Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jobbkezes utca dilemma, mi a...

Jobbkezes utca dilemma, mi a szabályos?

Figyelt kérdés
Adott egy jobbkezes egyenrangú kereszteződés, én mennék egyenesen át rajta. Nekem szemből jönnek autók egyenesen, nem egy, hanem több is. Nekem jobbról is jön egy autó. Mit kell ilyenkor csinálni szabályosan? Mert ugye az elhaladási sorrend szerint nekem meg kell állni, és elengedni a jobbról jövőt. De neki is el kell engedni a jobbról jövőket. Ez alatt, amíg ő elengedi a neki jobbról jövőket, én simán átmehetnék egyenesen a kereszteződésben. Azt tapasztaltam, ha megállok, a mögöttem levő az nyomja a dudát. De mi a kresz szerint a szabályos kinek van itt igaza?

máj. 1. 00:09
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
71%
#10 Nincs prioritás. Csak ugye a kanyarodási szabály az egymással szembeérkező járművekre érvényes. Tehát ha nekem jobb kéz felől érkeznek, az jobbkéz-szabály. Ha szemből jönnek, az kanyarodási. Ha mindkét irányból, akkor a két szabály EGYSZERRE prioritás nélkül. Tehát pl. képzeld el azt, hogy én megérkezek a kereszteződésbe és mennék egyenesen. Nekem balra senki. Szemben valaki balra kanyarodna. Jobbról meg jön valaki, aki menne keresztben egyenesen. Na, az nagyon jó, mert én elengedem azt, aki nekem jobbról jön. A szemben lévőt meg a nekem jobbról jövő engedi el. De a szemből jövő meg engem akar elengedni. És ezt hívjuk gyerekek úgy, hogy holtpont, deadlock. Mert mindenki vár valakire. Ezért van az a logikusan levezethető ökölszabály, hogyha bárki kis ívben jobbra kanyarodik, általában ő mehet, és hátha egyszerűsíti az egyenletet. De a fentebb vázolt esetben gyakorlatilag marad a közös megegyezés meg az udvariasság, mert a KRESZ konkrétan azt mondja, hogy mindenki ott fog állni az apokalipszisig. Vagy valaki tökösen elindul, a többi meg a 3.§-nak hála alkamazkodik.
máj. 5. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
11 ezzel vitáznék, mert a jobbkéz erősebb mint az egyenesen haladás elsőbbsége, itt egy kresz teszt rá ,ez egy tipikus beugratós szitu a tesztekben amin sokan elvéreznek: [link]
máj. 5. 21:11
 13/21 anonim ***** válasza:
#12 Igazad van, mea culpa. Nem fogalmaznék olyan erősen, hogy a jobbkéz erősebb a kanyarodásinál, de valóban, ha valakinek jobbra nincs senkije, akkor ő mehet, mert ugye mindenki más közvetlenül vagy közvetve rá vár.
máj. 5. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

12

Dehogy erősebb a jobbkéz. Honnan veszel ilyent? Idéznéd az adott szabályt?

Itt az oktatóábra egész egyszerűen hibás. A KRESZ alapján nincs megoldása, marad a kölcsönös udvariasság.

Volt valamikor egy útmutató segédkönyvecske (nem jogszabály, csak véleménygyűjtemény), ami a KRESZ-t magyarázta. Abban először kölcsönös udvariasságot írtak erre a helyzetre, utána javasolták, hogy a kanyarodó mehessen először a jobbkéz alapján, végül mint szabályt írták, hogy a kanyarodó mehet először. De ennek az égvilágon semmi jogi alapja nem volt. És mivel ezt a könyvet már több, mint 15 éve adták ki utoljára, így manapság már nem nagyon foglalkoznak vele az oktatók sem.

Viszont közlekedési jogászok egy (utoljára 3 éve frissített) kiadványban a kölcsönös udvariasság mellett tették le a voksukat.

„Az útmutató szerint az ilyen forgalmi helyzetekben „a jobbkéz-szabály alapján” a balra kanyarodó haladhat elsőként tovább.

(...)

A megoldás megalapozott jogi indokkal nem levezethető.

(...)

A magunk részéről még mindig az eredeti elvi megfontolás, a kölcsönös udvariasság érvényesítését tartanánk alkalmazhatónak.”

[link]

máj. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:
Egyre jobb,akkor teljes a káosz.Ez egy tesztsor része amit linkeltem egy kreszoktató oldalon és direkt olyanokat raktak be amin el szoktak bukni. Azért vicces ,hogy ellentmondásos egy szabály.Ha baleset van kiváncsi lennék mit döntenének. Én úgy tanultam csak akkor van udvariasság ha egyszerre 4en jönnek egymást keresztezve ,más esetben van szabály.
máj. 6. 15:12
 16/21 anonim ***** válasza:
Az ilyen oldalakon rendszerint hülyeségeket is írnak bőven. E-Titánon tanulj.
máj. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"Én úgy tanultam csak akkor van udvariasság ha egyszerre 4en jönnek egymást keresztezve"

Aki ilyent tanított, az nem vágta a KRESZ-t.

Mondjuk, van egy szűk kereszteződés lakó-pihenő övezetben, ahol csak másfél sáv szélesek az utak. Ketten érkeznek szemből, mindkettő balra akar kanyarodni. Viszont erre nincs hely, tehát az egyiknek udvariasnak kell lenni, elengedni a másikat.

máj. 7. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

A helyszűke az teljesen más téma nyilván, ha egy nagyméretű teherkocsi busz áll a másik oldalon ahova be akarok kanyarodni akkor is ki kell engednem mert fizikailag nem férek be. De rendes méretű utakon hivatalosan a fenti ábra a helyes amit linkeltem, ez tipikus hibapont gyűjtő kérdés, ezért rakják be sokszor tesztekbe. Van jópár ilyen.



Kerestem még két linket ahol pontosan leírják tanulóknak vizsgára készülőknek :

[link]



"Egyenrangú keresztezõdésben mindig elsõként haladhat

tovább az a jármû, amelyik jobbra kanyarodik.


Ha (már) nincs jobbra kanyarodó jármû, akkor mindig az

az elsõ, akinek jobb keze felõl nem érkezik másik jármû.


Egyenrangú keresztezõdésben a továbbhaladási sorrend

mindig az óramutató járásával egyezõen történik!

"


Ez a lényeg. Tehát itt "felülírja" a jobbkéz az egyenesen haladó elsőbbségét, lehet nem ez rá a szép szakszó de ez a lényeg .


Másik írás erről: [link]


A KRESZ meglehetősen egyértelműen fogalmaz a jobbkéz-szabályról:


"Az útkereszteződésben a járművel elsőbbséget kell adni a jobbról érkező minden jármű és a balról érkező villamos részére."


Nem számít, hogy merre megy


Fontos tudni, hogy a jobbkéz-szabály az egyenrangú utak kereszteződésében attól függetlenül érvényes, hogy a járművek milyen irányban haladnak tovább. Nem számít, hogy a jobbról érkező jármű egyenesen szeretne továbbhaladni vagy balra kanyarodik, nekünk ugyanúgy elsőbbséget kell adnunk számára.

máj. 7. 11:06
 19/21 anonim ***** válasza:

#18 Nem írja felül, csak a kis ívben jobbra kanyarodónak nem keresztezi az útja senkiét sem. A neki jobbra levőét ugye sehogy sem, max. ha az nem tud balra úgy kanyarodni, hogy elférjenek, a szembejövőét akkor keresztezhetné, ha az balra kanyarodni, de akkor a kanyarodási szabály miatt a jobbra kanyarodónak van elsőbbsége, a neki balra érkezőnek meg ugye ott a jobbkéz-szabály. Tehát ha valaki kis ívben jobbra kanyarodik, az gondolkodás nélkül mehet, mondván úgysem keresztezi az útja másét, és ha már elment, a maradék 2-3 járműnek meg már egyszerűbb a helyzet.

Ezért szokták azt tanítani, hogy a jobbra kanyarodó megy elsőként, de ez nem szabály, hanem a szabályból logikusan következik.

máj. 7. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Igen a jobbra kisíves mehet elsőnek mindig. De ha egyenesen megy, akkor kavar be. Ezt az egész jobbkezes utcázást meg kéne szüntetni, leginkább ezt a szabályt nem értik meg az autósok és ezért is tettem fel a kérdést mert feszültséget generál nálam is.


Táblaspórolásból van megtartva szerintem, sokba kerülne kisutcákba táblákat rakni országosan, meg a másik , ha kijelölnek "főutat" ott megnő a száguldozók száma és egy csendes kis kertesházas utcát is versenypályának használnának. Akkor meg jönne a fekvőrendőr igény, meg a trafipax szóval ezért hagyják a fenébe az egészet .

máj. 7. 12:14
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!