Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Mozdonyvezető alkalmassági...

Mozdonyvezető alkalmassági hogyan van?

Figyelt kérdés

A jogszabályban a látást illetően ez a két pont olvasható:


"Egészségi alkalmasságot kizáró, korlátozó állapotok, fogyatékosságok és betegségek előzetes egészségi alkalmassági vizsgálatok során (BNO X.)


Abban az esetben tekintendő alkalmasságot kizáró vagy korlátozó oknak az e mellékletben szereplő állapot, fogyatékosság vagy betegség, ha annak stádiuma közvetett vagy közvetlen következményeként a vizsgált személy munkavégzése a vasúti közlekedés biztonságát, saját életét vagy testi épségét veszélyezteti.


[...]


h) astigmia, anisometriopia, ha annak mértéke meghaladja a 2,0 dioptriát"


-----


"3. melléklet a 203/2009. (IX. 18.) Korm. rendelethez *


A) Előzetes egészségi alkalmassági vizsgálatnál megkívánt érzékszervi alkalmassági követelmények


II. munkaköri csoport esetében


[...]


1. Látási követelmények:


[...]


b) szemüveg: +3,0 D-ig, -5,0 D-ig terjedő szférikus és/vagy cylindrikus üveg;"


-----


Most akkor azt nem értem, hogy a -2.00 cilinder (asztigmiám van és pont ekkora mértékű) az kizáró ok vagy csak korlátozó tényező? Mert számomra ez nem egyértelmű. A mellékleteknél pedig már egyáltalán nem is írja az asztigmiát, csak a sima szemüvegdioptriát.


És ha kizáró ok, akkor mi alapján döntik el, hogy nekem tényleg -2.00 vagy azt meghaladó cilinderre van szükségem? Csak mert ugye optikában a gép lehet, hogy nagyobb értéket dob ki (vagy kisebbet), de azt utána kézzel még finomítják, mert lehet, hogy szubjektíven én soknak (vagy kevésnek) érzem azt, amit a gép megállapít. Tehát akkor most értitek, hogyan veszik ezt figyelembe, amikor kizárásról döntenek?



2021. nov. 26. 16:55
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Egyébként azt sem értem, hogy a cilinder miért kizáró vagy korlátozó tényező. Annak idején, amikor a jogszabály született elhiszem, hogy nem tudták korrigálni jól ezt a látáshibát, de manapság már eléggé meghaladott ez a dolog. Asztigmiám van ugyan, de mind szemüveggel, mind kontaktlencsével annyira tökéletesre korrigálták, hogy semmilyen látáshibám nincsen és a korrigált visusom is túl van minden határon (látom a táblán a legalsó sorokat is)...
2021. nov. 26. 16:58
 2/14 anonim válasza:
28%
Sajnos nem lehetsz mozdonyvezető
2021. nov. 26. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Voltál már orvosi vizsgálaton?

Ha igen és eltanácsoltak akkor a határozat ellen fellebezhetsz.

Ha nem voltál még, akkor teljesen felesleges itt a laikusoktól a szakértés. Menj el orvosira és meg fogják mondani hogy mi van.


De ha már laikus szakértés :D

"meghaladja a 2,0 dioptriát"

Tehát 2,1-től nem jó, a 2,0 még igen - szerintem.


A két melléklet pedig az alábbiakban tér el. Lásd 9. §.

A 2. mellékletben azok vannak felsorolva amik miatt nem vagy minősíthető. Tehát ha az itt felsoroltaknak kötül nálad van valami, akkor nem vagy alkalmas. Pont.

A 3. mellékletben pedig a minősítés van. Tehát ha x értéked nem jó II. csoportba, attól még III. csoportba lehetsz alkalmas.


De ha annyira nagyon szeretnél mv lenni akkor műtesd meg a szemed. Nekem volt több kollégám is akik szódásszifon szemüveggel lettek mv-k aztán megműttették.

Ha nincs lóvé akkor vegyél fel rá kölcsönt. A fizetésből hamar vissza lehet adni.


9. § (1) Az előzetes vizsgálat alapján a munkavállaló - a rendelet 3. melléklet A. pontjában meghatározott feltételrendszer figyelembevételével - általános egészségi, érzékszervi és pszichés állapota alapján, valamint a fizikai, kémiai, biológiai, pszichés, pszichoszociális kóroki tényezők megítélésénél e rendelet és a vonatkozó külön jogszabályok figyelembevételével kerül minősítésre.

(2) Nem minősíthető az adott munkakör ellátására alkalmasnak az a munkavállaló, aki a rendelet 2. mellékletében felsorolt, olyan egészségi alkalmasságot kizáró betegségben vagy fogyatékosságban szenved, amely az adott munkakör egészséget nem veszélyeztető és biztonságos ellátását nem teszi lehetővé.

2021. nov. 26. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Nem voltam, mert most nem indul tanfolyam. Talán jövőre... De nem tudom érdemes-e várni rá, mert ha nem vagyok alkalmas, akkor csak elmegy az idő vele.
2021. nov. 26. 18:12
 5/14 A kérdező kommentje:

"Tehát 2,1-től nem jó, a 2,0 még igen - szerintem."


Igen, csak épp ez az, hogy például gép kiírja, hogy 2.5 cilindert mér, de nekem az szubjektíven túlkorrigált, ezért csak végül 2.0-át vagy 1.75-öt írnak fel... Szinte mindig ez van, hogy a gép által kidobott adat nem precíz.

2021. nov. 26. 18:13
 6/14 anonim ***** válasza:
59%
Akkor keress fel egy foglalkozás-egészségügy orvost és kérd meg hogy nézze meg a papírjaidat.
2021. nov. 26. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Kerestem, nem tudott mit mondani rá, mondván, hogy nem az ő hatóköre megítélni az alkalmasságot. :D
2021. nov. 26. 18:19
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Ja értem.

Akkor itt hívd fel valamelyiket:

[link]


Hát ez a gépes dolgot meg nem tom mennyire számít ha úgysem az van felírva és nem azt hordod.

Lehet mégiscsak a műtét lesz a megoldás ha nagyon szeretnél éjszaka szar mozdonyokon a hidegben rázatni a valagad :D

2021. nov. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi. Mentek a zöld kezek!
2021. nov. 26. 18:36
 10/14 A kérdező kommentje:
Egyébként a műtétet nem fogom bevállalni, mert 1) még nem állt be a szemem és nem vállalják be, 2) nem vállalom a komplikációkat. :) A mai kontaktlencsék már olyan tökéletesen korrigálják a látást, hogy semmi értelme nincs ezt kizáró oknak tekinteni. Én azon a véleményen vagyok, hogy ez egy beragadt jogszabály lehet a régi időkből, szóval inkább változtatni kellene rajta. De ha nem lehetek mozdonyvezető, akkor nem leszek, ennyi.
2021. nov. 26. 18:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!