Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Helyesen cselekedtem, illetve...

Helyesen cselekedtem, illetve jogos volt a felháborodásom az alábbi forgalmi szituációban?

Figyelt kérdés

Piros lámpánál álltam autóval első helyen egy nagy kereszteződésnél, ahol gyalogosoknak jelzőlámpával ellátott gyalogosátkelőhelyek voltak kialakítva.


Észrevettem a megkülönböztető jelzéseit együttesen használó szirénázó mentőautót ami hátulról közeledett abba a kereszteződésbe, ahol álltam elsőként a piros lámpa előtt.


Rövid felmérés után láttam, hogy a mentő csak akkor tud elhaladni, ha én elállok az útjából, ezért így is tettem, elindultam kissé előre, fel a zebrára, majd le balra, a mentő sikeresen el is ment azon a helyen, amit felszabadítottam neki. Az autóknak, ahol én álltam még piros lámpa volt, ezért vissza szerettem volna tolatni a helyemre, mivel a kereszteződésbe nem mehetek bele, mert piros van ilyenkor.


Igen ám, de közben zöld jelzést kaptak azok a gyalogosok, akiknek a zebrájára rá kellett, hogy álljak és a gyalogosok az autóm MÖGÖTT kezdtek el elmenni, így nem tudtam visszatolatni. Ha meg tolatok vissza, akkor nem tudom, hogy mikor van zöld jelzés és ott állnék a zebrán, a saját jelzőlámpámon túl.


Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál. Mivel a gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ. Habár ez így szó szerint nincs kimondva a KRESZ-ben, hogy NEKIK is elsőbbséget kellene adni ilyen helyzetben az autósnak, azért szerintem jogosan feltételeztem, hogy igen, ezért erélyesen kiszóltam az ablakon, hogy ezt mégis hogy gondolták, és nekik állt feljebb.


Szerintem ők hibáztak mert:


1. Én a mentőautót nem tudtam volna másképp elengedni, abban a forgalmi szituációban konkrétan ezt kellett tennem.


2. A megkülönböztető jelzést használó járműveket elengedő autósnak elsőbbsége van a visszasoroláskor. (Ami szerintem teljesen logikus KRESZ szabály, főleg az ilyen esetekben.)


3. Autóval nem maradhattam volna abban a kereszteződésbe belelógva, amibe csak azért lógtam bele, mert elengedtem egy mentőautót, és nem is mehettem volna bele sem a kereszteződésbe, mint ahogy teszik páran (szabályellenesen) hogy a megkülönböztető jelzést használó jármű seggében ők is átmennek a "megtisztíttot" kereszteződésben. Ilyenkor szépen vissza kell állni a helyünkre és megvárni, míg jogosan mehetünk be a kereszteződésbe. Tehát nekem vissza kellett tolatnom, mert egyébként útban is voltam emiatt.


4. A gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ, még ha nekik ebből nem is kell levizsgázniuk, de a szabályok nem ismerete nem mentesít azok betartása alól, ha pedig ezt a fentebb is beidézett KRESZ szabályt (miszerint a megkül.jelzést használó járművet elengedő járműnek elsőbbsége van a visszasorolásnál) a gyalogosokra is vonatkozik (márpedig szerintem KELL, hogy vonatkozzon, ahogy ők sem léphetnek le ilyenkor a zebrán, ha jön szirénázó jármű, hiába van zebra, nincs elsőbbségük..) akkor ott nekem elsőbbséget kellett volna adniuk, hogy vissza tudjak sorolni.


5. nyugodtan megkerülhették volna az autót elölről is, de csakazért is hátulról kerülték meg, így viszont nem tudtam visszatolatni.


6. Ha nem tolatok vissza, akkor AZON felül, hogy csak a mögöttem elinduló sorból tudhatom, hogy nekem zöld van, még útban is lettem volna más irányból arra a kereszteződésbe érő autósok számára, ha ők hamarabb kapnak zöldet. Igaz akkor már a gyalogosoknak sem lett volna zöld jelzés, de mivel én nem tudhatom (max ha ismerem a kereszteződést és tudom hogy megy a jelzőlámpák sorrendje épp), hogy ez mikor jön el pontosan, ezért nem teljesült volna a 3-as és 4-es pont, ami miatt meg csak hagyniuk kellett volna, hogy visszatolassak a helyemre, ha pedig így nézzüök, akkor ez így sakk matt és ebből nekem csak az következik, hogy a gyalogosok hibáztak.



márc. 10. 15:52
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
27%
A pirosba akkor sem mehetsz bele ha megkülönböztető jelzést használó járművet akarsz elengedni
márc. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
márc. 12. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
63%
Szerintem mindannyiunk biztonsága érdekében addig ne közlekedj autóval, amíg nem végeztél el egy KRESZ tanfolyamot. Latszólag nagyon rádférne.
márc. 12. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
25%

Cseszegetitek a kérdezőt, közben ez a kérdés TÉNYLEG benne volt a vizsgakérdések között, csak a kérdező nem pont úgy fogalmazta meg, ahogy én is emlékszem rá.


A vizsgakérdés úgy szólt, hogy amikor megkülönböztető jelzést használó járműt úgy engedünk el, hogy buszmegállóba húzódunk be, akkor a forgalomba való visszacsatlakozásnál elsőbbsége van-e az addig mögötte haladó autóval szemben? És a válasz az, hogy igen. Még nyilakkal jelöl ábra is volt.


Az, hogy azóta ezt senki nem találja a szabályok között (mert igen, változnak a szabályok, sok mindent kivettek, betettek azóta) az más dolog.


Ettől még amit mond a kérdező, az valid, többen is emlékeznek rá és én is konkrétan emlékszem erre. Ez nem "urbán legenda". Urbán legenda az, amikor mindenki rávágja kapásból, hogy "a villamosnak mindenhol elsőbbsége van" pedig nem...


Nyugodtan pontozzatok le, hisz ezer légy nem tévedhet. Ahogy nyilván a "fidesz is a legjobb választás" hisz a többség rájuk szavazott.

márc. 13. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
74%
24: soha nem volt ilyen szabály a KRESZ-ben. A net.jogtar.hu oldalon vissza tudod nézni a KRESZ változásokat évtizedekre.
márc. 13. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
21%
Rendben, de akkor a vizsgakérdések között miért volt ott? Akkor azt csak úgy belerakták sunyiban. 100%-os volt a KRESZ vizsgám és biztosan emlékszem rá én is, hogy benne volt.
márc. 13. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
92%
Ha valaki lehúzódik előtted elengedni egy megkülönböztő jelzést használó járművet, te meg pl men engeded vissza, az szabályoktól függetlenül tahóság, de azért az utakon a tahóság nem ritka jelenség
márc. 13. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
Ebben egyetértünk.
márc. 13. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 bazaltkaroly ***** válasza:
#11 Ez félig igaz. Sokan elfelejtik, hogy a külföldön vezetni, csak 18 év alatt tilos, de mivel általában már mindenki eléri ezt a kort a jogosítvány átvételekor, ezért elég hamar belekavarodik az ember.
márc. 13. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
91%
A KRESZ szabályai szerint, ha egy megkülönböztető jelzést használó járművet engedünk el, és ehhez buszmegállóba húzódunk be, a forgalomba való visszatérésnél nem élvezünk automatikusan elsőbbséget. A megkülönböztető jelzést használó járművekkel szembeni viselkedés szabályait a KRESZ 42. § (1) pontja részletezi, amely kimondja, hogy minden helyzetben elsőbbséget kell adni ezeknek a járműveknek, és akadálytalan továbbhaladásukat lehetővé kell tenni. Amikor a buszmegállóból visszatérünk a forgalomba, a többi közlekedési szabályt kell alkalmazni, amelyek a behajtást és az elsőbbséget szabályozzák. Ez azt jelenti, hogy a buszmegállóból kihajtva a többi járművel szembeni elsőbbség megszerzéséhez biztosítani kell, hogy az nem zavarja vagy veszélyezteti a forgalmat. Semmi olyan nincs a KRESZ-ben, hogy ilyenkor elsőbbséged lenne. Nem értem az embereket, miért kell a hülyeséget terjeszteni, mikor fent van a neten a KOMPLETT jogszabály elejétől a végéig és 2 perc alatt rá lehet keresni.
márc. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!