Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Sárga kerékpáros átvezetésnél...

Sárga kerékpáros átvezetésnél kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Már megkoptak az ismereteim, segítetek felfrissíteni és összegezni a vonatkozó szabályokat?


Az úton sárga színű kerékpáros átvezetés található. Kinek van elsőbbsége, a kerékpárosnak vagy az úton haladó autónak?


A legegyszerűbb eset, hogy ha a kerékpárosoknak mindkét oldalt macisajtja van. Ilyenkor ugye egyértelmű, hogy az autónak van elsőbbsége.


És mi a helyzet, ha nincs táblája a kerékpárosoknak a következő helyzetekben:

1. autósoknak sincs kirakva semmilyen elsőbbséget szabályozó tábla

2. autósoknak van macisajt, de kiegészítő jelzés nélkül, és az átvezetés után kereszteződés van

3. autósoknak van macisajt és van alatta kiegészítő jelzés, ami a kerékpáros átvezetést jelöli meg a tábla hatályaként



2022. ápr. 26. 22:26
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

2. és 3. esetben a kerékpárúton jövő járműveknek van elsőbbsége.

1. esetben, ha egyenrangú útkereszteződés van, akkor a jobbkéz-szabály dönt.

2022. ápr. 26. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

1-es

Szeretnék pontosítani, nem hagyományos útkereszteződés része az átvezetés.

Általában a legtöbb ilyen esetben gyalogos átkelőhely van és a zebra mellett van a sárgán felfestett átvezetés.

Tehát autós utak nem keresztezik egymást, csak a kerékpárút keresztezi az autós utat.

Ilyenkor is él a jobbkéz szabály, ha senkinek sincs táblája?

2022. ápr. 26. 22:37
 3/21 anonim ***** válasza:
7%
Mi az a macisajt? Ugye neked nincs vezetői engedélyed ha egy 5 éves gyerek szintjén vagy... utána kellene rátérni a kérdés lényegi részére. Ha a gyerek nem ismeri a betűket akkor ne akarjon fogalmazni.
2022. ápr. 26. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

1) ilyen szinte biztos, hogy nem lesz lámpa nélkül, de ha mondjuk van és hibás a lámpa, akkor jobbkéz-szabály alapján alakul az elsőbbség. De ilyen a való életben nem lesz, mert túl ritka, ami miatt félreértésre ad okot, ami miatt veszélyes.

2) szerintem ez sem lehetséges, szabálytalan volna. Egy ilyen helyre mindig ki kell rakni kötelezően a kiegészítő táblát. Viszont ha nincs kint a kieg. tábla, szerintem akkor is inkább elsőbbséget adnék a bicajosnak a bicajúton keresztben.

3) Ez elég egyertelmű: elsőbbségadás kötelező mindenféle keresztező forgalomnak.

2022. ápr. 27. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

4-es:

De van olyan, mint az 1)-es eset, itt a példa:

[link]


Az elsőbbségadás tábla már az átvezetés után van, így az arra nem érvényes, csak a körforgalomra. Igazából konkrétan erre lennék kíváncsi, hogy itt kinek van elsőbbsége.

Ugyanis itt majdnem elütöttem autóval egy kerékpárost, aki jobbról érkezett nagy lendülettel és egyikünk sem tervezte megadni a másiknak az elsőbbséget. Én azért nem, mert nem volt elsőbbségadás kötelező táblám.

Nem lett baleset, mert óvatosan mentem, meg tudtam állni, de vészfékeznem kellett, majd utána a kerékpáros magából kikelve üvöltötte, hogy sárga vonal van, neki van elsőbbsége.


Valóban így van, a sárga vonalon a kerékpárosnak van elsőbbsége, és én hibáztam, hogy nem adtam elsőbbséget neki?

De akkor máshol miért szokott kint lenni az autósoknak a macisajt az átvezetés előtt? Ha nincs kint, akkor nem látom be, miért is lenne elsőbbsége a kerékpárosnak.


A válaszadók által hivatkozott jobbkéz szabályt szintén nem tudom értelmezni, mert azt a KRESZ szerint útkereszteződésben kell haszálni. Ez NEM útkereszteződés. Ez egy gyalogátkelőhely, kerékpáros átvezetéssel. Szerintem.


Most akkor kinek van igaza?

2022. ápr. 27. 07:24
 6/21 anonim ***** válasza:
Engedd el őket ebben az esetben, vmint ha rákanyarodsz az útjukra. Nálunk van olyan, hogy csak bicikliút van így keresztben, na akkor tábla van nekik, mert életveszélyes lenne. De pl. ha főútra hajtasz ki és előtte a bicikliút, engedd el őket.
2022. ápr. 27. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
64%
Hmmm érdekes, pedig járok arra gyalog én is, mégse tűnt fel eddig. Szerintem itt neked lett volna elsőbbséged, mivel az a tábla meg felfestés a bicajos átvezetés után van. Illetve az nem egy kifejezetten kerékpárút/sáv, hanem csak egy gyalog- és kerékpárút. Ez így eléggé elcseszett megoldás szerintem közlekedésmérnökileg, kódolva a baleset.
2022. ápr. 27. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

#1 vagyok.


5-re:


Megnéztem a konkrét kereszteződést, és ...... vakartam a fejemet. :-)

Hogy jogilag mi lenne a helyzet, azt csak találgatni tudnám. Mivel valóban egyikőtöknek sincs elsőbbségadás-kötelező táblája. Viszont az holtbiztos, hogy az autós nem fogja a túloldali járdánál a ki tudja milyen szögben odaállított táblák között keresgélni, hogy a kerékpárosnak van-e ilyen táblája. Külön érdekesség, hogy a biciklis a túloldalon az úttesten kell, hogy menjen, és a zebránál egy jobbra mutató nyíl felvezeti a járdára - ugyanakkor a nyíl nem utal arra, hogy ő balra is kanyarodhat és keresztezheti az úttestet. Viszont a sárga átvezetés egyértelműen erre utal.

Az is lehet, hogy ez hibásan kialakított forgalmi helyzet, mert a jobbkéz-szabály valóban legalábbis erőltetettnek hat és nekem nagyon hiányzik egy tábla valamelyik fél felé.


Jobb híján azt tanácsolom, hogy óvatosságból mindkét fél helyében úgy közlekedj, hogy csak akkor keresztezd a másik útját, ha egyértelműen látod, hogy a másik elenged ill. nem akar átmenni előtted.


Esetleg, ha helybéli vagy és ráérsz, megérne egy levelet az illetékeseknek (vagy akár a helyi újságba), hogy adjanak állásfoglást, itt kinek van elsőbbsége, vagy még inkább mihamarabb alakítsák át ezt az átvezetést úgy, hogy egyértelmű legyen a helyzet.


Abban azt hiszem, mindannyian egyetértünk, hogy ez egy nagyon lüke és balesetveszélyes módon kialakított átvezetés.

2022. ápr. 27. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%

#5

Itt csak az egyik oldalról csatlakozik be kerékpárút, ahol kint is van a macisajt a bringásoknak.


[link]


A másik oldalon (amit fotóztál) a bringás a járdáról hajtott le éled. Nincs elsőbbsége.

2022. ápr. 27. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

A felfestés is jelzi, hogy a balról érkező bringásoknak kötelező haladási irányuk van a körforgalom felé. A jobb oldali járdán nem szabadna bringázniuk.


#9 voltam.

2022. ápr. 27. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!