Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Szerinted van értelme az...

Szerinted van értelme az elsősegélynyújtó tanfolyamnak és vizsgának? (jogosítvány)

Figyelt kérdés

Én egy részről hasznosnak találom, csak egy gond van vele: nekem már vagy 20x megmutatták, hogy hogyan is kell valakit lélegeztetni és szívmasszázst adni, még sem tudom megcsinálni. Ennélfogva totál értelmetlen volt azt a vizsgát letenni, mert nem tudnék ilyen helyzetben mit csinálni. A másik meg, hogy vannak olyan esetek, amiket nem mindenki bírna úgy végig nézni sem. Szerencsére én jól bírom a vért (bár nem tudom, hogy éles helyzetben hogyan reagálnék), de ismerek olyat, aki egy csepp látványától is rosszul lesz.

Illetve nem tudom mennyire néztétek a tételeket a vizsgára, de azoknak a 70 %-a még csak nem is autós sérüléssel kapcsolatos (pl ilyen, hogy szomszédja fűrésszel vágott a lábába). De ilyen formán akkor inkább lenne amúgy is kötelező egy ilyen tréning és ne csak a jogsihoz kötnék, mert úgy talán több értelme lenne. Arról nem is beszélve, hogy írja, hogy milyen eszközöket használjak. Az egy dolog, hogy a kocsiban mi van, de megyek az utcán és ott látok egy ilyet, honnan fogok odaszülni 2 db 3szögletű kendőt, meg steril gézlapot, gézpólyával stb? Nem érzitek, hogy most jelenleg inkább a pénzlenyúlásról szól és nem az életmentésről?


2011. nov. 21. 10:50
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem van értelme. Eleve a magyarok jelentős részének van jogosítványa, ha feltételezzük, hogy akinek van jogosítványa, az tud elsősegélyt nyújtani, akkor szinte mindig van az utcán olyan, aki tud elsősegélyt nyújtani.

Ha valakit az utcán ér baleset, akkor megpróbál az ember becsöngetni valahová vagy leinteni egy kocsit, annak van elsősegélydoboza. Máris van anyag.


Szerintem az elsősegélynyújtás nagyon fontos dolog, csak az a baj, hogy az emberek nem veszik elég komolyan. Többször hallottam a mentőket nyilatkozni, mindig azt mondták, hogy az autóbalesetek halálos áldozatainak a száma legalább a felével csökkenthető lenne, ha legalább egy ember tudott volna a sérültnek elsősegélyt nyújtani. Ez erősen meggondolandó, emberek ezrei halnak meg amiatt, hogy nem értünk az elsősegélyhez.


Emiatt én inkább azt tartanám jónak, ha kötelező lenne az elsősegélyvizsga ötévenkénti megújítása. Pl. úgy, hogy 5 év után kap az ember 365 napot, hogy letegye, ebben az esetben a vizsga ingyenes. Ha nem sikerül, akkor újra el kell menjen oktatásra (ez már fizetős, tehát az embernek érdekében áll, hogy le tudja tenni elsőre a vizsgát), és ha a 365. nap végéig nem sikerül vizsgát tenni, akkor amíg nem sikerül, addig felfüggesztik a jogosítványát.

Aki a 6. év után sem tett egyáltalán vizsgát, annak is felfüggesztik a jogosítványát, kötelezik a vizsgára, amiért fizetnie kell.

Talán abszurdnak hangzik, és nem tudom, mennyire lenne anyagilag veszteséges a dolog, de így a legtöbb embernek viszonylag friss tudása lenne (vizsga előtt legalábbis feleleveníti az anyagot), ezáltal pedig sok halálesetet lehetne megelőzni.

2011. nov. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Szerintem így szinte a világon semmi nincs, hogy a jogsihoz kötelező, mivel k.b. semmi köze hozzá, vagyis pont, hogy annyi köze van hozzá, mint minden máshoz (azaz elég sok - ha valaki megy az utcán, ugyanúgy találkozhat ilyen esetekkel, de akkor is, ha otthon van). Fontos lenne, hogy tudjanak az emberek elsősegély nyújtani, viszont úgy kellene, hogy a tanulóknak az általános 7. és/vagy 8. osztályában hetente lenne egy elsősegélyórájuk, és így nem csak, hogy meglenne ugyanaz, ami most van (mert a "B"-s jogsihoz 8 általános kell), hanem az ÖSSZES többi ember is részesülne ugyanabban a képzésben, így máris jobban állna Magyarország az elsősegélynyújtási oktatásban részesültek arányával kapcsolatban. Biztos nem rossz business, mert minden jogsit akaró illetőnek be kell fizetnie azt az 5500 forintot, de mondom, ennyi erővel tanítsák meg iskolában, abba nem hal bele senki, sőt, még többet dolgot is el tudnának sajátítani egy év alatt így, mint a 3-6 alkalmas tanfolyamon, és biztos, hogy lennének olyanok, akiknek még tetszik is a dolog, netán megjön a kedvük, hogy többet tudjanak róla, vagy esetlen abban a körben helyezkedjenek el.
2011. nov. 21. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Nincs semmi értelme, mert egyrészt 1 év múlva úgyis elfelejted, másrészt olyan helyzetbe én nem mernék hozzányúlni a sérülthöz, nehogy én öljem meg... Persze azért börtönbe nem kerülsz, de viszont a tudattal egy életen keresztül birkóznod kell.
2011. nov. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Van értelme, még ha nem is fogsz senki újraéleszteni az út szélén, elég sok "alap" ellátásról lesz a delikvensnek valami kis fogalma. Azok közül , akik nem vettek részt semmilyen tanfolyamon, minimum a felük biztosan nem tudja hogyan látná el akár magát egy "közepes" sérülés esetén, mik a teendők vérzéseknél, töréseknél, zúzódásoknál etc... Ennyiből mindenképp hasznos ( és nem csak a közlekedésben, hanem a mindennapokban).
2011. nov. 21. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A helyzet az hogy amit felettem 2 vel írt egy válaszoló igaza van!


Én annó segédmotoros fizsgát tettem 2001 ben és 2000 ben meg csináltam ezt a vöröskeresztes cuccot!

A jogsihoz kelett de csak egyszer kell megcsinálni utána mehetsz bármilyen kategóriára én is az idő alatt le tettem vagy 8 kategóriát.


13 évesen csináltam meg.. baromira nem érdekelt az egész de meg kelett csinálni.

Sok értelme nem volt akkor sem ez már jó 11 éve csináltam, és már rég elfelejtettem az egészet..


Stabilan oldalfektetni nem tudnék senkit pedig tanultuk!

Az egészből annyi maradt meg bennem, mivel ez vizsga kérdésem volt..

Hipot vott a nő öngyilkossági szándékból mit kell vele csinálni és mit nem?


Mentőt hívni és hánytatni tilos ennyi meg volt egy másik f@sz kérdés azon meg is buktam ..

autóbuszmegállóban összecsukló személyt lát mit kell vele csinálni?


Mentőt hívni le fektetni, és feje alá puhát tenni ha van.. táska kabát stb..


Nincs értelme ugyan is a hülyeségeket tanítják csak egy komoly balesetbe nem tudsz csinálni semmit csak mentőt hívni!


Ha hozzá nyulsz lehet hogy sz@rt csinálsz neki, én hozzá nem nyulnék mondjuk akit elgázoltak mert lehet gerincsérült hozzéá nyulsz el törik a gerince és nesze neked nagy segítség.


NEM SZABAD! MENTŐT KELL HÍVNI!

Amit a tanfolyamon tanultok felejtsétek el ugy ahogy van nincs értelme bele folyni!


2 dolgot csinálhattok ami kötelességetek is!


1=Helyszín bíztosítás

2=Mentők értesítése

2011. nov. 21. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
na hát éppen erről beszélek, amit kedves utolsó írtál :) tulajdonképpen, ha mondjuk a tanrendbe be lenne építve, mondjuk heti 1 órában két évig (esetleg filozófia, meg etika helyett), akkor biztos többet tudnánk segíteni, de az a 2-3 alkalmas "tanfolyam" ahol egyébként egyetlen egyszer mutatták meg, hogy ja különben van ilyen, hogy 3szögletű kendő, hát sz@rt sem ér. Én sem mernék semmit sem csinálni, pláne olyannal, akinek gerincsérülése vagy bármi ilyesmije lehet, ja és azt is hozzátenném, hogy Győrfi Pál múltkor nyilatkozta is, hogy csonttörés gyanús baleseteknél inkább ne csináljunk semmit, mert több kárt okoz, csak hívjuk a mentőket ( nyilván, ha valaki elájul ott sok kárt nem lehet okozni, ha az ember kicsit is megmozdítja, de egy súlyosabb balesetnél még lehet, hogy a segítő kerül bajba).
2011. nov. 21. 18:39
 7/17 anonim ***** válasza:

Tény: jobb lenne beépíteni valóban az általános iskolai képzésbe.


Tény: jelenleg a magyar emberek nagy része nem tud/nem akar elsősegélyt nyújtani, és egyáltalán nem is érdekli.


Tény: a baleset utáni első 10 percben megpecsételődik az áldozat sorsa. Vagy túléli, vagy belehal. A mentő kb. 10 perc után ér ki. Tehát rajtad fog múlni az élete, mert ha nem csinálsz semmit, szinte biztos hogy belehal.


Tény: sok ember azért hal meg, mert nem kapott szakszerű elsősegélyt.


Tény: sajnos az elsősegély oktatás is rossz sok helyen, nyűgként kezelik, és csak azért tolják le, mert kötelező.


Nekem nagyon nagy szerencsém volt, állat jó oktatóm volt, nagyon sok és jó dolgot mondott.


Valóban elfelejti az ember, ezért néha magától frissíteni kell az emlékeket, én kb 2-3 havonta átismétlem a legfontosabbakat:



Én azt gondolom, hogy azokat az hétköznapi esetket kell feltétlenül tudni, ami nem bonyolult, viszont életmentő lehet:

- ha nem lélegzik, akkor szívmasszázs, és le kell szarni akármilyen törése van, ha nincs keringés, akkor 5 percen belül ígyis úgyis meghal


- ha lélegzik, és nincs törése, stabilba dobni. ha törése van (főleg ha talán gerinc, akkor én telefonos segítséget kérnék...)


- ütőeres vérzés: végtagot emelni, nyomáspontot nyomni, nyomókötést tenni rá, akár a ruhádból, mindegy a lényeg hogy ne vérezzen el. Szintén percek alatt bele lehet halni...


Az összes többi már kevésbé súlyos. Persze kérdés hogy valós szituban ezekhez menynire lenne lélekjelenlétem, de szerintem belefognék.


Az is hozzátartozik a dologhoz hogy éveken, évtizedeken keresztül túl bonyolították az egész dolgot. Légzés, pulzus vizsgálat, a stabilt is kétszer túl komplikálták. Ma már sokat egyszerűsítetek az egészen ami jó, sokkal könnyebben eldönhető hogy mit is csinálj. Régen paráztatták az embereket a szívmasszázsal, hogy eltörheted a bordáját. Ki az aki ezek után nekiállna? Senki.


Ma az az álláspont, hogy szard le ha esetleg törik a bordája, csinálni kell, mert különben belehal. Melyik a jobb? Törött bordával túléli, vagy ép bordával belehal?


Szóval sokat egyszerűsödött és sok dolgot most már egyértelműbben kezelnek. De aki még a bonyolult korszakban tanulta, abban a régi beidegződéseket már soha senki nem fogja kiiktatni...

2011. nov. 22. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ja és a mentősök mondták most szombaton hogy állítólag ha élő embernek adsz szívmasszázst akinek még van keringése, az elvileg nem hal bele...
2011. nov. 22. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

én örülnék, ha lenne egy kicsit szakszerűbb oktatás ebből, az ember nem csak a kocsiban találkozik ilyennel, velem is előfordult már, hogy megvágtam itthon magam stb és mire kórházba ér az ember akár el is vérezhet, ha nem teszik ott helyre a dolgokat. Csak az a gond, hogy egyenlőre az állam sem veszi komolyan. A jelen állásban inkább lenyúlásról szól, mintsem hogy életmentésről.


Egyébként én épp ma voltam vizsgázni, ezért is tettem fel a kérdést, hogy vajon ki hogyan vélekedik róla. Sikerült, én 6-nak mentem be és ebből 4-et buktattak. Eggyel nem tudom mi lett. Bár megmondom őszintén én két bukást láttam és ebből az egyik teljesen jogos volt, gyerek ilyet adott elő, hogy eltört lábat sínbe teszi. VB-nek kikerekedtek a szemei, hogy ő vajon mindig hurcol magával sínt? És annak ellenére, hogy a VB nagyon elnéző volt, mert próbálta kihúzni harapófogóval belőle , sík hülye volt a gyerek. Én mondjuk jó tételeket kaptam, pedig egyedül készültem fel, nem jártam tanfolyamra, (az az, hogy jártam, csak nagyon régen és semmi nem maradt meg), videókból meg egy bővített változatú könyvből készültem fel.

2011. nov. 22. 13:31
 10/17 anonim ***** válasza:

# 4/9 es hozzá szoló vagyok! :)


Igen általános iskolába kellene ezt tanítani, meg középsulikban sem ártana..

De nem csak az első segélyt hanem a kresz órákat is be lehetne tenni.. 2 osztályfőnöki meg 2 - 3 tesi meg 2 rajz óra mi a francnak?


Helyette lehetne elsősegély meg kresz oktatás is a gyerekeknek !


Egyébként meg ha van egy baleset, akkor kapásból ott vannak 30 an majd figyeljétem meg és abból a 30 ból 25 órvos. :))


Ergó Buszvezetésem során, pont elöttem borult fel egy autó át ment a csaj a piroson az audi meg jött az alagút írányából vagy 80 al kapásból felborította a kis ford kát! :D


A vendéglődől és a közértből 20 an rohantak ki az első mi volt?

10 en vissza fordították az autót csajjal meg utasával együtt amugy az volt a mákjuk hogy be voltak közve.. tehát a fordkát egy mozdulattal vissza bukfenceztették.. :DDDD


A csaj csak nézett olyan volt mint a vidámparki játék.. hozzá teszem karcolás nélkül meg uszta mindenki a balesetet.


Menetrendszerinti busszal voltam, megkérdeztem kell e segíteni? Be szoltam a diszpécsernek és el jöttem mert nem kelett senkinek segítség vannak ilyen humoros balesetek is. :)


Azon a 3-4 alkalmas elsősegélyen senki nem fog meg tanulni semmit, én például életembe előszőr ott a tanfoylamon láttam elsősegély dobozt meg jód ampullát..


Szerintem ez nem marad meg senkiben.. elfelejti mindenki ezért nem érdemes belefolyni ahogy mondtam is.


Mentőt kell hívni helyszíntbiztósítani abból nem lehet baj.


Azért elő sem állíthat senki.. te a tudásodnak meg tetted amit kelett.


1984 elött a jogsihoz nem is volt kötelező ez a vöröskeresztes tanfolyam ezt onnan tudom hogy volt olyan f@szi akinek 84 elötti volt a BCE jogsija ment D re és kelett neki vöröskeresztes vizsgát tennie.. :D


És elötte már vagy 20 éve vezetett.. Na ennyit erről igaz régen kevesebb volt a baleset, de meg tudták oldani a helyzetet mindig..


Itt nem az elsösegély miatt van a baj a nagy tejesítményű autók csinálják a bajt mindig.. és aki gyengébb autóba üll annak általába annyi..


Régen nem volt vészes a dolog mert két trabant ütközött vagy két zsiguli ki tudtak szálni belőle az emberek 95% ában..

2011. nov. 22. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!