Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Helyesen cselekedtem, illetve...

Helyesen cselekedtem, illetve jogos volt a felháborodásom az alábbi forgalmi szituációban?

Figyelt kérdés

Piros lámpánál álltam autóval első helyen egy nagy kereszteződésnél, ahol gyalogosoknak jelzőlámpával ellátott gyalogosátkelőhelyek voltak kialakítva.


Észrevettem a megkülönböztető jelzéseit együttesen használó szirénázó mentőautót ami hátulról közeledett abba a kereszteződésbe, ahol álltam elsőként a piros lámpa előtt.


Rövid felmérés után láttam, hogy a mentő csak akkor tud elhaladni, ha én elállok az útjából, ezért így is tettem, elindultam kissé előre, fel a zebrára, majd le balra, a mentő sikeresen el is ment azon a helyen, amit felszabadítottam neki. Az autóknak, ahol én álltam még piros lámpa volt, ezért vissza szerettem volna tolatni a helyemre, mivel a kereszteződésbe nem mehetek bele, mert piros van ilyenkor.


Igen ám, de közben zöld jelzést kaptak azok a gyalogosok, akiknek a zebrájára rá kellett, hogy álljak és a gyalogosok az autóm MÖGÖTT kezdtek el elmenni, így nem tudtam visszatolatni. Ha meg tolatok vissza, akkor nem tudom, hogy mikor van zöld jelzés és ott állnék a zebrán, a saját jelzőlámpámon túl.


Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál. Mivel a gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ. Habár ez így szó szerint nincs kimondva a KRESZ-ben, hogy NEKIK is elsőbbséget kellene adni ilyen helyzetben az autósnak, azért szerintem jogosan feltételeztem, hogy igen, ezért erélyesen kiszóltam az ablakon, hogy ezt mégis hogy gondolták, és nekik állt feljebb.


Szerintem ők hibáztak mert:


1. Én a mentőautót nem tudtam volna másképp elengedni, abban a forgalmi szituációban konkrétan ezt kellett tennem.


2. A megkülönböztető jelzést használó járműveket elengedő autósnak elsőbbsége van a visszasoroláskor. (Ami szerintem teljesen logikus KRESZ szabály, főleg az ilyen esetekben.)


3. Autóval nem maradhattam volna abban a kereszteződésbe belelógva, amibe csak azért lógtam bele, mert elengedtem egy mentőautót, és nem is mehettem volna bele sem a kereszteződésbe, mint ahogy teszik páran (szabályellenesen) hogy a megkülönböztető jelzést használó jármű seggében ők is átmennek a "megtisztíttot" kereszteződésben. Ilyenkor szépen vissza kell állni a helyünkre és megvárni, míg jogosan mehetünk be a kereszteződésbe. Tehát nekem vissza kellett tolatnom, mert egyébként útban is voltam emiatt.


4. A gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ, még ha nekik ebből nem is kell levizsgázniuk, de a szabályok nem ismerete nem mentesít azok betartása alól, ha pedig ezt a fentebb is beidézett KRESZ szabályt (miszerint a megkül.jelzést használó járművet elengedő járműnek elsőbbsége van a visszasorolásnál) a gyalogosokra is vonatkozik (márpedig szerintem KELL, hogy vonatkozzon, ahogy ők sem léphetnek le ilyenkor a zebrán, ha jön szirénázó jármű, hiába van zebra, nincs elsőbbségük..) akkor ott nekem elsőbbséget kellett volna adniuk, hogy vissza tudjak sorolni.


5. nyugodtan megkerülhették volna az autót elölről is, de csakazért is hátulról kerülték meg, így viszont nem tudtam visszatolatni.


6. Ha nem tolatok vissza, akkor AZON felül, hogy csak a mögöttem elinduló sorból tudhatom, hogy nekem zöld van, még útban is lettem volna más irányból arra a kereszteződésbe érő autósok számára, ha ők hamarabb kapnak zöldet. Igaz akkor már a gyalogosoknak sem lett volna zöld jelzés, de mivel én nem tudhatom (max ha ismerem a kereszteződést és tudom hogy megy a jelzőlámpák sorrendje épp), hogy ez mikor jön el pontosan, ezért nem teljesült volna a 3-as és 4-es pont, ami miatt meg csak hagyniuk kellett volna, hogy visszatolassak a helyemre, ha pedig így nézzüök, akkor ez így sakk matt és ebből nekem csak az következik, hogy a gyalogosok hibáztak.



márc. 10. 15:52
1 2 3 4
 1/37 A kérdező kommentje:
Ja, a mögöttem lévő autós (aki a mentőautó elhaladását követően állt be a lámpa elé) is tudta ezt a szabályt szerintem, ugyanis ő direkt egy autónyi helyet szabadon hagyva állt meg a piros lámpa előtt, hogy én még vissza tudjak elé állni.
márc. 10. 15:53
 2/37 A kérdező kommentje:

Javítás a szövegben:


*Ha meg NEM tolatok vissza, akkor nem tudom, hogy mikor van zöld jelzés és ott állnék a zebrán, a saját jelzőlámpámon túl.

márc. 10. 15:54
 3/37 anonim ***** válasza:
76%

"Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál."

Nincs ilyen szabály. Innentől kezdve kissé soknak tűnik ez a rinyálás.

márc. 10. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
77%

"Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál."


NINCS ILYEN SZABÁLY!

márc. 10. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
85%
A gyalogosok általában leszarják ezt a problémát. Ha nem tudsz visszatolatni, akkor figyeled a mögötted álló autósokat, és ha jófejek, akkor villognak neked, ha zöld lesz és indulhatsz. Ha meg ez nem jut eszükbe, akkor úgyis látod, mikor indulnak el, és akkor mehetsz te is. Nem kell ezt túllihegni.
márc. 10. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim válasza:
87%

"ezt a fentebb is beidézett KRESZ szabályt"


Semmiféle szabályt nem idéztél.

márc. 10. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
23%
Az első válaszolóknak üzenem, hogy lapozzátok fel a KRESZ könyvet, én vizsgán is találkoztam ezzel a kérdéssel konkrétan.
márc. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
76%
7: akkor idézd be ide ezt a KRESZ szabályt, légy szíves!
márc. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
50%

Nem a 7-es vagyok, de kerestem ezt a szabályt, nem találtam, azonban viccen kívül én is emlékszem erre a konkrét vizsgakérdésre. 2010-ben csináltam a B-t. Létezik, hogy azóta kivették és azért nincs?


Szerintem a kérdező és a 7-es is ezért mondták.

márc. 10. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
86%
9: soha nem volt ilyen a KRESZben. A kérdező félreértett valamit. Ezért lenne jó 5 évente új KRESZ vizsga mindenkinek, mert sokan vezetnek így.
márc. 10. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!