Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az újszülöttek számára melyik...

Az újszülöttek számára melyik az a babahordozó amit az autóba be lehet szerelni? Az E4-es szabványú megengedett?

Figyelt kérdés
2008. okt. 26. 11:56
 1/1 anonim válasza:

Most az ECE 44/03, és ECE 44/04 szabványok az érvényesek.Olcsóbbak, de januártól már nem használhatóak az 1995 előtt érvényes szabványok alapján gyártott gyerekülések. A Nemzeti Közlekedési Hatóság a gyártókat és a forgalmazókat ellenőrzi.


Akik használtan veszik, vagy családon belül adják tovább a gyerekülést, azok jó ha tudják, hogy hivatalosan januártól már nem használhatják azokat autóikban. Az ülésen kötelezően feltüntetett jóváhagyási szám alapján lehet megállapítani, hogy használható-e az ülés. Egy körben a jóváhagyó ország betűjele alatt található számsort kell keresni, és ha ez 03-mal vagy 04-gyel kezdődik, akkor a gyerekülés 2009-től is használható.A régi típusú gyereküléseket használni még lehet, de forgalmazni már tilos. A Nemzeti Közlekedési Hatóság a napokban országszerte ellenőrzi, hogy valóban kivonták-e a forgalomból a régi típusú autós gyereküléseket. A régi, ECE R44/01-es és 02-es szabványú üléseket január elsejéig kell lecserélni. Az uniós irányelv szerint január elsejétől a családoknak ki kell dobniuk az ide tartozó, ajándékba kapott vagy örökölt darabokat. A változtatást az indokolja, hogy az autógyártás és a technológia fejlődésével eddig nem ismert veszélyforrások is kiküszöbölhetőek.


A KRESZ szerint a 3 évnél fiatalabb és/vagy 150 cm-nél alacsonyabb gyermekek csak gyerekülésben utazhatnak az autóban. A 3 évesnél idősebb és 135 cm-nél magasabb gyerekek biztonsági ülés nélkül is utazhatnak a hátsó ülésen, ha az autó biztonsági övével megfelelően rögzíthetőek. Ha nem így járunk el, január 1-től 1 helyett 2 büntetőpont jár. A megfelelő gyerekülést a gyerek súlyához igazodva kell kiválasztani. 10 kilóig a babáknak kaphatók olyan speciális mózeskosarak, amelyek egyúttal autóban is rögzíthetőek. Ezek a kocsi saját biztonsági övével kapcsolhatók a menetirányra merőlegesen a hátsó ülésre. A másik lehetőség 13 kilós súlyig az autóba szerelhető hordozó, amelyet a menetiránnyal ellentétesen kell a biztonsági övvel rögzíteni.A Travel System rendszerű hordozók praktikus megoldást jelentenek, mivel egyszerre 3 funkciót is betöltenek. A megfelelő vázra rögzítve babakocsiként használhatók, arról levéve - kézi hordozóvá válnak, és egyúttal az autóba is beszerelhetőek. Így az esetleg alvó baba úgy vehető ki az autóból és tolható tovább a babakocsiban, hogy közben fel sem ébred. 18 kilós súlyig vásárolható biztonsági gyermekülés is, melyet 10 kg-ig menetiránnyal ellentétesen, 10-18 kg között menetiránnyal megegyezően kell a gépjármű hátsó ülésére bekötni.


A 9-18 kg-os súlyhoz tervezett ülések mindegyike belső, 5 pontos övrendszerrel rendelkezik, és központi övfeszítő segíti a gyerek megfelelő bekötését. A 15-36 kg-os kategóriás biztonsági ülésben a gyermek rögzítését már az autó saját biztonsági öve nyújtja, melynek bekötésére ügyelni kell. Ügyelni kell arra, hogy az öv a váll fölött 1 cm-rel fusson, a medencerésznél pedig kerülje el a hasat, és a lehető legfeszesebb legyen. Kaphatóak hosszú idejű használatra tervezett, több súlycsoport-kategóriát magába foglaló gyermekülések is. Amikor a gyermek magassága indokolja, vagyis fejének középvonala túllóg az ülés háttámláján, ülésmagasítóvá szedhető szét. A Világgazdaság Online körbenézett a piacon, nagy az árak közötti eltérés: a biztonsági szabványoknak teljesen megfelelő gyerekülés már tízezer forint alatt is kapható, de vásárolhatunk extra kényelmes, számtalan funkcióval rendelkező, márkás ülést akár 80 ezer forintért is. Néhány szempontot mindenképpen érdemes figyelembe venni. Nem minden ülés rögzíthető be minden autóba. Biztonsági gyermekülést ajánlott szakáruházban vásárolni, a szakértő segítség mellett lehetőség van arra, hogy a vásárlás előtt az ülést a tulajdonos bepróbálja az autóba. Nagyon fontos, ha a gyerekülést az első ülésre, menetiránynak háttal szeretnénk beszerelni, a légzsákot ki kell kapcsolni.


Ma már a legtöbb autót isofix rendszerrel gyártják. Az isofix rögzítés lényege, hogy a gyerekülés nem a gépjármű 3 pontos biztonsági övével az autó üléséhez, hanem két adapter segítségével közvetlenül a karosszériához rögzül. A rögzítés így erősebb, ráadásul az ülés beszerelése is könnyebb, mivel csak a két speciálisan kiképzett csatlakozóba kell beilleszteni a gyerekülés megfelelő elemeit. De, ha egy másik, isofix nélküli autóban is szeretnénk használni az ülést, azt hagyományos módon is lehet rögzíteni. Én magam nem vagyok gyakorló anyuka, de utánanéztem: ez a típus nagyon drága, de megéri!A leggyakrabban előforduló, oldalirányú ütközés során a védelem szempontjából legfontosabb pontok: a fej, a váll és a csípő. A gyermek-ülésekben ülésszűkítő-betét, állítható fejtámla, karfa, vállvédő szárnyak biztosítják ezeknek a területeknek a védelmét. Kapható olyan ülés is, amelynek speciális, dönthető fejtámlája megakadályozza, hogy az alvó gyerek feje előrebukjon, és ütközésnél hátra-ránduljon. Ha gyermekülés vásárlásra adjuk a fejünket, az apróságot mindenféleképpen vigyük magunkkal! Hiába néztük ki a legkiválóbb teszteredményekkel büszkélkedő típust, ha a kicsi láthatóan - vagy hallhatóan - nem érzi benne jól magát, semmiféleképpen ne vegyük meg.


Közel a felére csökkentheti a baleseti sérülés kockázatát a gyerekülésben elhelyezett kicsiknél, ha az ülésük a hátsó ülés közepén van rögzítve. Az USA-ban 5 ezer olyan 1998 és 2006 között történt karambolt elemeztek, amelynél gyerekek is ültek a járműben. Az eredmény, hogy a 3 éven aluli csöppségek esetében 43%-kal kevesebb volt a sérülés, ha hátul középre kötötték be az ülésüket, mint azoknál, akiknek valamelyik oldalon rögzítették az ülését. Egy súlyosabb gyermeket - nehezebb ugyan betenni a középső ülésre, de a kutatás alapján egyértelműen bizonyított, hogy az a legbiztonságosabb hely a számukra.A www.jazzy.hu-n találtam.

2008. okt. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!