Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Változott a kresz? Kereszteződ...

Változott a kresz? Kereszteződésben balra kanyarodva elsőbbséget kell adnom az engem előző autónak?

Figyelt kérdés

Egy éve van jogsim, de soha életemben nem hallottam még ilyet.

Egy csoportban leírta valaki, hogy balra kanyarodott egy kereszteződésben, szabályosan kivárta amig a szemből érkezők elhaladnak, majd balra fordult. Ekkor belécsapódott a mögüle érkező motoros, és az autóst tették felelőssé.


Nem értem, basszus útról lekanyarodo autós elé nem mehetek, nem kezdhetek előzésbe, tiltja a kresz. Egy éve még igy volt.

Ez konkrétan a kereszteződésben való előzés. Tilos. Nem előzhetem meg azt aki balra akar kanyarodni indexelve.


2021. dec. 18. 02:34
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:

Az útba torkollik menetirány szerint balról egy út, végén stop táblával. Arra az útra akart rákanyarodni balra a vezető a foutvonalrol. Megállt, a felezővonalhoz húzódott, indexelt.

Ebben a helyzetben egy évvel ezelőtt még csak a szemből érkezőket kellett megvárni és fordulhatott balra. Ilyenkor a motorsnak tilos balról kikerülnie, kizárólag jobbról.


De a kommentelők fele azt állítja, hogy az előzést megkezdő motort is meg kell várnia mielőtt balra fordul hiába nem jönnek szemből. Szerintem meg a motorosnak kizárólag jobbról szabad kikerülni az autós.


Tényleg rosszul tudom? Megváltozott a kresz? Ez iszonyúan balesetveszélyes

2021. dec. 18. 02:38
 2/19 A kérdező kommentje:
Onnantól, hogy én kiraktam az indexet, hogy balra szeretnék fordulni senki nem előzhet balról. Jobbról ki lehet kerülni. Így tanították a kreszben. Ez nem változhatott meg, mert az balesetveszélyes.
2021. dec. 18. 02:46
 3/19 A kérdező kommentje:

Hozzáteszem 2020 júniusában amikor csináltam a kreszvizsgát ez egy 3 pontos kérdés volt: az adott szituációban kinek kell elsőbbséget adnia?

a helyes válasz az volt, hogy a szemből érkezőknek. Tehát aki szemből érkezik és vagy bekanyarodik (neki jobbra, nekem balra) akkor kanyarodás szabálya szerint én vagyok a második, ha meg egyenesen halad tovább akkor meg azért. Ők elmentek, én balra fordulhatok.

2021. dec. 18. 02:49
 4/19 anonim ***** válasza:
93%
Nem változott, ez továbbra is úgy van hogy tilos előzni balra indexelő járművet, ugyanakkor meg kell győződni balra kanyarodáskor, hogy nem előznek. Nekem is majdnem lett ebből balesetem, de mivel utolsó pillanatban megláttam, hogy előz a parasztja balról amikor balra kanyarodok, visszarántottam a kormányt, így nem lett baj. Ha baleset lett volna akkor 50-50, az előbbiek miatt.
2021. dec. 18. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Jólvan akkor megnyugodtam. Az oké, hogy ha valaki megkezdi az előzést akkor én nem kanyarodhatok elé. Az más. A fent leírt szituban pedig a sofőr már állt egy ideje idexelve várakozva a szemből érkezőkre, majd ők elfogytak és elindult.


Ez ellent mond a józan paraszti ésszel. Nem fogod eléhajtani annak aki balra kanyarodik. Őbalra kanyarodik én jobbról kerülöm ki. Ilyen egyszerű.

2021. dec. 18. 03:01
 6/19 A kérdező kommentje:
FÉLREÉRTÉSEK MIATT: a szitu az, hogy már állt és indexelt balra. (Ilyenkor nem előzheti meg senki balról, mégis ő volt a hibás. Miért? több autó is állt már mögötte, mert nem tudták kikerülni jobbról, erre jön egy motoros és iszonyat sebességgel beleszáll a balra kanyarodóba a szembesávban)
2021. dec. 18. 03:06
 7/19 anonim ***** válasza:
27%
A balra kanyarodó könnyebben meg tud győződni róla, hogy nem előzik, mint a motoros aki annyit lát hogy áll a sor, akár az is lehet hogy a balra kanyarodó mögötti autó közel áll hozzá és eltakarja az irányjelzőt, meg ugye az is lehet hogy elakadásjelzőt használ, azt sem látja a motoros ha vannak a balra kanyarodó mögött. Ugyanazt látja mintha balra kanyarodna. Hosszú kocsisor után ha még gyorsan is megy a motoros, esélye nincs lelassítani, mire meglátja az irányjelzőt.
2021. dec. 18. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
25%
Na meg mi van akkor ha a balra kanyarodó szabálytalanul a sáv közepén áll meg és a mögötte levő pedig előre látás szándékából a felező vonalnál? Se nem lehet látni az irányjelzőt, nem is lát hátrafele pl. sötétben a balra kanyarodó. Ilyen kis hiba, mekkora balesetveszélyt tud előidézni…
2021. dec. 18. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
83%

31. § Bekanyarodás

(6) A balra bekanyarodó jármû vezetõje párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha meggyõzõdött arról is, hogy balról jármûvének elõzését vagy kikerülését másik jármû nem kezdte meg.

2021. dec. 18. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Tény, hogy talán az egyik legtöbbször figyelmen kívül hagyott szabály ez, de a KRESZ évtizedek óta tartalmazza az általad említett tilalom mellett (!) azt is, hogy balra kanyarodás előtt meg kell győződnöd arról, nem kezdtek-e téged előzni, kikerülni. Ez eddig is így volt!
2021. dec. 18. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!