen saját sávba érkezik. Pl. mint itt:

[link]


Ez úgy tudom azért van, mert ha pl. hó lepi az utat (és felfestéseket), és egy sávra szűkül a forgalom, akkor a jobbra kanyarodónak elsőbbséget kell adnia.

2021. júl. 7. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!