Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Akkor is meg kell állni a...

Akkor is meg kell állni a zebra előtt, ha a zebrát bőven elhagynám, mielőtt a gyalogos a járda széléhez ér és ténylegesen megkezdi az átkelést?

Figyelt kérdés
Magyarán, ha nem akadályozom a zavartalan továbbhaladásban a gyalogost. Ez bukás forgalmi vizsgán, vagy sem? Mondjuk azt látom, hogy valószínűleg át akar kelni, bár nem biztos, nem hajtok gyorsan, mert kanyarodok, de nem akarok megállni, mert a balról jövőknek elsőbbsége van és a forgalmat se akarom feltartani, ha mégse megy át mondjuk. Hol lehet meghúzni a határt? Nem az a lényeg, hogy ha én elhagynám biztonságos sebességben a zebrát, mire ő odaér a járda széléhez és megkezdi az átkelést a zebrán, akkor szabályos? Köszi a válaszokat :)

2020. aug. 5. 15:58
 1/10 anonim ***** válasza:
73%

Ezt az oktatóddal kellene megbeszélni, esetleg gyakorolni, mert ez egy olyan kérdés, amire nehéz elméletben jól válaszolni.

A szabály az, hogy a gyalogos átkelőhelyen a gyalogost még zavarni sem szabad az átkelésben.

Tehát, ha a gyalogos miattad lassítani kényszerül, vagy megáll egy pillanatra, forgalmi vizsgán az már bukó, viszont a másik oldalon meg ott van az, hogy hibapont jár azért, ha a gyalogost lecsalogatod a járdáról, megállsz, amikor még mehetnél, de ez a kisebb hiba... ezeket a helyzeteket gyakorolva lehet megtapasztalni, de a lényege az, hogy a gyalogosnak ne kelljen miattad még lassítani sem a lépteit, és nem azért mert "bátor", hanem azért mert még olyan messze van, hogy nem zavarod az átkelését, ha csak halovány kétséged is van, állj meg.

2020. aug. 5. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyenrangú útkereszteződésben elengeded a jobbról jövőt, ha bőven át tudnál haladni?


Az életben nem, a vizsgán meg csak szélsőséges esetben nem.

2020. aug. 5. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos és korrekt válaszokat :). Az oktatóm mindig ezt mondja, de főleg főútvonalon, védett úton találkoztam ilyennel, hogy nézzem a gyalogos mozgását és számítsam ki, hogy oda tud-e érni. Tehát, hogy a jelszó, hogy nem zavarhatom a gyalogost, nem akadályozhatom az átkelésben, ne kelljen miattam lassítania... De hogyha nem kell, hanem tényleg átérnék, mire ő a járda széléhez ér (nem amikor lelép), akkor elvileg szabályos ezek szerint... de vizsgán óvatosabb leszek, az biztos :)
2020. aug. 5. 16:21
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem fognak megbuktatni, mert már éppen az út felett volt a lába a gyalogosnak egy 600 sávos út távoli oldalán, de a hátsó lökhárítód még beleért a zebrába.


Lássák rajtad, hogy figyelmesen közlekedsz és készen állsz arra, hogy megállj, ha kell.

2020. aug. 5. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Mondjuk egy olyan kereszteződésre gondoltam, ahol elsőbbségadás kötelező tábla van nekem, előtte zebra, majd jobbra kanyarodok és ott is zebra. De még lassú tempóban is átérnék a zebrán, mire a gyalogos oda ér, és megkezdi az átkelést. És nem egyértelmű a mozgásából, hogy át akar-e kelni, csak a környéken van (bár ez jó kérdés, kinek mi egyértelmű, de mondjuk nem célirányosan megy arra fele, lehet egyenesen megy tovább és akkor a mögöttem lévő zebrán akar átkelni...) Olyankor meg kell-e állni, mennyire esélyes, hogy ilyen miatt megbukok?
2020. aug. 5. 16:52
 6/10 anonim ***** válasza:

A másodiknak igaza van abban, amit leírt, de a feltett kérdéshez nincs köze. Mivel a jobbról jövő járművet szabad akadályozni (pl. mérsékelt fékezésre kényszeríteni), lásd KRESZ 1. számú függelék III. b.), a gyalogost meg nem.

De amivel viszonylag kevesen vannak tisztában, a gyalogos akadályozásának tilalma csak a gyalogos-átkelőhelyen él (43. § (1)), a járdán álldogáló gyalogosra nem vonatkozik. (Ezt sok rendőr és vizsgabiztos se tudja, de legalább 3 rendőrségi szóvivőtől és több közlekedéssel foglalkozó jogásztól olvastam már ezt így leírva.) Persze, amint lelépett a gyalogos, máris elsőbbsége lesz, tehát úgy kell megközelíteni a zebrát, hogy erre fel legyél készülve, és gond nélkül meg fékcsikorgás nélkül meg tudj állni, ha szükséges. Ám ha a haladása alapján nem fog ez bekövetkezni, hogy előtted lelép, akkor nem kell megállnod.

A legjobb az, amit az első válaszoló írt, hogy az oktatód tanácsát fogadd meg ebben a kérdésben, mert ő tudja, hogy felétek mit várnak el a vizsgabiztosok.

2020. aug. 6. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
hozzàteszem ha jàrda sziget van ès a tàvolabbi oldalon van a gyalogos abban az esetben nem kell elsőbsèget andni, csak ha àtèr a közèpsōbe
2020. aug. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szerintem ez nagyon attól függ dolog. Mármint, oktató, vizsgabiztos függő, hogy ki hogy tanítja, ki min buktat. Nálam pl. órán sokszor az volt, hogy a gyalogos még messze volt, ezért továbbakartam menni, nem akartam átengedni a gyalogost a zebrán, de az oktató közbeszólt, hogy át kell. De aztán volt olyan, hogy a gyalogos tök közel volt, megakartam állni, erre az oktató azt mondta, hogy nem kell megállni. :D Imádtam. Féltem is ettől a forgalmi vizsgán. Sőt, forgalmi vizsgán két olyan eset is volt, amikor gyalogos ment a zebra felé, de nem engedtem át, mert úgy ítéltem meg, hogy még messze van. Nem buktattak meg, pedig féltem, hogy megfognak. :D


Szerintem az, ha átengeded a gyalogost a zebrán, az még mindig jobb az ilyen kérdéses helyzetekben, mintha nem engednéd át. Viszont amúgy jó kérdés, hogy min fognak megbuktatni. A legjobb megkérdezni az oktatót, és ha nem olyan oktatód van, mint amilyen az enyém volt, akkor lehet, hogy kapsz is rá egy normális választ. :D

2020. aug. 12. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mikor a zebra mar belathato tavollsagon belul van, akkor visszalassitok annyira, hogy barmikor meg tudjak allni hirtelen fekezes nelkul, ezzel a sebesseggel megyek a zebraig, ha fektavon belul rafordul akkor megallok, ha nem, akkor nem. Ha tul koran allsz meg es varsz meg hosszu masodperceket hogy ralepjen a zebrara akkor meg a forgalmat akadalyozod, azert is buktatnak.
2020. aug. 16. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Illetve lecsalogatod... Az is hiba pont..
2020. aug. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!