Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Helyesen cselekedtem, illetve...

Helyesen cselekedtem, illetve jogos volt a felháborodásom az alábbi forgalmi szituációban?

Figyelt kérdés

Piros lámpánál álltam autóval első helyen egy nagy kereszteződésnél, ahol gyalogosoknak jelzőlámpával ellátott gyalogosátkelőhelyek voltak kialakítva.


Észrevettem a megkülönböztető jelzéseit együttesen használó szirénázó mentőautót ami hátulról közeledett abba a kereszteződésbe, ahol álltam elsőként a piros lámpa előtt.


Rövid felmérés után láttam, hogy a mentő csak akkor tud elhaladni, ha én elállok az útjából, ezért így is tettem, elindultam kissé előre, fel a zebrára, majd le balra, a mentő sikeresen el is ment azon a helyen, amit felszabadítottam neki. Az autóknak, ahol én álltam még piros lámpa volt, ezért vissza szerettem volna tolatni a helyemre, mivel a kereszteződésbe nem mehetek bele, mert piros van ilyenkor.


Igen ám, de közben zöld jelzést kaptak azok a gyalogosok, akiknek a zebrájára rá kellett, hogy álljak és a gyalogosok az autóm MÖGÖTT kezdtek el elmenni, így nem tudtam visszatolatni. Ha meg tolatok vissza, akkor nem tudom, hogy mikor van zöld jelzés és ott állnék a zebrán, a saját jelzőlámpámon túl.


Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál. Mivel a gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ. Habár ez így szó szerint nincs kimondva a KRESZ-ben, hogy NEKIK is elsőbbséget kellene adni ilyen helyzetben az autósnak, azért szerintem jogosan feltételeztem, hogy igen, ezért erélyesen kiszóltam az ablakon, hogy ezt mégis hogy gondolták, és nekik állt feljebb.


Szerintem ők hibáztak mert:


1. Én a mentőautót nem tudtam volna másképp elengedni, abban a forgalmi szituációban konkrétan ezt kellett tennem.


2. A megkülönböztető jelzést használó járműveket elengedő autósnak elsőbbsége van a visszasoroláskor. (Ami szerintem teljesen logikus KRESZ szabály, főleg az ilyen esetekben.)


3. Autóval nem maradhattam volna abban a kereszteződésbe belelógva, amibe csak azért lógtam bele, mert elengedtem egy mentőautót, és nem is mehettem volna bele sem a kereszteződésbe, mint ahogy teszik páran (szabályellenesen) hogy a megkülönböztető jelzést használó jármű seggében ők is átmennek a "megtisztíttot" kereszteződésben. Ilyenkor szépen vissza kell állni a helyünkre és megvárni, míg jogosan mehetünk be a kereszteződésbe. Tehát nekem vissza kellett tolatnom, mert egyébként útban is voltam emiatt.


4. A gyalogosokra is vonatkozik a KRESZ, még ha nekik ebből nem is kell levizsgázniuk, de a szabályok nem ismerete nem mentesít azok betartása alól, ha pedig ezt a fentebb is beidézett KRESZ szabályt (miszerint a megkül.jelzést használó járművet elengedő járműnek elsőbbsége van a visszasorolásnál) a gyalogosokra is vonatkozik (márpedig szerintem KELL, hogy vonatkozzon, ahogy ők sem léphetnek le ilyenkor a zebrán, ha jön szirénázó jármű, hiába van zebra, nincs elsőbbségük..) akkor ott nekem elsőbbséget kellett volna adniuk, hogy vissza tudjak sorolni.


5. nyugodtan megkerülhették volna az autót elölről is, de csakazért is hátulról kerülték meg, így viszont nem tudtam visszatolatni.


6. Ha nem tolatok vissza, akkor AZON felül, hogy csak a mögöttem elinduló sorból tudhatom, hogy nekem zöld van, még útban is lettem volna más irányból arra a kereszteződésbe érő autósok számára, ha ők hamarabb kapnak zöldet. Igaz akkor már a gyalogosoknak sem lett volna zöld jelzés, de mivel én nem tudhatom (max ha ismerem a kereszteződést és tudom hogy megy a jelzőlámpák sorrendje épp), hogy ez mikor jön el pontosan, ezért nem teljesült volna a 3-as és 4-es pont, ami miatt meg csak hagyniuk kellett volna, hogy visszatolassak a helyemre, ha pedig így nézzüök, akkor ez így sakk matt és ebből nekem csak az következik, hogy a gyalogosok hibáztak.



márc. 10. 15:52
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
88%
én 2007-ben raktam le a B kategóriás vizsgát, biztos, hogy ilyen nem volt benne. Ez ugyanolyan urban legend, meg elterjedt marhaság, mint, hogy friss jogsival nem lehet külföldre menni. naponta megkérdezik ezt is.
márc. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
88%

Nem és nem.

A gyalogosnak nem kell arra számítania, hogy a zöld jelzésnél tolatgatnak az autók a zebrán.

márc. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
93%
Most itt mi a probléma, nem értem? Az, hogy a gyalogosok zöldre elindultak a zebrán? Hát az ő k. anyjukat, hogy zöldet kaptak! Miért fáj neked az, hogy meg kellett várnod, ameddig pirosat kapnak? Hihetetlen, hogy egyesek milyen ostoba dolgokon képesek fennakadni. A gyalogosoknak érdekes módon nem fájt, hogy ki kellett kerülniük a zebrán álló autódat, mert ők elfogadták és megértették, hogy miért álltál oda be!
márc. 11. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
90%

Nincs ilyen Kresz szabály, innentől kezdve felesleges picsogás, egyszer azt írod, hogy belógsz a keresztezódésbe egyszer azt, hogy elfér a keresztirányú forgalom.

Szóval, ha te eleve a keresztirányú forgalmat akadályozod, hogy gondolod, hogy még előtted menjen a gyalogos?

Mögötted ment, mert nyilván előre lógtál le a zebráról. Ebben nincs semmi. Amikor meg a sávod kap zöldet, akkor elindulsz, amikor látod a mögötted lévők megmozdulnak, ha nem egy másik hasonlóan világtalan van mögötted, akkor még villog is, hogy segítsen.


Röviden, ha így lehetett biztosítani a mentő áthaladását, akkor helyesen jártál el az előrecsorgással. Viszont nincs elsőbbséged utána, és helytelenül jártál el, hogy még te ordibálsz ki az autóból a gyalogosnak

márc. 11. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
100%
Mi a bánatos ráknak tolatgatsz? Én nem vagyok egy nagy sofőr, sőt... De nekem is volt ilyen szitum és simán megálltam ott ahol voltam senkit nem érdekelt, senkit nem zavart, majd mikor zöld lett dudáltak és elindultam, de nekem ne mondd hogy szerinted ez így helyes jó hogy nekik nem tolattál. Kresz szabály így meg úgy Istenem...még ha biztonságosan be tudok hajtani akkor be is hajtanék senki nem fog megbüntetni ilyen is volt már, igaz akkor nem én vezettem
márc. 11. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
100%

JÉZUS ATYA ÚRISTEN...


Számomra szó szerint FÉLELMETES, ahogy egyesek képesek saját kútfőből egy "tudom hogy van" szabályt gyártani. Aztán csodálkozunk, hogy baleset a vége.

márc. 11. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
100%

"Tudom, hogy van egy olyan KRESZ szabály, ami arról szól, hogy ha valaki megkülönböztető jelzéseit használó gépjárművet enged el, akkor neki van elsőbbsége a visszasorolásnál."


Nem létezik ilyen szabály.


"de a szabályok nem ismerete nem mentesít azok betartása alól, ha pedig ezt a fentebb is beidézett KRESZ szabályt (miszerint a megkül.jelzést használó járművet elengedő járműnek elsőbbsége van a visszasorolásnál)"


A gyalogosok szempontjából nem elvárható, hogy ismerjék az autósokra vonatkozó KRESZ szabályokat. Eleve nehéz elvárni azt amit ezek szerint az autós maga sem ismer...

márc. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy ha nagyon bele akarunk folyni, a KRESZ csak annyit ír le, hogy el kell engedjük a megkülönböztető jelzést használó járművet. Azt viszont sehol nem írja, hogy ez feljogosít minket a KRESZ szabályainak felrúgására.


Nyilván a való életben itt picit mindenki figyelme és toleranciája szükséges, de erre nem lehet szabályt írni, egyszerűen csak figyelni kell.

márc. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
90%
Viccen kívül, gondoljatok bele: Itt van egy világtalan, aki ha kell elgázol titeket, a családtagjaitokat a ZEBRÁN ráadásul TOLATVA és közben a végletekig meg van róla győződve, hogy neki van igaza. Szerintem ez félelmetesebb mint a szándékos szabálysértés. Őrület.
márc. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor az lett volna a helyes, hogy mikor úgyis leáll a teljes forgalom a kereszteződésben, akkor elmész a mentő után (vagy ha úgy hasznosabb, akkor előtte), MIUTÁN meggyőződtél arról, hogy ezzel semmilyen balesetveszélyt nem okozol.

Mivel az is problémás, ha ott maradtál, az is, ha visszatolatsz, ezért az a legkisebb rossz, ha kis sebességgel, a többi közlekedőnek időt adva a helyzet felmérésére, átmész a kereszteződésen még akkor, mikor mindenki áll a mentő miatt. (De, ismétlem, csak ha ezt balesetveszély nélkül meg tudod tenni.) Ilyenért rendőr se büntet.

márc. 12. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!