Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hibát követtem el? Lakott...

Peterd81 kérdése:

Hibát követtem el? Lakott területen 50 km/h sebességgel haladtam, jött mögöttem egy gépjármű. A lakott terület elhagyása után (a tábla után közvetlenül) elkezdtem kigyorsítani, hogy elérjem a 85-90 km/h – s sebességet. A többi lent.

Figyelt kérdés
A visszapillantóba benéztem, nem láttam senkit mögöttem, gyorsultam, kb.85-nél jártam, mikor megláttam, hogy előznek (az a kocsi, aki mögöttem jött a lakott területen) miközben kigyorsítottam. Levettem a lábam a gázról, kb.85 km/h-nál jártam, kb 10 másodpercig ment mellettem a másik kocsi, én nem gyorsítottam. A gondot az okozta, hogy szemből jött egy másik gépkocsi… Az előzés megtörtént, de a szembe jövő nagyon villogott az előző gépjárműre. Ha itt most baleset lett volna kit hoztak volna ki hibásnak. Engem, aki kigyorsított és késve vette észre, hogy előzik? Igaz, hogy folyamatosan gyorsítottam, de csak addig a pontig, amíg nem vettem észre, hogy előznek. Vagy az a gépkocsivezetőt, aki belekezdett az előzésbe? Köszönöm előre is.

2017. nov. 26. 12:36
1 2 3 4
 21/34 A kérdező kommentje:

34. § Elõzés


(1) Elõzni abban az esetben szabad, ha


a) az elõzés céljából igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy - figyelemmel az elõzni kívánó és a megelõzendõ jármû sebessége közötti különbségre - az elõzés a szembejövõ forgalmat nem zavarja;


b) az elõzni kívánó jármû elõzését más jármû nem kezdte meg;


c) az elõzni kívánó jármû elõtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármû elõzési szándékot nem jelzett;


d) az elõzés során a megelõzendõ jármû mellett megfelelõ oldaltávolságot lehet tartani;


e) a vezetõ az elõzés befejezése után a jármûvel a megelõzött jármû elé, annak zavarása nélkül vissza tud térni.


(2) Az elõzési szándékot - ha az elõzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


(3) Az elõzést - a (4) és az (5) bekezdésben említett esetet kivéve - balról kell végrehajtani.


(4) Csak jobbról szabad elõzni


a) azt a jármûvet, amely a balra bekanyarodási szándékot irányjelzéssel jelzi és az úttesten a 31. § (1) vagy (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelõen helyezkedik el;


b) azt a villamost, amely az úttest közepén - egyirányú forgalmú úton az úttest bal oldalán - levõ pályán közlekedik.


(5) Jobbról is szabad elõzni a figyelmeztetõ jelzést (villogó sárga fényjelzést) használó jármûvet, ha a vezetõ meggyõzõdött arról, hogy ezzel a többi jármûvet és a gyalogosokat nem veszélyezteti.


(6) Az elõzés végrehajtását a sebesség fokozásával, balra húzódással vagy más módon akadályozni nem szabad.


(7) Lakott területen kívül a nagyméretû, valamint a lassan haladó jármû vezetõjének az úttest szélére húzódással és - a szükséghez képest - lassítással is elõ kell segítenie azt, hogy jármûvét más jármû megelõzhesse.


(8) Tilos elõzni:


a) kijelölt gyalogosátkelõhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelõhely elõtt;


b) villamost közvetlenül olyan megállóhely elõtt, ahol az utasok fel- és leszállása az úttestrõl, illetõleg az úttestre történik;


c) be nem látható útkanyarulatban, illetõleg bukkanóban, kivéve, ha az úttesten egyirányú forgalom van, vagy záróvonal van felfestve és az elõzés annak érintése nélkül végrehajtható;


d) vasúti átjáróban és közvetlenül vasúti átjáró elõtt;


e) útkeresztezõdésben és közvetlenül útkeresztezõdés elõtt, kivéve


- ha a forgalmat rendõr vagy fényjelzõ készülék irányítja és az elõzés az úttest menetirány szerinti bal oldalának igénybevételével nem jár,

- ha a jármû fõútvonalon vagy olyan más úton halad, amelyen elsõbbségét jelzõtábla [16. § (1) bek. u) pont] jelzi.

- körforgalmú úton,

- ha a jármûvel csak jobbról szabad elõzni [(4) bek.].


(9) A (8) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott tilalom nem vonatkozik a kétkerekû motorkerékpárnak, segédmotoros kerékpárnak és kerékpárnak gépjármûvel való elõzésére.

2017. nov. 26. 17:00
 22/34 anonim ***** válasza:
Olyan nincs, hogy nem akadalyozhatod gyorsitassal azt aki eppen teged eloz?
2017. nov. 26. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:

De van, azért is másoltam be a passzust...

De amint megláttam hogy előz, abban a pillanatban levettem a lábam a gázról, csak nem kezdtem fékezni.

Szóval ebben látom a saját hibámat, hogy nem fékeztem.

2017. nov. 26. 17:09
 24/34 anonim ***** válasza:
0%

En meg abban, hogy 5-10 masodpercig folyamatosan akadalyozod. Ez rengeteg ido, es 100-200 meter.


Tehat ha nem szandekosan csinaltad (gyilkossagi kiserlet), akkor alkalmatlan vagy a forgalomban kozlekedesre.


Es ez teljesen fuggetlen attol, hogy ki mikor kezd elozni. Az elozes megkezdesenek pillanataban te 50 km/h sebesseggel mentel.

2017. nov. 26. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 A kérdező kommentje:

Ok, akkor alkalmatlan vagyok a közlekedésre.

A többieknek kösz az észrevételeket.

Minden jót.

2017. nov. 26. 17:26
 26/34 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom, ha a lakott település vége tábla után meg nem kezd gyorsítani a kérdező, akkor azért oltanátok le...

Abból a kérdező is okult, hogy a mögötte haladó eltűnése azt is jelentheti, hogy mellette halad (keresi, van hozzá három tükör oldalra néz).

A lényeg viszont ez: "Levettem a lábam a gázról, kb.85 km/h-nál jártam, kb 10 másodpercig ment mellettem a másik kocsi, én nem gyorsítottam"

Ebből, ha ez így történt, az derül ki, hogy az előzéshez már annak megkezdésekor nem voltak meg a feltételek, nem volt meg a kellő sebesség különbség.

Az már megint egy másik kérdés, hogy ebben a helyzetben a kérdező hogy tud segíteni, de ha csak a lábát veszi le a gázról, akkor sem egymás mellett kellene haladniuk, ez akkor történhet meg, ha az előzésbe kezdő nagyon nagyot hibázik, és olyankor még a rutinos vezetők sem biztos, hogy jól tudnak segíteni.

2017. nov. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 A kérdező kommentje:

Kedves Előző!


Nagyon köszönöm, hogy összefoglalta, magam is így érzem.

Minden jót!

2017. nov. 26. 19:00
 28/34 anonim ***** válasza:
Az előzőé minden felelősség mert nem győződött meg az előzés feltételeiről.
2017. nov. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
Kedvenc sofőr típusom, ahogyan le is írtad a totyogva előző, nem az a célja, hogy minél gyorsabban befejezze az előzést, hanem pl. 110-el előzi a 90-el haladó kocsisort, nem hibáztál max. annyiban, hogy kicsit még ráfékezhettél volna amikor észrevetted, az előző autósnak kellett volna rendesen odalépnie, nem igaz, hogy egy Volvóval nem tud lenyomni egy VW Polót, illetve eredendően meg kellet volna győződnie, hogy adottak a feltételek az előzéshez.
2017. nov. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
0%

Nem értem az előzést végző autóst hogyan hibáztathatják. Amikor ő elkezdte az előzést, az előzendő jármű 50km/h-val haladt. Ő jogosan gondolhatta, hogy egy ilyen tempójú járművet biztonságosan meg tud előzni. Az előzendő jármű gyorsításba kezdett. Ezt a KRESZ tiltja. A gyorsítás miatt az előzést nem tudta biztonságosan befejezni. Az előzendő jármű abbahagyta a gyorsítást, amikor észrevette a manővert, de ez már későn történt - amikor elérte a 85km/h sebességet.


Ezek alapján én úgy gondolom, hogy a kérdező figyelmetlen volt. Kifejezetten furcsa, hogy nem hallotta meg az előző járművet.

2017. nov. 27. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!