Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Tudnátok segíteni értelmezni...

Tudnátok segíteni értelmezni az alábbi KRESZ idézetet arra vonatkozóan, hogy a jobbkéz szabály vagy a "kanyarodási szabály" az erősebb az egyenrangú útkereszteződésben?

Figyelt kérdés

Ezen az oldalon is elég sok vita folyt róla ezért alább idézek a remélhetőleg még aktuális KRESZ-ből.


"Elsőbbség az útkereszteződésben

28. § (1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni

a) a jobbról érkező minden jármű és

b) a balról érkező villamos részére.


(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben

a)minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;

b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;

c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;

d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.


Bekanyarodás

(5)210 Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik...

c)212 balra bekanyarodó járművel

ca) az úttesten szemből érkező és egyenesen továbbhaladó vagy jobbra bekanyarodó jármű,...részére"


A 28 1. bekezdése az érvényes, hacsak a 2. felül nem írja. Ez ok. De. A bekanyarodás 5. bekezdése csak annyit mond, hogy az érvényes, hacsak a 28 2. felül nem írja. Akkor most az 5. milyen viszonyban van a 28 1. bekezdésével?


Én arra a következtetésre jutottam, hogy két szemben álló jármú esetében csakis a kanyarodási szabály lehet érvényes.

Három jármű esetében a jobbkéz szabály. Még akkor is ha elméletileg az egyik jármű hamarabb is mehetne mint utoljára de akkor nem érvényesülne a jobbkéz szabály.

Négy jármű esetében viszont lehetnek érdekes szituk.


Nyugodtan jöhetnek szituációs képek is.



2013. jún. 6. 22:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
A kreszben nincs erősebb meg gyengébb szabály. Minden szabályt be kell tartani a közlekedés során. Ha ez olyan helyzethez vezet, ami nem megoldható pl. 4 autó egyszerre ér a jobbkezes kereszteződésbe, akkor valamelyiknek le kell mondania az elsőbbségről és elengedni a másikat. Ha nem teszi, akkor a kresz szerint ott fognak állni örökké.
2013. jún. 6. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Az ok amit mondasz, csak itt ezen az oldalon nem egy kérdés alatt folyik a vita arról, hogy egy-egy szituban mi is a szabály. Legfőképp, amikor három jármú találkozik. Három jármű esetében én biztos, hogy ragaszkodnék a jobbkéz szabályhoz, mert nekem az tűnik logikusnak.

Négy jármű esetében teljesen egyetértek veled.

Viszont nekem a fenti kresz szabály nem teljesen egyértelmű ebben a témában.

2013. jún. 6. 23:06
 3/14 anonim ***** válasza:
Tobbszor elofordulhat,hogy a kreszt rajtad kivul allo okok miatt nem lehet betartani.Az a fontos,hogy figyelj ilyen helyzetekben masok jelzesere.Ma pl egy keresztezodesben a foutvonalon kozlekedonek lett volna elsobbsege,aki abba az utcaba szeretett volna behajtani,ahol nekem stop tablam volt.Mivel mindket oldalon szabalytalanul parkoltak mellettem,eloszor nekem kellett kihajtanom,hogy utana az a masik behajtson.Az ilyeneken nem kell elakadni,csak figyelni kell a keresztezodeseknel,mert gyakran megegyezes,es nem a kresz alapjan szuletik meg a dontes,ha mas tenyezok annak betartasat lehetetlenne teszik.
2013. jún. 6. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Kreszt nem gépeknek találták ki, akik parancsokat hajtanak végre, hanem embereknek, tehát ilyen helyzetekben lép életbe a gondolkodás. Én az ilyen kétes szitukban inkább elengedem a jónépet, ezzel őrizvén anyagi biztonságomat, és bizonyítva udvariasságomat, nem halok meg ha 5mp-vel később kanyarodok ki. És megkímélem magam hogy bizonygassam az igazam, hogy dehát ez a szabály meg az a szabály. Egyébként meg az adott szituáció mindig eldönti a helyzetet.
2013. jún. 7. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
És mi van akkor ha 3 jármű találkozik? Nem tudom te hol látsz itt ellentmondást... A 3 közül akitől nincs senki jobbra, az megy először, ennyi. A vele szemben lévővel nincs is elsőbbségi viszonyban...
2013. jún. 7. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Van olyan eset amikor "patthelyzet" alakul ki, de szerencsére ritkán!

Ha egyszerre ér 4 autó a jobbkezes kereszteződéshez és mind egyenesen haladna tovább, akkor lép életbe au ún. kölcsönös udvariasság, vagyis az egyiknek le kell mondania az elsőbbségéről! (A gyakorlatban ez úgy szokott történni, hogy van aki erőszakosabb és ő megy elsőnek)


A másik ilyen eset amikor 3 autó ér oda egyszerre, de az akinek nincs jobbra senki balra szeretne kanyarodni. Ebben az esetben a jobbkéz "erősebb" a kanyarodási szabálynál, mert függetlenül attól, hogy kanyarodik a jobbra lévő haladhat át elsőnek! Itt egy kép:

[link]

2013. jún. 7. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
46%
Egyetértek azzal amit mondassz, de a kép azt mutatja, hogy a "fehér" autó halad elsőnek.
2013. jún. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Először is, ez egy elméleti vita. Tehát az, hogy mit hoz az élet most mellékes.

Teljesen egyértelmű, hogy vannak olyan kikerülhetetlen helyzetek (l. 3. válaszoló), amikor valakinek le kell mondani az elsőbbségéről, vagy csupán udvariasságból, esetleg a haladás meggyorsításának céljából.


5. válaszoló: Számomra nincs ellentmondás. Mint már írtam: "Három jármű esetében én biztos, hogy ragaszkodnék a jobbkéz szabályhoz, mert nekem az tűnik logikusnak."

2013. jún. 7. 18:02
 9/14 anonim ***** válasza:

"Egyetértek azzal amit mondassz, de a kép azt mutatja, hogy a "fehér" autó halad elsőnek."


Ez nem mond ellent annak amit írtam!

2013. jún. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Jobbra lévő kanyarodik elsőnek, mert a jobbkéz erősebb a kanyarodási szabálynál, Te ezt mondtad, de a képen helyes válasznak, a fehér autó van megjelelölve első haladónak. Valahogy ez mégis ellentmond. :D
2013. jún. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!