Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha lejárt a megyei autópálya...

Ha lejárt a megyei autópálya matricám és áthaladtam 2 kamera alatt is akkor az 2x 15 ezer forint büntetés lesz?

Figyelt kérdés
Személygépkocsival 2 kamerába bele mentem, és haza felé is mert itthon néztem meg van e matrica rajta, erre nem volt, és erre lennék kíváncsi

2019. máj. 27. 20:54
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

Csak egyszer, de abban se lennék biztos.

Ismerősöm így járt, nem jött semmi.

Másik azonnal vett másikat, aztán beküldte.

Elengedték neki így.

2019. máj. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Miután észrevettem én is így jártam el, vettem egy egy éves megyeit, gondolod ha küldenek csekket, akkor ezzel tudok kukackodni hogy észlelés után rögtön vásároltam rá jegyet?
2019. máj. 27. 21:44
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Ha az első kamera alatti áthaladás után 1 órán belül megvetted a matricát akkor nem kapsz büntetést!
2019. máj. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem az 2x15 ezer lesz, ha kapsz csekket. A felhajtás utáni egy órás szabály nem vonatkozik a megyei matricára, utólag csak országossal lehet kompenzálni. Nem hinném, hogy attól elengedik a büntetést, hogy utána vettél másikat.

Egyébként nem tudom, tudod-e, de az éves megyei matricák a következő év január 31-ig érvényesek, szóval ha valóban lejárt a tiéd, akkor az már egy ideje érvénytelen.

2019. máj. 27. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
87%

A kérdés és a hozzáfűzött kiegészítés sem tartalmazza a kamerák alatti áthaladás időpontjait, még viszonylagosan sem.

Nincs szó arról, hogy a kérdező útközben vásárolt volna matricát. 2*2, azaz összesen 4 esetről van szó, amikor az oda-vissza úton érvénytelen matricával közlekedett ellenőrző helyeken.

Megyei matricáról lévén szó, azt gondolom, hogy ugyanazon a napon volt az oda-vissza út, de ez csak tipp.


Feltételezve, hogy a kérdező által tudott helyeken jól működött az ellenőrzés:

• „A̲ ̲j̲o̲g̲o̲s̲u̲l̲a̲t̲l̲a̲n̲ ̲ú̲t̲h̲a̲s̲z̲n̲á̲l̲a̲t̲é̲r̲t̲ ̲m̲e̲g̲á̲l̲l̲a̲p̲í̲t̲o̲t̲t̲ ̲p̲ó̲t̲d̲í̲j̲ ̲r̲e̲n̲d̲s̲z̲á̲m̲o̲n̲k̲é̲n̲t̲,̲ ̲n̲a̲p̲t̲á̲r̲i̲ ̲n̲a̲p̲o̲n̲k̲é̲n̲t̲ ̲l̲e̲g̲f̲e̲l̲j̲e̲b̲b̲ ̲e̲g̲y̲s̲z̲e̲r̲ ̲s̲z̲a̲b̲h̲a̲t̲ó̲ ̲k̲i̲. E̲g̲y̲s̲z̲e̲r̲ ̲v̲á̲l̲i̲k̲ ̲e̲s̲e̲d̲é̲k̲e̲s̲s̲é̲ ͢a͢ ͢j͢o͢g͢o͢s͢u͢l͢a͢t͢l͢a͢n͢ ͢ú͢t͢h͢a͢s͢z͢n͢á͢l͢a͢t͢ ͢ miatt megállapított pótdíj, több egymást követő jogosulatlan úthasználat észlelése esetén, ha az első és az utolsó - nem egyazon naptári napon történt - észlelés között nem telt el 60 percnél több idő, és sem az első észlelés, sem pedig az utolsó észlelés napján nem állapított meg további jogosulatlan úthasználatot a díjellenőrzést végző szervezet.” ← 36/2007. (III. 26.) GKM rendelet az autópályák, autóutak és főutak használatának díjáról 7/A. § (4)

Kérdező, az időpontok ismeretében megtudhatod, hogy szükség lehet-e több pótdíj fizetésére.


• Ha annyi idő telt el az utak, és így az ellenőrzések közt, hogy akár kettőnél több pótdíjat kell fizetni (vagy korábbi ilyen eset miatt érkezik pótdíj), akkor kérni lehet a pótdíj-maximalizálást. „Ha ugyanazon jármű vonatkozásában kettőnél többször kerül megállapításra a jogosulatlan úthasználat ugyanazon üzemben tartó vagy tulajdonos (jelen bekezdés alkalmazásában a továbbiakban együtt: üzemben tartó) terhére, a jogosulatlan úthasználat miatt megküldött első pótdíjfizetési felszólítás kézbesítésének napjától számított 75 napon belül az üzemben tartó kérheti a kérelem alapjául szolgáló jogosulatlan úthasználatot követően az első pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételéig vagy a kézbesítési fikció beálltáig keletkezett pótdíjfizetési kötelezettség maximalizálását két, a járműre irányadó alap pótdíj vagy különbözeti pótdíj összegére.” ← 36/2007. (III. 26.) GKM rendelet az autópályák, autóutak és főutak használatának díjáról 7/A. § (12)


(((Nem témája a kérdésnek, de válaszban van olyan kijelentés, hogy „A felhajtás utáni egy órás szabály nem vonatkozik a megyei matricára, utólag csak országossal lehet kompenzálni.”

Nincs ilyen megkötés a jogszabályban. Az ezt tartalmazza: „nincs helye továbbá a jogosulatlan úthasználat miatt pótdíj kiszabásának a járműre jelen rendelet szerint megfelelően megváltott jogosultság érvényességi idejének kezdetét megelőző 60 percen belül végzett ellenőrzés alapján.” ← 36/2007. (III. 26.) GKM rendelet az autópályák, autóutak és főutak használatának díjáról 7/A. § (3).

És, „jelen” rendelet szerint megfelelően megváltott jogosultság a megyei matrica is: „A díjköteles gépjárművek után egy, vagy több megye díjköteles úthálózatára érvényes jogosultság váltható, mely jogosultság érvényességét a díjfizetés ellenében használható autópályákról, autóutakról és főutakról szóló miniszteri rendelet határozza meg (a továbbiakban együtt: megyei jogosultság).”

A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. honlapján is „úthasználati jogosultság” szerepel, aminek adott útszakaszo(ko)n a megyei matrica is eleget tesz: „Azoknak a jóhiszemű úthasználóknak, akik tévedésből hajtottak fel a díjköteles úthálózatra, a felhajtástól számítva maximum 60 perc áll rendelkezésükre, hogy megvásárolják úthasználati jogosultságukat.” ← Lásd: [link]

És ez is megváltható menet közben, SMS-ben. (Persze, nem a vezető által, vezetés közben.) Például: T(elekom)-mobil esetén az ismertető: [link] ← itt az „Éves megyei” címre kell kattintani.)))


A jogszabály hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link] , vagy itt: [link]

2019. máj. 28. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!