Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az emberek egy része miért...

Az emberek egy része miért gondolja azt, hogy a félsorompó mindenre megoldás?

Figyelt kérdés

Van most ugye ez a petíció "Félsorompót minden vasúti átjáróba!" címmel, amit a tapolcai vonatbalesetben érintett egyik áldozat szülei kezdeményeztek. Szeretném megérteni álláspontjukat, hogy mitől véd a sorompó, de egyenlőre nehezen megy. Számtalanszor olvasom és látom, hogy a sofőrök a lezárt félsorompót megkerülve haladnak át a síneken, ezekből is gyakran van baleset.

A másik, amit nem hogy nem értek, de egyenesen felháborít, az a hárítás. Azért, mert vannak felelőtlen sofőrök, miért kell hárítani a MÁV-ra? Van egy KRESZ nevű dolog, ami szépen leírja, hogy mi az autóvezetők kötelességei (meg ott van a józan ész is).

A véleményetekre lennék kíváncsi, hogy szerintetek miben segítene a félsorompó? Mert szerintem kb semmiben. Ahogyan a petíció szövegében áll: "A sofőr tisztázatlan okok, de valószínű a rossz látási viszonyok miatt nem vette észre az átjáró villogó piros fénysorompóját, ráhajtott a sínekre és ütközött az arra közlekedő vonattal." Ha képtelen volt észrevenni két erősen villogó piros jelzést, akkor a félsorompót észrevette volna?



2022. jan. 28. 15:40
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
28%

A teljes kétoldalas sorompó védene igazából legjobban, de masszívabb kivitelben, mert ezeket a pilinszka vékony rudakat bármi letöri.

100x100-as zártszelvényből kéne lennie kb. fél méter magasságban, sárga-piros fényvisszaverő bevonattal/festéssel.

De mégjobb lenne oldalirányból motoros mozgatással működő kb.1méter magas acél zártszelvényekből hegesztett vaskapu, 10mm vastag kazánlemezzel borítva.

Ezeknek a költségét a szabálytalankodók megemelt büntetéséből lehetne fedezni, kár, hogy erre még évtizedek alatt sem jöttek rá.

Aztán persze okos dolog az is, ahol átalakítják a vasuti kereszteződés kitérővé (aluljáró-felüljáró).

2022. jan. 30. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
83%
A pilinszka vékony rudak szándékosak, hogy ha letörik őket, akkor olcsón lehessen pótolni. Márpedig ha valaki beragad a sorompóba, akkor legjobb az, hogyha letöri.
2022. jan. 30. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
28%

12-es: Tudom, de Ha masszív lenne, nem lehetne letörni, így nem is kéne mit javítani (időszakos karbantartás kell persze, ahogy most is).

Ill egy masszív szerkezet már a látványával is tekintélyt parancsol, megállásra int. Mellesleg nem túl bonyolult beépíteni egy olyan mechanikus biztonsági konstrukciót, amely "beragadás" esetén kifelé megengedi a kapu nyítását.

2022. jan. 30. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
76%

A félsorompók csapórudait direkt speciális, gyengítéssel ellátott törőcsavarral rögzítik, hogy ha nekimegy valami barom, akkor ne a 100 E-be kerülő csapórúd törjön, hanem egy párszáz Ft-os csavar. A csapórúd az esetek többségében megússza apró sérüléssel (ha nem mennek át rajta), amitől még vissza lehet tenni egy új csavarral.

És igen, ahogy írják, az esetek nagy többségében a balesetek oka az, hogy az autósok elbambulnak, észre se veszik, hogy ott fénysorompó van. Még profi sofőrökkel is gyakran előfordul.

Ha direkt megy át valaki a pirosat villogó fénysorompón, akkor az jellemzően jól körülnéz, és akkor megy, ha nem jön vonat. Baleset inkább abból lesz, ha valaki észre se veszi a pirosat, csak megy megszokásból. Tegnap se jött vonat, tegnapelőtt se, akkor biztos most is fehér.

2022. jan. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:
Úgy látszik, megint beigazolódik, amit gondolok, hogy a fél- és teljes sorompók sem megoldás: [link]
2022. jan. 31. 11:53
 16/31 anonim ***** válasza:
63%
Aki egy előtte keresztben leengedett sorompót nem vesz észre, az ne vezessen, mert az elsőbbségadás kötelező táblát, gyalogost és más autókat sem fog.
2022. jan. 31. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:
16-os: így van, nekem is ez a félelmem, hogy az ilyen sofőr bármilyen más szituációban is be tud nézni ennyire valamit, ami elég nagy baj. Amúgy visszatérve, a legjobb megoldás az lenne, hogy nagyon sok vasúti átjáróhoz (de egyébként fontosabb kereszteződésekhez, gyalogos átkelőkhöz) hatósági kamerákat kellene tenni, és büntetni keményen. Ezek után TALÁN elgondolkodnának az emberek, és lehet, hogy a közlekedési színvonal is javulna, ami most eléggé a béka feneke alatt van.
2022. jan. 31. 13:38
 18/31 anonim ***** válasza:
14%
Nem tisztem védeni a szándékosan szabálytalan sofőröket. De a vasúti átjárók megfelelő működése sokat hozzátenne a közlekedési morálhoz. Van tőlünk nem messze egy félsorompós vasúti átjáró, ami rendszeresen fél-egy perccel azután nyílik fel, hogy teljesen ELMENT a vonat. Ha a héten már nyolcadjára áll ott valaki fölöslegesen (akkor is, ha csak fél percről van szó), lehet hogy kilencedjére nem várja meg ha éppen siet, hanem átmegy egyből azután hogy a vonat elhaladt. Aztán lehet hogy százból egyszer nem azért piros még mindig a jelzés mert szarul van megcsinálva, hanem éppen pont jön a következő vonat szembe.
2022. jan. 31. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:
18-as: nézd, én úgy gondolom, hogy szerintem fél perc vagy 1 perc nem oszt, nem szoroz senkinek az életében. El kéne végre jutni oda, hogy ne arról legyen szó, ahogy írtad, hogy "ha éppen siet". El kell indulni időben, ha meg már késében vagyok, akkor már mindegy, hogy X vagy X+2 percet késtem. A sorompók működésének megvan a logikája, hogy a vasúti és közúti közlekedés és biztonságos legyen, a behatási pontokat nem találomra helyezik el (lehet, hogy van olyan hely, ahol azóta sok minden változott, és már kicsit overkill, de ennyit meg tudjon mindenki várni...)
2022. jan. 31. 13:55
 20/31 anonim ***** válasza:
48%
#19: Én egyetértek veled, de a gyakorlat azt mutatja hogy vannak olyan emberek, amit leírtam. Ha a sorompók megfelelő beállításával (és itt tényleg csak egy érzékelőről illetve beállításról van szó, ami ilyen léptékben nézve filléres tétel) el lehet kerülni akár csak egy balesetet is, akkor azt meg ekll tenni. Akkor is, ha jogilag a balesetet elszenvedő szabálytalan autósé a felelősség.
2022. jan. 31. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!