Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Esőben és hóban kell használni...

Esőben és hóban kell használni a tompított fényszórót?

Figyelt kérdés

2013. márc. 25. 15:39
1 2
 1/18 klopusz ***** válasza:
83%

Hogy kell-e, nem tudom de, hogy érdemes, az biztos.

Régen a KRESZ egyik alapszabálya volt: "Látni és látszani.", vagyis esőben-hóban ugyan nem biztos, hogy jobban fogsz látni, de téged hamarabb észrevesznek, így csökken a balesetveszély.

2013. márc. 25. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Kell. Lakott területen kívül mindig kell használnia valamit. Nappali menetfény, tompított, ha egyedül vagy éjjel, akkor refit is felnyomhatod.

Lakott területen belül pedig rossz látási viszonyok között és éjjel kell. A borult idő is már rossz látási viszony. És nem az a lényeg, hogy te látsz nulla lumenen is, hanem az, téged lássanak. Kötelező.

2013. márc. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Tompított fényszórót rossz látási körülmények között mindig kell használni. Márpedig az eső és a hó rossz látási körülménynek minősül.
2013. márc. 25. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Köszöm szépen!
2013. márc. 25. 16:01
 5/18 anonim ***** válasza:
63%

Ennek ellenére ma sem használták sokan.

Pont egy tanulókocsi állt előttem, minden világítás nélkül. Mellé álltam a pirosnál, majd lehúztam az ablakot és az oktató is. Megkérdeztem, hogy erre kell tanítani a tanulót? Mért Te nem látsz "hülyegyerek"? Hol van leírva, hogy fel kel kapcsolni? Kérdezte egy 50 éves oktató. Azonnal elvettem volna tőle az engedélyét. Nekem azt tanították, hogy már borult időben is kapcsoljam fel, de ha az ablaktörlőt használni kell, akkor mindenképpen!

2013. márc. 25. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit pontosítanék, mert nem használni kell valamit, hanem meg van nevezve, hogy mit kell és mit lehet.

Lakott területen kívül, illetve rossz látási viszonyok esetén tompított fényszóróval kell közlekedni. (nem helyzetjelzővel, és nem nappali menetfénnyel)

Ködlámpát, távolsági fényszórót csak lakott területen kívül használhatsz, ott is csak akkor ha indokolt.


A jogszabály nem ismerete nem jogosít fel annak mentessége alól. Mindenkinek kellett tennie KRESZ vizsgát, és saját felelősséged, hogy kövesd a frissítéseket.

A nappali menetfény, és a tompított fényszóró használata nem szabálysértés lakott területen belül, sőt ajánlott.

2013. márc. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
77%
mi a fene az a nappali menetfény?
2013. márc. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
42%
A nappali menetfény vagy DRL az a LED-es karácsonyfaizzó (Škodák esetén a ködlámpa mellett van és nem is LED-es), ami újabban minden autó elején ott virít. Ez egy olyan lámpatest, ami a motor indításakor bekapcsolódik és amíg megy az autó, folyamatosan világít jelzőfényként. Így bizonyos helyzetekben (pl. nappal, lakott területen kívül, jó látási viszonyok között) nincs szükség a tompított fényszóróra, ez világít helyette.
2013. márc. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
76%

"nappal, lakott területen kívül, jó látási viszonyok között) nincs szükség a tompított fényszóróra, ez világít helyette"


Előtte írtam, hogy nem világíthat helyette!!! A jogszabály tompított fényszórót ír elő. A menetfénynél a hátsó helyzetjelzők nem világítanak, ez kapásból szabálysértés.


A forgalomban részt vevő járművek kivilágítása

KRESZ idézet.

44. § (1) A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.

(2)274 A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a segédmotoros kerékpárt helyzetjelző lámpákkal és tompított fényszóróval kell kivilágítani.

Konkrétan megmondja, hogy mivel kell! Olvasd el az előző kommentemet.

2013. márc. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Az 1./1975. (II. 5) KPM-BM együttes rendelet, avagy a KRESZ 44. paragrafusa örvendetes módon 8 bekezdésből áll. Örülök neki, hogy az első kettőt elolvastad, legalább nem mindennemű utánajárás nélkül mondod a magadét.

Viszont lehet ám tovább is olvasni, nem árt meg. A 8. bekezdés ugyanis így szól:

"(8) Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet – tompított fényszóróval – nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani"

Segítek értelmezni, mert nem egyszerű. Az első bekezdés a kivilágítást éjszaka és rossz látási viszonyok között teszi kötelezővé. Nem ír arról, hogy fényes nappal, jó időben világítani kellene. A második pontosítja a leírást: sötétben vagy rossz időben kötelező a tompított fényszóró használata. De még mindig nincs szó arról, hogy nappal ki kellene világítani a járművet.

Erről szól a 8. bekezdés: a gépkocsit és egyebeket lakott területen kívül még nappal, jó látási viszonyok között is ki kell világítani. Itt viszont nem kizárólagos a tompított fény: ez a pont azt írja, hogy tompítottal vagy menetjelző fénnyel is lehet világítani.

2013. márc. 27. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!