Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Kanyarodás szabályakor,...

Kanyarodás szabályakor, amikor elsőbbséget adunk a gyalogosnak, akkor mikor kanyarodhatunk be a kereszteződésbe?

Figyelt kérdés

Amikor balra kanyarodunk nagy ívben, olyankor jön egy gyalogos, neki elsőbbséget adunk. Mikor bekanyarodunk a kereszteződésbe, akkor már a kereszteződésben megállva, megadom neki az elsőbbséget, un. a kocsi előtt elmegy kb. 2 méterre, vagy megvárom a kanyarodott útról míg átsétál, majd mikor már nincs kinek elsőbbséget adni, se gyalogos, se autós, akkor elindulok.


Tegyük fel, jön a gyalogos és még a szemből érkező autó, jócskán messze van, vagy még nem is látom, h jönne. Így bemegyek a kereszteződésbe, megállok 2 méterre a gyalogostól, (tudom, kereszteződésbe úgy hajtunk be, ha látjuk, hogy onnan ki is tudunk jönni, de itt ebben az esetben is igaz?), de közben jön egy másik gyalogos, aki szintén idő míg átmegy, de már addigra odaér egy kocsi szemből, és így ő nem tud miattam elmenni.

Itt én vagyok a hibás? Nem is kellett volna befordulnom? Vagy szerencsétlen eset a szemből jövő szempontjából, hogy ő is vár miattam?



2022. máj. 13. 20:29
 1/9 anonim ***** válasza:
17%
Rákanyarodsz az útra, közvetlenül a zebra előtt megállsz. Ha csak nem kamiont vezetsz, az egyenesen közlekedők elférnek az úton mögötted. Tehetség kell ennyire nem érezni az autó nagyságát. :D
2022. máj. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
75%

Mi az, hogy "hibás"?


Ez egy közlekedési szituáció, ebben nincs "hibás".

2022. máj. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
81%
Nekem épp volt ilyen szituációm, az oktatóm részletesen elmondta, mi a szabály. Ha elkezdesz A útról B útra balra nagy ívben kanyarodni, nem állhatsz meg amiatt az A úton, csak a B-n, hogy elengedd a gyalogost, ha ott van annyi hely. Ha nem tudsz teljesen lemenni az A útról, hogy elengedd a gyalogost, akkor nem kezdheted meg a kanyarodást sem. Ha nem adsz elsőbbséget a gyalogosnak, azért van bukta, ha megállsz a kereszteződésben és akadályozod a szemből jövőt, az meg azért bukta.
2022. máj. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, főleg a 3. válaszolónak.

Értem, világos.

2022. máj. 13. 21:51
 5/9 anonim ***** válasza:
81%
Az a baj, hogy ez a valóságban nem mindig ilyen egyszerű. Oké, bele sem hajtasz a kereszteződésbe ha látod, hogy van gyalogos átkelés B úton, de ezer olyan helyzet van amikor nem látod előre, parkoló autók, hatalmas bokrok vagy bármi miatt. Csak akkor szembesülsz vele amikor már ott vagy. Es lehet olyan kicsi a kereszteződés, hogy ha elengeded a gyalogost, akkor a kocsid segge belóg a kereszteződésbe és nem tud tőled elmenni a másik autós
2022. máj. 13. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Tegyük hozzá, hogy a közlekedés ilyen, alkalmazkodni kell a kialakult helyzethez. Ha látom, hogy valaki áll keresztben előttem, akkor nyilván nincs mit tenni, megvárom míg elmegy onnan és ha tudok haladok tovább.
2022. máj. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nyilván a lehetőségekhez képest nem kell feltartani a forgalmat sehol, de ez ne mindig lehetséges.

Az elsőbbség azt jelenti, hogy nem kényszerítheted HIRTELEN fékezésre vagy irányváltoztatásra a szemből jövő autót. Ha te épp gyalogosokat engedsz át, amíg ő a távolból megérkezik, akkor így járt, majd szépen lelassít, vagy ha kell megáll vagy kikerül.

2022. máj. 14. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak lámpás kereszteződésnél van az, hogy a szabad jelzés tartama alatt el is kell hagyni. Máshol nem hiba a „beragadás”. Sőt, forgalmi okból a zebrán is meg lehet állni.

A gyalogost a zebrán átkelésben zavarni sem szabad. Nem mondok ellent önmagamnak? Nem. Ugyanis az elsőbbség, az egyszerre történni akaró, de lehetetlen események megoldása. Ha nincs gyalogos, elakadok a forgalom miatt, megállhatok a zebrán, ha nincs ott gyalogos. Ha később érkezik, akadályozhatom.

Ha balra akarok kanyarodni, mindenképpen elsőbbsége van a gyalogosnak. De ez nem kell helyben maradnom a kereszteződés előtt. Begurulhatok a középvonalig, ha a szemből érkező, egyenesen haladókat nem akadályozom.

A jobbra kanyarodót is meg kell várnom, a balra kanyarodó esetében meg egymás előtt, vagy mögött megyünk el.

Az nem indokolatlan akadályozás, ha gyalogosnak elsőbbséget adok. Ha helyben állok, az mire jó? A mögöttem lévők jó eséllyel nem tudnak engem kikerülve tovább haladni. Ha bemegyek középig, akkor igen, és szabályos is.

Ha a sávok, a hely geometriája engedi, akkor indokolt a kereszteződésben megállás.

A gyakorlat meg olyan, hogy nem is tudsz mást tenni. Ha szabályos, ha nem az.

Kétszer kétsávos út, kanyarodósávokkal, mindkét irány.

A zebrának zöld. Ezzel egy időben zöld nyíl jelzéssel lehet jobbra kanyarodni, illetve szemből zöld nyíl jelzéssel balra.

Tehát miközben a gyalogosnak szabad jelzése van, a párhuzamos irányokból azzal egy időben kanyarodhatnak az autók. Itt nincs is olyan, hogy csak a gyalogosnak van zöld.

És ki is használják. Nyilván nem hajtasz közéjük, de amikor tilosra vált a zebrának a lámpa, még ott vannak a gyalogosok. Az utolsó mögött még el tudsz menni, mielőtt megindulna a keresztező forgalom.

Ha maradtál a lámpád alatt, akkor éjfélig ott állhatsz, mert nappal soha nincs, olyan, hogy egyetlen gyalogos sem akarna átmenni.

2022. máj. 14. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Az utolsó válaszolónak nagyon köszönöm!

Nagyon jó érvekkel és példákkal, még ez a mostani kérdésemen kívűl is biztos megválaszoltál párat, az biztos.

Köszi! ;)

2022. máj. 14. 20:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!