Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hivatalosan ha jobbra kanyarod...

Hivatalosan ha jobbra kanyarodok kis ívben és elengedem az áthaladó gyalogosokat, akkor mindet el kell engedni vagy "át lehet surranni ha van hely"?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy a rendőr pont a se***mben áll miközben én jobbra kanyarodok kis ívben és elsőbbséget adok a zebrán áthaladóknak: ugye az evidens, hogy rengetegen úgy "adják meg az elsőbbséget", hogy ha előttük áthalad pár ember miközben a túlvégen ugyanúgy jönnek a zebrán, de van szabad hely a vezető előtt, akkor ő nem várja meg a zebra másik végén totyogó gyalogosokat, hanem kikanyarodik amint van hely. De ezt el lehet játszani, ha mögöttem jön egy rendőr vagy legyek baromi szabálykövető és mindenkit várjak meg, aki a gyalogátkelőhely "teljes vonzáskörzetében" átgyalogolni kíván?

2019. szept. 14. 11:50
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Nekem az oktató is azt javasolta, hogy amint megközelíti a zebrát a gyalogos, már lassítva jelezni kell számára hogy biztosítod az áthaladást, tehát ha a padka szélén áll akár egy átkelni kívánó azt köteles vagy elengedni, a rendőrre is vonatkozik a kresz tehát Ő sem "surranhat" szabályosan a zebra felénél tartó gyalogos előtt, hiába van bőven hely.
2019. szept. 14. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ilyen széles gyalogátkelőhelyre gondoltam egyébként:

[link]

Itt - a kerékpár oldalában - a jobbra kanyarodó autós, ha elengedi a tőle jobbról a szemközti oldalra átkelő gyalogosokat, akkor legalább egy 10-20 másodperc mire a szemközti oldalról is átérnek a gyalogosok (főleg ha idős emberek). Addig pedig 1-2 autó is el tudna haladni, amíg a túloldalról érkező gyalogosoknak is "megérkeznek", hogy elsőbbséget adjak nekik.

2019. szept. 14. 13:08
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
A túloldali gyalogosokat nem kell megvárni, ha kényelmesen elférsz.
2019. szept. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

#3: De ha megvárom őket, akkor létezik, hogy akadályozásért leint a rendőr? Mert ez az a tipikus helyzet, amikor simán bárhogy megtudna büntetni.

* Nem várom meg míg Julika néni a túloldalról átbiceg a zebrán: tilos zebrán áthajtás.

* Megvárom míg Julika néni átbiceg, hogy véletlenül se szívózzon velem a rendőr: akadályozom a kanyarodó forgalmat.


Természetesen kezdő friss jogsis vagyok, azért kérdezem ezeket a buta kérdéseket, mert oké, tanulóvezetőként természetesen mindenkit át kellett hogy engedjek (ami sokszor röhejes volt), de a hétköznapi életben nem tudom mekkora a rendőrök toleranciaküszöbe erre vonatkozóan.

2019. szept. 14. 18:42
 5/7 Alex Fly ***** válasza:
49%
Ha a gyalogosok zavarása nélkül át tudsz "surranni", akkor természetesen semmi nem titja. Ha úgy ítéled meg, hogy nem, akkor sem kell aggódni: a KRESZ szerint kötelező elsőbbség megadása semmiképpen nem számít a forgalom indokolatlan akadályozásának.
2019. szept. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
35%
Szerintem a rendőrök 10-ből 9-szer egyáltalán nem foglalkoznak a kresz szabályaival, csak a gyorshajtással. Előztem már meg biciklist index nélkül, záróvonalon, forgalom elől elzárt területre ráhajtva, miközben jött mögöttem egy rendőr, semmi reakció nem volt, bekanyarodtak a hipermarket parkolóba:D Ahol elég széles az út, esetleg járdasziget is van, ott nem szoktam megállni én se, ha éppen akkor indulnak el a gyalogosok az út másik feléről. Forgalmi vizsgán van ugye olyan hibapont is, hogy “a járdán lévő gyalogosokat az úttestre csalogatja”, tehát ha a zebra közelében sincs, de te megállsz. Én vizsgán átengedtem pár gyalogost, láttam, hogy mások is át akarnak menni, de még volt 6-7 méter a zebra meg közöttük, úgyhogy továbbmentem, nem számított hibának.
2019. szept. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
52%

Hármas vagyok.


Egyrészt, olyan nincs, hogy a gyalogos átengedése miatt akadályozod a forgalmat, akkor sem, ha idegesítően és indokolatlanul sok embert elengedsz. Tehát emiatt biztosan nem büntetnek meg.


Másrészt, a KRESZ azt mondja ki, hogy a veled szemben elsőbbséget élvető gyalogosokat nem zavarhatod és nem akadályozhatod az áthaladásban. Ez persze egy elég absztrakt szabály, de te magad is beláthatod, hogy ha pl. 5-6 méterre van még tőled a túloldalról érkező gyalogos, akkor sem az akadályozás, sem a zavarás nem tud megvalósulni. Akadályozni fizikailag nem tudod, hacsak nem teleportál eléd, a zavaráshoz pedig túlságosan messze vagytok egymástól. Ha irányadónak tekintjük a járművek elsőbbségével kapcsolatos KRESZ-szabályokat a kétes helyzetek megítélésére, akkor azt mondhatjuk, hogy akkor sérted meg a gyalogos elsőbbségét, ha kénytelen irányt változtatni vagy "sebességét" hirtelen csökkenteni (ez gyalogosok esetében a megállást jelentené).

2019. szept. 15. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!