Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mikor van elsőbbsége a mentőau...

Mikor van elsőbbsége a mentőautónak?

Figyelt kérdés

Nemrég történt velem egy eset. 23 óra fele járt már az idő, zöld jelzést meglátva indultam meg a kereszteződésbe, amikor is egy balról közeledő mentős kezdett rám dudálni, akit csak akkor vettem észre. Szirénája nem volt, csak megkülönböztető fényjelzés ment. Úgy voltam vele, hogy a kereszteződés közepén mégsem fogok megállni, ezért amint kimentem belőle félre húzódtam és elengedtem. Viszont mindeközben végig dudált. Ezért lenne az a kérdésem, hogy mikor van pontosan elsőbbsége. Mert a KRESZ úgy fogalmaz, hogy ha a megkülönböztető jelzéseit- vagy is a szirénát és fényhidat egyszerre- használja, akkor elsőbbsége van.De ebben az esetben csak a fényhíd működött. Ilyenkor is elsőbbsége van és tényleg én voltam a hibás, vagy a mentősnek lehetet rossz napja, és ezért feleslegesen dudált le?


(Friss még a jogosítványok, ezért vagyok dilemmában. Nem hinném hogy én vagyok a hibás, mert az én értelmezésemben, nem volt elsőbbsége, de kész vagyok elfogadni, hogy hibáztam és máskor sokkal jobban oda kell figyelnem)



2020. jan. 11. 01:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
78%
Nem hibáztál. Lehet elromlott a szirénája, az megmagyarázná a helyzetet. Ha meg azért nem használta a hangjelzést mert késő este van, és úgy közelít meg egy kereszteződést, akkor vessen magára...
2020. jan. 11. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
27%
Akkor van elsobbsege, ha megadjak neki. De Te figyelmetlen voltal. Mit szolnal, ha ejfelkor vegigszirenazna az utcakat? A jelzese be volt kapcsolva, a duda neked szolt, hogy ebredes, az uton vagy.
2020. jan. 11. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
62%

2-es, kissé vehemens a hozzászólásod - csak sajnos hibás.


A KRESZ 42.p.1. értelmében csak a megkülönböztető hang- és fényjelzés egyidejű használata esetén kell biztositanod a jármű akadálytalan továbbhaladását. Kivételként a konvojban közlekedést említi a jogszabály, ott elég, ha a köztes járművek csak fényjelzést használnak.

2020. jan. 11. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Illik elengedni, de nem szabad ezzel veszély helyzetet előidézni.
2020. jan. 11. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
79%

Teljesen helyesen jártál el, amint észrevetted, a lehetőségekhez képest mielőbb félrehúzódtál. Ha szirénát is használ a fény mellett, akkor akár a kereszteződés közepén is megállhattál volna, mert a sziréna figyelmezteti a többi közlekedőt, hogy fennforgás van. Így viszont helyes volt, hogy csak a kereszteződés után húzódtál félre, mert a kereszteződésben megállva a keresztben érkező neked mehetett volna, ha valamiért nem belátható a kereszteződés, és egy zöldhullámban gyorsan halad.

Az biztos, hogy a mentős nem volt tisztában a munkájával kapcsolatos KRESZ-szabályokkal, és azt hitte, köteles vagy azonnal félrehúzódni, mint mikor szirénázik.

2020. jan. 11. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
87%

Még akkor is köteles tilos jelzésen csökkentett sebességgel átmenni, és fokozottan figyelni, ha a sziréna szól. Köteles meggyőzödnie arról, hogy szabad utat kapott.

A duda nem értelmezhető.

2020. jan. 11. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
83%

Le leszek pontozva, de elmondom mi történt: A mentős nem akarta éjjel felriasztani a lakosságot a szirénával, ezért működtette csak a fényhidat. Ilyenkor eleve kihaltak az utak, nem feltétlenül szükséges, hogy üvöltsön valami. Te jöttél, látta, hogy ki akarsz menni, ezért rád dudált, hogy észrevegyed... Akár fel is kapcsolhatta volna egy pillanatra a szirénát, ugyanazt érte volna el.


Különben hollandoknál direkt ez miatt van egy külön úgynevezett éjszakai sziréna mód, ami halkan szól.

2020. jan. 11. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
64%
Igen, ezzel mindenki tisztában van, és helyes is, hogy a mentős nem szirénázik ész nélkül éjszaka, ha nem muszáj a haladás miatt. De itt a probléma az volt, hogy viszont ész nélkül nyomta a dudát. Nem egyszer egy rövidet, hogy észrevegyék, ami érthető is lenne, hanem agresszíven, folyamatosan.
2020. jan. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
72%
Lehetett szándékos is, hogy biztosan ne induljon meg, ki tudja volt a célja vele? Én azt nem értem, hogy minek kell ekkora ügyet csinálni belőle, mikor nem lett belőle semmi.
2020. jan. 11. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
82%
Akkor van elsőbbsége, ha megkapja. Te amint tudtad, megadtad neki. Az más kérdés, hogy kicsit figyelmetlen is voltál, de baj nem lett. Ha éjjel meg szirénázna akkor az lenne a baj. Volt ez már itt is téma, hogy milyen gyökerek,mert nyomják éjjel is. Te hamarabb észre vetted volna, a környék lakói meg szóvátennék, hogy e miatt ébredtek fel. Persze nem neked. Ebben igazság nem fog születni. Míg nincs baj, addig nincs baj...
2020. jan. 12. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!