Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mellékútról főútra kanyarodva...

Mellékútról főútra kanyarodva beengedett az autós, de jött a sor mellett a motoros és majdnem csatt, ki (lett volna) a hibás?

Figyelt kérdés
Adott egy főút, amin araszol a sor a délutáni csúcsban. Rá akarok fordulni a mellékútról, 2 perc várakozás után végre valaki megállt, intett hogy mehetek (közben már mögöttem is sor volt), szép lassan sorolok be, erre meg az álló sor mellett dönget egy motoros aki 1 méter híján nekem jött, még időben fékeztem, mikor a szemem sarkában láttam, hogy jön. Aztán még ő mutogatott meg ráb***szott egyet a motorháztetőmre. Ha itt csatt van, ki a hibás? A főúton haladónak van elsőbbsége, de az egyik autós beenged a védett útvonalra, de az araszoló sor mellett érkező motoros oldalról belém jön a manőver közben?

2023. jún. 15. 10:49
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem megosztott a felelősség. Egyrészt nem győződtél meg róla hogy mindenki megadja-e neked az elsőbbséget, másrészt a motoros figyelmen kívül hagyta hogy az autós sem jobbra index sem vészvillogó segítségével nem jelezte hogy ő félre akar állni.
2023. jún. 15. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Te biztosan felelős leszel, mert nem adtál elsőbbséget a védett útvonalon haladó részére. (És e tekintetben a KRESZ implicite sem rendelkezik olyasmiről, hogy ne lenne elsőbbsége egy esetlegesen szabálytalanul haladó járműnek!)


A motoros esetében pedig azt fogják vizsgálni, hogy adottak voltak-e az előzés illetve a forgalmi okból álló jarmuvek melletti elhaladas feltételei.


De mondom, az elsődleges ok az elsőbbségadás elmulasztása. Akkor is, ha ezzel könnyű nem egyetérteni.

2023. jún. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
jól írják itt előttem, megosztott felelősség lenne, ha baj lett volna. Te nem adtad meg a motorosnak az elsőbbséget, aki nem győződött meg arról, hogy miért állt meg a jármű ami beengedett téged, és így arról sem győződött meg, hogy Te megadod-e neki az elsőbbséget. A motoros meg a KRESZ szerint mehet a sor mellett, amennyiben nem zavar senkit.
2023. jún. 15. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
90%
#2 jól írja, a motoros meg ne csapkodjon, mert szinte biztos, hogy nem voltak adottak a feltételek, hogy elhaladjon a sor mellett
2023. jún. 15. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 nemaRendőrség ***** válasza:
54%

Hogy üthetted el a motorost?

Csak balról előzhetik az álló kocsisort, pont ezért mert jobbról bármi történhet

2023. jún. 15. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 NTBS ***** válasza:
79%
Megosztott felelősség.
2023. jún. 15. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

#5 Álló kocsisort bárhonnan, két feltétel van, legyen elég hely, és ne akadályozza azt, aki indexszel jelzi, hogy a sorból valamelyik irányba távozni szeretne.


Kérdés, mennyivel ment a motoros, én ezt a manővert nagyon-nagyon max. 15-tel merném bevállalni, de piros lámpánál álló autók között inkább 5-tel szoktam előregurulni, aztán besorolni, ha hamarabb indul a sor, minthogy előre érnék. Arra meg nincs kifogása, hogy csapkodott, de biztos megijedt. Kereszteződésnél mondjuk lehetett volna körültekintőbb.


De összességében itt hármas a felelősség, ha csatt van, ugyanis a kérdező nem adott volna elsőbbséget, a motoros olyan tempóval ment, hogy nem észlelte időben, hogy a kérdező nem áll, hanem mozog, illetve aki a kérdezőnek átadta az elsőbbségét, az a legnagyobb marha, mert csalogatott. Mondjuk a kérdezőnek is felelőssége szétnézni, attól, hogy egy valaki átadja az elsőbbségét, ez olyan, hogy a kamion hiába villog jobbra, hogy szerinte előzhetem, nem fogok vakon kisorolni mögüle, majd én eldöntöm.


Persze a legegészségesebb a cipzárelv lenne ilyen helyzetben, de ha az nem alakul ki, akkor igazából semmi értelme nincs annak, hogy egyetlen ember egyetlen ember számára lemond az elsőbbségéről, logikátlan, és mint a kérdés mutatja, nem is biztonságos.

2023. jún. 15. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
Ha a sor araszolt, és nem állt, akkor a motoros a hibás. Csak álló sor mellett haladhat el, Magyarországon tilos a lanesplitting. Mégis kérünk minden autóst, hogy figyeljen a motorosokra ( én is figyelek a bringásokra, rolleresekre, mert tudom, hogy meg tudnak lepni). Ami neked egy horpadás a karosszérián, nekünk könnyen lehet csonttörés, vagy rosszabb. És mindegy ki a hibás, te sem fogsz jól aludni, ha elcsapsz egy motorost.
2023. jún. 16. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
Lemondani az elsőbbségről teljesen szabályos, nem “csalogatás”.
2023. jún. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"az a legnagyobb marha, mert csalogatott"


Én sosem értettem a "csalogatók" hibáztatását. Ha lemondok az elsőbbségemről akkor LEHETŐSÉGET adok nem pedig parancsot.


Az elsőbbségről lemondás nem azt jelenti, hogy a másik figyel helyettünk, csak azt hogy a saját elsőbbségéről lemondott. Attól még a mi részünkről ott van a kötelesség, hogy odafigyeljünk.

2023. jún. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!