Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Zebránál, ha a gyalogos már...

Zebránál, ha a gyalogos már átment előttem, de még nem lépett fel a járdára, elindulhatok-e?

Figyelt kérdés

Ma hallottam, hogy valakit megbüntettek 30 ezer forintra azért, mert miután elengedte a gyalogost, elindult az autójával. Hogy pontosítsak, neki jobbról balra ment át a zebrán, és az illető már a másik sávban járt mikor elindult, tehát mögötte ment el. Én úgy tudtam, hogy a gyalogos mögött el lehet menni, de a rendőrök szerint egész addig nem szabad elindulni, míg a gyalogos fel nem lép a járdára. A szabályt pedig azzal indokolták, hogy hátha megfordul az út közepén :-)

Változhatott valamit e téren a kresz? Mert nemigazán találok konkrét szabályt ami a rendőröket igazolná.



2014. ápr. 27. 07:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
47%

Elvben nem.

Változtatásra én nem látok okot, ha böüntetnek, akkor az a "valamiért úgyis megbüntettünk volna, ez csak az indok" esete. Amúgy nem sz.rozik a rendőr ilyennel.

2014. ápr. 27. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Engem ezért húztak meg vizsgán. Igaz, 20 éve, de ezek szerint nem változott...
2014. ápr. 27. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Lámpás zebránál igen, egyéb esetben az adott hely szerinti szokásjog. Nálunk van egy zebra, nagyon jól be van járatva a rendszer, érzik egymást az emberek és az autósok, itt van lelépés, sőt, a másik sáv feléig elmenés is akár, de tényleg csodálatos az együttműködés, nem szokott gond lenni. A huszonév alatt egyszer volt egy agytalan p|csa, aki nagy jajveszékelve satuféket nyomott. Pedig nem mondanám, hogy csak helyiek járnak erre. Ez a megfordulásos megokolás különösen vicces, ugyanis eddig stand up comedy műsorok eleme volt ez, hogy a nyugger néni félúton vissza, mert pirossá vált a lámpa újra.:D
2014. ápr. 27. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ez teljesen életszerűtlen, nem kell megvárni azt, hogy átérjen a gyalogos. Az elsőbbségadási kötelezettségedet azzal teljesíted, higy hagyod átmenni előtted és mondjuk nem szabad veszélyeztetni sem azzal, hogy túl közel mész el mögötte. De ha már a következő sáv közepén jár a gyalogos, mehetsz tovább. A közlekedés logikája egyszerűen nem indokolja azt, hogy tovább várakozz. (A gyalogos NEM fordulhat meg a zebrán szabályosan. Legfeljebb arra kell, hogy számíts: a gyalogos hátraléphet, ha a másik sávban nem adják meg neki az elsőbbséget.)


Analóg módon: mindig megvárod-e egy nagyobb kereszteződésben azt, hogy a főútvonalon előtted elhaladó autó teljesen elhagyja a kereszteződést? Ugye, hogy nem..

2014. ápr. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
53%

Nem kell megvárnod amíg átér a gyalogos. Ilyen hülyeséget, mint szokásjog meg nem ismer a KRESZ.


KRESZ:


(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs.


b) Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában.



Tehát ennyi. Ha előtted már elment a gyalogos, nyugodtan elindulhatsz.

2014. ápr. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A rendőrök nem foglalkoznak ilyenekkel.


Egyébként meg kellene várni, amíg fellép a járdára. A joggyakorlat szerint csakis akkor biztosítod a gyalogosnak az átkelőnél az elsőbbségét, ha teljesen áthaladt. Ez csak a gyalogátkelőnél van, máshol nem, pl kereszteződésnél nem kell megvárni, amíg átér.

2014. ápr. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
De hogy ez miért így van kérdezd azt a bírót vagy jogászt aki kitalálta.
2014. ápr. 27. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkitől a választ! Úgy látszik ez akkor megint egy olyan kétes dolog amit megtaláltak a rendőrök, és csak indok egy újabb pénzbehajtásra.

Ha jól szűröm le az eddig leírtakat, akkor azzal már megadtam az elsőbbséget ha előttem elhaladt, tehát ezért nem büntethetne. Mégis a jog szerint csak akkor adtam meg, ha már fellépett a járdára.

Sajnos itt Várpalotán van egy igen hosszú zebra, több mint 3 sávnyi, mivel buszmegálló is van itt, ráadásként elég nagyívű útkereszteződés, ahol elég sokáig tart, míg átér a gyalogos, és szóval nem sok értelme volna ezt megvárni, gondolom ezt is szúrták ki maguknak a rendőrök, mikor rátaláltak erre a joghézagra.

[link]

2014. ápr. 28. 07:48
 9/11 anonim ***** válasza:
56%
Ha megadtad az elsőbbséget (átengedted magad előtt a gyalogost), akkor nincs más dolgod, mehetsz tovább.
2014. ápr. 28. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Mégis a jog szerint csak akkor adtam meg, ha már fellépett a járdára. "


Milyen jogra célzol? A KRESZ-ben ilyen nincs.

2014. ápr. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!